Przejdź do treści
Źródło artykułu

Startuje lotniczy festiwal filmowy

Film biograficzny o Gagarinie, dokument o Dywizjonie 303, fabularna przygoda pilotów na Pustyni Gobi czy reportaż o Migach-29 – to tylko niektóre z produkcji, jakie można zobaczyć na rozpoczynającym się dziś w Warszawie Fly Film Festival. Najlepsze ekranizacje z całego świata będą walczyły o Grand Prix. Pokazy potrwają trzy dni, wstęp na nie jest wolny.

– Chcemy zintegrować wszystkich pasjonatów awiacji i filmowców, którzy swoją twórczość poświęcili tematyce lotniczej – mówi Amanda Rutkowska z komitetu organizacyjnego Międzynarodowego Festiwalu Filmów Lotniczych Fly Film Festival 2014. Podkreśla, że festiwal odbywający się już po raz piąty ma pokazywać dokonania polskiej awiacji, także wojskowej, oraz prezentować rozwój wszystkich gałęzi lotnictwa w kraju i na świecie.

Balony, kosmos i lotnictwo wojskowe

Podczas trzydniowych pokazów w Warszawie będzie można obejrzeć kilkanaście filmów z całego świata. Organizatorzy wybrali je spośród około 300 zgłoszonych produkcji. Każdy dzień pokazów poświęcono innej tematyce – baloniarstwu, podbojowi kosmosu oraz lotnictwu wojskowemu.

W programie znalazł się m.in. dokument „Sięgać po gwiazdy” opowiadający o warszawiaku dr. Adamie Przekopie, który w ośrodku NASA pracuje nad nowymi technologiami do budowy pojazdów kosmicznych. Tematyce kosmicznej poświęcone są też dwie biografie: o Neilu Armstrongu, który jako pierwszy postawił stopę na księżycu, oraz Juriju Gagarinie, pierwszym człowieku w kosmosie.

Organizatorzy zapowiadają również premierę polskiego reportażu „Lżejsi od powietrza". To materiał o Krzysztofie Zaparcie i Mateuszu Rękasie, którzy zajęli piąte miejsce podczas tegorocznych balonowych Mistrzostw Świata Gordona Benetta. Dokument „Podniebni malarze” opowiada o zespole akrobacyjnym „Biało-Czerwone Iskry” z Radomia. – Planujemy spotkanie z bohaterami obu tych filmów – dodaje Amanda Rutkowska.

Wojskowi piloci i wojna na ekranie

O wojskowym lotnictwie opowie dokument „Dwudziesta Pierwsza” poświęcony 21 Bazie Lotnictwa Taktycznego ze Świdwina oraz reportaż „Paf Mig-29” poświęcony myśliwcom z 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego z Mińska Mazowieckiego. Z kolei miłośników historii zainteresuje z pewnością brytyjski dokument o dokonaniach polskich pilotów z Dywizjonu 303, zatytułowany: „Ci cholerni cudzoziemcy. Polacy w bitwie o Anglię”. Natomiast w „Podniebnych weteranach” reżyser Tadeusz Arciuch przestawił losy czterech polskich pilotów walczących w czasie II wojny w różnych częściach świata.

W programie jest też coś lżejszego. Przygodowy film amerykański „Lot Feniksa” opowiada o losach załogi samolotu dostawczego, która rozbiła się na Pustyni Gobi. Jedynym ratunkiem dla niej jest budowa nowej maszyny z części wraku samolotu. Z kolei młodsi widzowie będą mogli zobaczyć animowany obraz „Samoloty”.

Dla kogo Grand Prix

Jury pod przewodnictwem aktora i miłośnika lotnictwa Karola Strasburgera wybierze najlepszy obraz, który zdobędzie Grand Prix festiwalu. Przyznane zostaną też nagrody za najlepszy film fabularny, dokumentalny, amatorski oraz najlepsze zdjęcia lotnicze. Swoją nagrodę przyzna również publiczność. Zwycięzcy odbiorą trofea podczas sobotniej gali.

Przegląd konkursowy rozpocznie się 1 października o 16.00 w Kinotece w Pałacu Kultury i Nauki. Wstęp na wszystkie pokazy jest wolny, a wejściówki można odbierać w kasie kina. Dokładny program na stronie: dlapilota.pl. „Polska Zbrojna” jest patronem medialnym imprezy.

Anna Dąbrowska
autor zdjęć: Fly Film Festival

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony