Przejdź do treści
Źródło artykułu

Spotkanie Zespołu Zadaniowego NATO ds. Zdatności do Lotu w Czasach Konfliktu w ITWL

W dniach 15-16 października 2024 roku, w Instytucie Technicznym Wojsk Lotniczych (ITWL) odbyło się szóste spotkanie Zespołu Zadaniowego NATO ds. Zdatności do Lotu w Czasach Konfliktu (NATO Tiger Team on Airworthiness in Times of Conflict). Wydarzenie miało charakter hybrydowy – część uczestników spotkała się osobiście, a inni dołączyli w formie wideokonferencji. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele NATO, instytucji wojskowych oraz specjaliści ITWL.

W spotkaniu stacjonarnym uczestniczyli m.in. Pan Stephane Coperet, NATO Airworthiness & Certification Officer z NATO HQ Defence Investment Division, przedstawiciele European Air Group – Panowie Elie Truyen i Michael George Neaves, oraz ppłk Robert Petela z Władzy Lotnictwa Wojskowego. Z ramienia ITWL gospodarzem spotkania był Kierownik Zakładu Zdatności do Lotu Wojskowych Statków Powietrznych, płk dr hab. inż. Krzysztof Dragan.

Celem Zespołu Zadaniowego NATO jest identyfikacja luk w procesach i dokumentach związanych z zdatnością do lotu oraz opracowanie rozwiązań w zakresie oceny stanu technicznego statków powietrznych, szczególnie w warunkach konfliktu zbrojnego. W ramach spotkań TT omawiane są kwestie związane z autoryzacją lotów z ograniczoną zdatnością do lotu i zarządzaniem ryzykiem w takich sytuacjach.

Prezentacja Instytutu oraz „Pięciobój Zdatności do Lotu”

Pierwszy dzień spotkania, 15 października, rozpoczął się od prezentacji w budynku Centrum Innowacyjnych Technologii Lotniczych im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego. Płk Dragan przedstawił działalność naukowo-badawczą Instytutu, jego historię oraz kluczowe osiągnięcia. Ważnym punktem dyskusji była także możliwość utworzenia w ITWL NATO-wskiego Centrum Doskonałości w zakresie Zdatności do Lotu (NATO Airworthiness Center of Excellence).

Kulminacyjnym momentem drugiego dnia spotkania, 16 października, była prezentacja tzw. „Pięcioboju Zdatności do Lotu” (Airworthiness Pentathlon). W ramach tego wydarzenia uczestnicy mieli okazję zapoznać się z praktycznymi możliwościami ITWL w obszarze zdatności do lotu. Zorganizowano m.in. pokazy systemów obsługi uzbrojenia, takich jak niekierowany pocisk rakietowy S-5, wyrzutnia WW-15 czy wyrzutnik flar.

Zaprezentowano również nowoczesne rozwiązania z zakresu sprzętu naziemnej obsługi statków powietrznych (NOSP), takie jak:

  • e-NOSP – sieciocentryczny system zarządzania gotowością urządzeń naziemnej obsługi statków powietrznych, który wykorzystuje teletransmisję danych;
  • Wykorzystanie rzeczywistości rozszerzonej (augmented reality) do szkolenia personelu technicznego oraz zdalnej obsługi sprzętu NOSP.

Wzajemne serwisowanie statków powietrznych i prezentacja nowych technologii

W trakcie „Pięcioboju Zdatności do Lotu” zorganizowano ćwiczenia z wzajemnego serwisowania statków powietrznych (Aircraft Cross Servicing – ACS) oraz wzajemnej obsługi systemów uzbrojenia (Aircraft Cross Maintenance – ACM). Uczestnicy mieli możliwość praktycznego udziału w obsłudze uzbrojenia, w tym m.in. niekierowanych pocisków rakietowych S-5 oraz wyrzutni flar.

W ramach spotkania zaprezentowano także sprzęt naziemnej obsługi statków powietrznych (NOSP) produkowany przez Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne S.A. – głównego dostawcę tego typu urządzeń dla Sił Zbrojnych RP. Ponadto, uczestnicy mieli okazję zapoznać się z możliwościami Zakładu Kompozytowych Konstrukcji Lotniczych oraz nowymi technologiami naprawczymi statków powietrznych, w tym badaniami nieniszczącymi i inżynierią odwrotną.

Uroczyste zakończenie spotkania

Na zakończenie 6. spotkania Zespołu Zadaniowego NATO, uczestnicy otrzymali dyplomy potwierdzające udział w „Pięcioboju Zdatności do Lotu”. Dyplomy wręczył ppłk (rez.) dr inż. Krzysztof Sajda, w tym specjalne wyróżnienie dla Stephane’a Coperet z NATO HQ Defence Investment Division.

Spotkanie stanowiło ważny krok w rozwoju międzynarodowej współpracy w zakresie zdatności do lotu w warunkach konfliktu oraz umocniło pozycję ITWL jako wiodącej instytucji w tej dziedzinie.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony