Zdarzyło się dzisiaj: Kapitan wyssany przez okno podczas lotu

Kadr z programu "Katastrofy w przestworzach", fot. bt.com

31 lat temu, 10 czerwca 1990 r. na pokładzie samolotu BAC One-Eleven 528FL (znaki rejestracyjne G-BJRT) linii British Airways doszło do groźnego incydentu lotniczego. Tego dnia odrzutowiec wykonywał lot BA5390  Birmingham – Malaga z 87 osobami na pokładzie, gdy w jego trakcie nastąpiło wypadnięcie wadliwie przyśrubowanej szyby zewnętrznej, co wywołało dekompresję i wyssanie kapitana przez powstały otwór.

Pilot zdołał jednak zaczepić się kolanami o wolant, a pęd powietrza przycisnął go do zewnętrznej strony kabiny. Jeden ze stewardów szybko objął lotnika w pasie i go utrzymywał w tej pozycji przez 22 minuty, zmieniając się potem z innymi członkami personelu kabinowego. W międzyczasie kapitan stracił przytomność z powodu braku tlenu w rozrzedzonej atmosferze (do zdarzenia doszło na FL173).

Pomimo tak dramatycznej sytuacji pierwszy oficer zdołał wylądować awaryjnie na lotnisku startu. Po lądowaniu kapitan natychmiast trafił do szpitala z licznymi obrażeniami, jednak przeżył i wrócił potem do latania. Zdarzenie to stało się tematem jednego z odcinków cyklu „Katastrofa w przestworzach”.

Więcej informacji na temat incydentu podczas lotu BA5390 dostępnych jest tutaj (LINK)

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus