Przejdź do treści
Źródło artykułu

Strzelasz z wiatrówki do drona? Licz się z surowymi konsekwencjami

Pewien 42-letni mężczyzna z Warszawy – raczej niewiele myśląc – postanowił użyć wiatrówki do zestrzelenia drona latającego na wysokości 7. piętra bloku na warszawskich Bielanach.

Był przy tym bardzo zdeterminowany, bo prócz oddanych dwóch celnych strzałów, które uszkodziły anteny w statku (DJI M30T) i zmusiły pilota do lądowania awaryjnego – dodatkowo ów mężczyzna postanowił zrzucić na drona jeszcze torebkę z wodą, by „dokończyć dzieła”. Na jego nieszczęście zajście zarejestrowała kamera w samym dronie, a pilot drona był na miejscu świadkiem całego zdarzenia. Porywczy 42-latek został zatrzymany następnego dnia, a zarzuty już zostały postawione.

Historia opisana wyżej wydarzyła się naprawdę i to całkiem niedawno, bo 23 stycznia bieżącego roku. Sprawca będzie odpowiadał przede wszystkim za uszkodzenie mienia – w tym przypadku to dron DJI M30T wart około 45 000 PLN.

Sama operacja z użyciem drona była w pełni legalna i uzasadniona. M30T wykonywał zadania na zlecenie warszawskiej firmy Akademia UAV, która sprawdzała szczelność izolacji bloku kamerą termowizyjną. Kamera w dronie zarejestrowała moment, w którym 42-latek oddał oba strzały. Pilot zdołał wylądować awaryjnie a nagrany film z uszkodzonego w wyniku strzałów drona posłużył za materiał dowodowy.

Najczęstszym tłumaczeniem takiego a nie innego zachowania osób, które decydują się na takie działanie, jest fakt iż ludzie czują się zaniepokojeni dronem latającym tuż za oknem ich domu lub mieszkania. Znane są bowiem przypadki wykorzystywania dronów przez złodziei, którzy robią „rozpoznanie” przed kradzieżą. Czasem jest to zwykłe podglądactwo dronem sąsiadów i trzeba szczerze przyznać, że jakaś garstka pilotów dronów niestety dopuszcza się takich akcji na niekorzyść wszystkich innych. To z kolei dość mocno rzutuje na ogólną akceptację społeczną takich maszyn w przestrzeni miejskiej czego opisana wyżej sytuacja jest najlepszym przykładem.

Należy zaznaczyć dosadnie i wprost: powyższe obawy nie tłumaczą zachowania sprawcy i nie powinny być brane pod uwagę jako argumenty łagodzące ostateczny wyrok w tej sprawie.

Cały artykuł czytaj na stronie: swiatdronow.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony