Przejdź do treści
W-3WARM Anakonda z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego - start (fot. kmdr ppor. Marcin Braszak)
Źródło artykułu

Start na ratunek

W środę (14 grudnia) o godzinie 8:44 załoga dyżurna SAR z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego, postawiona została w stan gotowości alarmem ratowniczym: "ewakuacja medyczna". Śmigłowiec W-3WARM wystartował na ratunek poszkodowanemu mężczyźnie na promie Wawel.

Śmigłowiec W-3WARM Anakonda wystartował o godzinie 8:54, kierując się w stronę znajdującego się ok. 23 mil morskich na północ od Rozewia promu Wawel.

W trakcie dolotu do celu załoga utrzymywała łączność ze służbami koordynującymi akcję ratowniczą i otrzymała polecenie przerwania zadania i powrotu na lotnisko macierzyste. Kapitan promu przekazał służbom ratowniczym informację, że stan poszkodowanego pozwala na dopłynięcie wraz z nim do portu przeznaczenia w Gdańsku.

Śmigłowiec powrócił na macierzyste lotnisko Oksywie o godz. 9:19, kończąc akcję.

Była to 744 akcja poszukiwawczo-ratownicza w historii BLMW i 28 przeprowadzona w tym roku. Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną w Polsce formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowy dyżur SAR/ASAR, w ramach polskiej strefy odpowiedzialności "Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim" oraz „Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym”, pełniony jest przez załogi śmigłowców W-3WARM w 43. Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach oraz śmigłowców Mi-14PŁ/R lub W-3WARM w 44. Bazie Lotnictwa Morskiego w Darłowie. Przez cały czas, system ratownictwa wspiera załoga samolotu patrolowego M28B 1R Bryza, pełniąca całodobowy dyżur na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony