Sportowe sukcesy w 2012 roku

Reprezentacja Sił Powietrznych na zawodach sportowych w Ramstein, fot. mjr Tomasz Bartkowiak

Reprezentacja Sił Powietrznych od 2001 roku uczestniczy w mistrzostwach pod patronatem Międzynarodowej Rady Sportu Sojuszniczego Połączonego Dowództwa Powietrznego w Ramstein. W zawodach uczestniczą kobiece i męskie reprezentacje sił powietrznych Belgii, Holandii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Polski.

Zgodnie z „Planem zasadniczych przedsięwzięć Sił Powietrznych na 2012 r." oraz z „Planem współpracy międzynarodowej resortu Obrony Narodowej na 2012 r."w 2012 roku przeprowadzono zawody w 4 dyscyplinach:

 • Piłka siatkowa

 • Pływanie

 • Tenis ziemny

 • Biegi przełajowe

W dniach 26-29.03.2012 r. na obiektach sportowych Bazy Lotniczej Sił Powietrznych USA w miejscowości Lakenheath odbyły się mistrzostwa Allied Component Headquarters( HQ AC) Ramstein w piłce siatkowej.

Organizatorem zawodów były Siły Powietrzne USA (United States Air Force in Europe). W zawodach brały udział reprezentacje sił Powietrznych Belgii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych i Polski.

W turnieju po ekscytujących meczach w kategorii męskiej reprezentacja Polski zajęła 2 miejsce a reprezentacja kobiet 3 miejsce.

Reprezentant Sił Powietrznych chor. Andrzej Skorupa, podczas uroczystej kolacji został wyróżniony medalem wręczonym przez Col. Ricky Ricarte - Szefa Zarządu Międzynarodowej Rady Sportu za wieloletnie zaangażowanie w działalność sportową.

Wyniki spotkań grupowych mężczyzn:

 • Polska – Wielka Brytania 2:0

 • Polska – USA 2:1

 • Polska – Holandia 0:2

 • Polska – Belgia 2:0

 • Polska – Niemcy 2:0

 • Polska – Holandia 2:3 (mecz finałowy)

W turnieju kobiet po emocjonujących i zaciętych spotkaniach nasze zawodniczki ostatecznie zostały sklasyfikowane na 3 miejscu. Reprezentantka Sił Powietrznych kpr. Jolanta Cieślak z 2. SLT. została uznana najlepszą zawodniczką turnieju (MVP) W trakcie uroczystej kolacji została wyróżniona okolicznościową statuetką wręczoną przez Col. Ricky Ricarte.

Wyniki spotkań grupowych kobiet:

 • Polska – Holandia 2:1

 • Polska – Niemcy 0:2

 • Polska – USA 0:2

 • Polska – Belgia 2:1

 • Polska – Wielka Brytania 2:0

 • Polska – Holandia 2:0 (mecz o 3 miejsce)

W dniach 18-20.04.2012 r. w Wojskowym Ośrodku Szkoleniowo-Kondycyjnym w Zakopanem odbyły się mistrzostwa Allied Command Headquarters Ramstein w pływaniu.

W zawodach brały udział reprezentacje sił powietrznych Belgii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych i Polski. Sportową rywalizację rozpoczął swoim przemówieniem Szef Zarządu Międzynarodowej Rady Sportu Gp. Capt. (Retd) Ian ATKINSON życząc wszystkim zawodnikom osiągnięcia jak najlepszych wyników.

W trakcie mistrzostw rozgrywane były następujące konkurencje:

Kobiety:

- 50 m, 200 m st. dowolny,
- 50 m, 100 m st. klasyczny,
- 50 m st. motylkowy,
- 100 m st. grzbietowy.
- sztafety: 4x50 st. zmienny, 4x100 st. dowolny

Mężczyźni:

- 50 m, 100 m, 200 m, 400 m st. dowolny,
- 100 m, 200 m st. klasyczny,
- 100 m st. grzbietowy,
- 100 m st. motylkowy,
- 200 m st. zmienny,
- sztafety: 4x100 st. zmienny, 4x100 st. dowolny.

Dodatkową konkurencją był wyścig VIP- sztafeta 2 x 50 stylem klasycznym oraz dowolnym w którym, reprezentanci Polski (Wydział WF i Sportu DSP) mjr Tomasz Bartkowiak oraz Małgorzata Brzeska zajęli 2 miejsce.

Wyniki konkurencji:

1. Wielka Brytania
2. Polska
3. Holandia
4. Belgia
5. Niemcy

W mistrzostwach po ekscytujących wyścigach nasi zawodnicy zdobyli osiem medali:

1. szer. Stuczyński Marek
50m st. dowolny – 1 miejsce
100m st. dowolny – 2 miejsce

2. szer. Kwaśkiewicz Marcin
100m st. grzbietowy – 2 miejsce
200m st. zmienny – 3 miejsce

3. st. szer. Pajdzik Sebastian
400m st. Dowolny – 3 miejsce

4. sztafeta 4x100 st. zmienny – 2 miejsce
szer. Kwaśkiewicz Marcin
por. Capala Piotr
szer. Stuczyński Marek
szer. Ruta Kamil

sztafeta 4x100 st. dowolny – 2 miejsce
st. szer. Pajdzik Sebastian
szer. Ruta Kamil
por. Capala Piotr
szer. Stuczyński Marek

Ostatecznie Siły Powietrzne zostały sklasyfikowane na 3 miejscu.

Końcowa klasyfikacja w kategorii mężczyzn:

1. Niemcy
2. USA
3. Polska
4. Wielka Brytania
5. Belgia
6. Holandia

W rywalizacji kobiet po emocjonujących i zaciętych wyścigach nasze zawodniczki ostatecznie zostały sklasyfikowane na 6 miejscu. W opinii organizatorów oraz trenerów ekip uczestniczących w zawodach w naszych zawodniczkach dało się zauważyć duży potencjał sportowy.

Końcowa klasyfikacja w kategorii kobiet:

1. USA
2. Niemcy
3. Holandia
4. Wielka Brytania
5. Belgia
6. Polska

W dniach 24-28.09.2012 r. na obiektach sportowych Bazy Lotniczej Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii w miejscowości Halton odbyły się mistrzostwa Allied Component Headquarters( AC HQ ) Ramstein w tenisie ziemnym.

Organizatorem zawodów były Królewskie Siły Powietrzne Wielkiej Brytanii (Royal Air Force). W zawodach brały udział reprezentacje sił powietrznych Belgii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych i Polski.

Turniej rozgrywany był systemem Davis Cup tzn. w każdym spotkaniu pomiędzy rywalizującymi państwami rozgrywane były 3 spotkania: 2 single oraz 1 debel. W dniu 25.09.2012 r., po uroczystym otwarciu, rozpoczęły się zmagania w grupach, w których dwa najlepsze zespoły bezpośrednio awansowały do półfinałów. Po rozegraniu spotkań eliminacyjnych w dniach 25-26.09.2012 r. reprezentacja męska zajęła pierwsze miejsce w grupie "A" i później po zwycięskim meczu półfinałowym z reprezentacją gospodarzy ( RAF) zapewniła sobie awans do finału. W finale turnieju męskiego spotkały się dwie najmocniejsze drużyny: USA i Polska. Po ekscytujących spotkaniach finałowych ostatecznie wygraliśmy 2:1

Wyniki spotkań grupowych i finałowych mężczyzn:

 • Polska – Niemcy 2:1

 • Polska – USA 2:1

 • Polska – Wielka Brytania 3:0 (półfinał)

 • Polska – USA 2:1 (mecz finałowy)

W turnieju kobiet po emocjonujących i zaciętych spotkaniach nasze zawodniczki ostatecznie zostały sklasyfikowane na 5 miejscu. We współzawodnictwie sportowym był to historyczny występ kobiecej reprezentacji Sił Powietrznych w tenisie ziemnym.

Wyniki spotkań grupowych kobiet:

 • Polska – Holandia 0:3

 • Polska – Niemcy 0:3

 • Polska – USA 0:3

 • Polska – Wielka Brytania 0:3

Mistrzostwa pod patronatem Międzynarodowej Rady Sportu Sojuszniczego Połączonego Dowództwa Powietrznego w Ramstein w biegach przełajowych odbyły się w mieście Amersfoort w terminie 13-15.11.2012 r.

O medale walczyło 47 zawodników i 30 zawodniczek z sześciu państw. Swoje reprezentacje wystawiły Siły Powietrzne: Belgii (BAF), Holandii (RNLAF), Niemiec (GAF), Polski (PAF) i Wielkiej Brytanii (RAF) oraz Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych w Europie (USAFE). Na ciężkiej trasie crossu w Amersfoort nasze Siły Powietrzne reprezentowało ośmiu zawodników i sześć zawodniczek. Do klasyfikacji drużynowej liczyły się wyniki sześciu najlepszych biegaczy i czterech biegaczek. W biegu panów na dystansie 10 km prym wiedli zawodnicy z Zespołu Sportowego Sił Powietrznych z Poznania: plut. Michał Kaczmarek, st. szer. Henryk Szost i szer. Michał Giżyński. Po 2,5 km biegu mieli już 20 s przewagi nad biegnącymi za nimi dwoma zawodnikami z Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii i kolegą z reprezentacji – kpr. Hubertem Pokropem. Polacy biegli równo i na drugiej 2,5-km pętli powiększyli przewagę o kolejne 20 s. nad sportowcami z RAF i Pokropem. Na ostatnią rundę trójka zawodników z poznańskiego ZS SP wbiegła z przewagą 56 s. nad Benem Livesey'em i 1 min i 5 s. nad Pokropem. Na finiszowym okrążeniu Kaczmarek, Szost i Giżyński jeszcze powiększyli przewagę nad rywalami. Na mecie najszybszy był Kaczmarek, a drugie miejsce wywalczył Giżyński.

W rywalizacji pań na dystansie 5 km bezkonkurencyjna była wojskowa mistrzyni świata w triatlonie z 2011 roku st. szer. Agnieszka Jerzyk. Na półmetku Polka miała już pół minuty przewagi nad najgroźniejszą rywalką Brytyjką Tamsyn Rutter. 33 s traciła do niej Amerykanka Elissa Ballas, a 43 s reprezentantka gospodarzy Annelies Homma oraz st. szer. Maria Cześnik z poznańskiego ZS SP. Na drugiej rundzie czempionka w triatlonie jeszcze powiększyła przewagę nad rywalkami i na mecie mogła się cieszyć ze zdobytego złota. Tamsyn była druga, Ballas trzecia, a Cześnik piąta.

Klasyfikacja drużynowa kobiet

1. Polska (PAF) – 28 pkt.
2. Wielka Brytania (RAF) – 30
3. Stany Zjednoczone (USAFE) – 46
4. Holandia (RNLAF) – 61
5. Belgia (BAF) – 83
6. Niemcy (GAF) – 92.

Klasyfikacja drużynowa mężczyzn

1. Polska (PAF) – 30
2. Wielka Brytania (RAF) – 59
3. Belgia (BAF) – 114
4. Niemcy (GAF) – 136
5. Holandia (RNLAF) –192
6. Stany Zjednoczone (USAFE) – 223.

Mistrzostwa AC HQ Ramstein w biegach przełajowych, które zostały rozegrane w dniach 13-15.11.2012 r. w Holandii były okazją do podsumowania rocznego współzawodnictwa w ramach AC HQ Ramstein.

Wyniki klasyfikacji końcowej przedstawiają się następująco:

Mężczyźni :

1. Polska – 21pkt.
2. USA- 15
3. Niemcy – 14
4. Wielka Brytania – 14
5. Holandia – 13
6. Belgia – 10

Kobiety:

1. USA – 21 pkt.
2. Niemcy – 15
3. Holandia – 13
4. Polska – 12
5. Wielka Brytania – 11
6. Belgia – 6

Za zajęcie 1 miejsca w klasyfikacji łącznej współzawodnictwa sportowego w 2012 roku przedstawiciele Zarządu Międzynarodowej Rady Sportu AC HQ Ramstein mjr Tomasz Bartkowiak z DSP oraz kpt. Robert Pona z 2. SLT Poznań zostali wyróżnieni pucharem przechodnim. Do wspólnego sukcesu przyczyniło się wielu wspaniałych sportowców, trenerów i fizjoterapeutów za co serdecznie dziękujemy i życzymy kolejnych owocnych startów w przyszłym roku.

mjr Tomasz Bartkowiak

Źródło: Siły Powietrzne
comments powered by Disqus