Przejdź do treści
Spotkanie wspr. utworzenia izby upamiętniającej lotnicze tradycje Białej Podlaskiej (fot. radio.lublin.pl)
Źródło artykułu

Specjalna izba upamiętni lotnicze tradycje Białej Podlaskiej

Jak poinformowało Polskie Radio Lublin, w Białej Podlaskiej powstanie izba pamięci poświęcona lotniczym tradycjom miasta. W mieście nad Krzną w latach 1923-1939 funkcjonowała Podlaska Wytwórnia Samolotów, a do 2000 roku stacjonował 61 Lotniczy Pułk Szkolno-Bojowy. Między innymi takie historyczne wydarzenia chce upamiętnić bialski oddział Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP.

Prezydent miasta na potrzeby nowo tworzonej izby pamięci użyczył Stowarzyszeniu lokal przy ulicy Sidorskiej. Izba będzie działać pod patronatem Muzeum Południowego Podlasia.

Znajdzie się w niej wiele pamiątek, które na przestrzeni lat zgromadziło Stowarzyszenie – mówi członek Stowarzyszenia, były pilot pułkownik Franciszek Ostrowski: – Mamy dużo zdjęć Podlaskiej Wytwórni Samolotów, a jeśli chodzi o 61 Lotniczy Pułk Szkoleniowy, to jest bardzo dużo pucharów, zdjęć, pamiątek. Wszystko to będzie dostępne.

Tradycje lotnicze w Białej Podlaskiej są dość ciekawe – mówi Jerzy Trudzik, były pilot i instruktor w 61 Lotniczym Pułku Szkolno-Bojowym: – W 1923 roku powstała Podlaska Wytwórnia Samolotów. Miała fantastyczne osiągnięcia konstrukcyjne. Wiele nowoczesnych rozwiązań zrodziło się w głowach konstruktorów, którzy pracowali na rzecz Podlaskiej Wytwórni Samolotów. Niestety, wraz z początkiem wojny wytwórnia zakończyła swój żywot. Zbombardowana i zniszczona już nigdy nie wróciła do życia.

Biała Podlaska w pewnym momencie była całkowicie zapomniana ze względu na to, że nie było takiego miejsca, że można było zobaczyć zbiory lotnicze zgromadzone przez ludzi – mówi pasjonat lotnictwa, Mariusz Kozioł.

Cały artykuł czytaj na stronie www.radio.lublin.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony