Przejdź do treści
EC135 Lotniczego Pogotowia Ratunkowego - na śniegu (fot. LPR)
Źródło artykułu

Śmigłowiec LPR ewakuował turystę z Babiej Góry

Na pokładzie śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego goprowcy ewakuowali z Babiej Góry turystę, który podczas wędrówki doznał urazu nogi – poinformowali w czwartek wieczorem ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR.

W dniu 9 lutego br., w godzinach południowych, do Centralnej Stacji Ratunkowej w Szczyrku dotarło zgłoszenie od turysty, który w masywie Babiej Góry doznał urazu kończyny dolnej. Ratownicy dyżurni polecili turyście zainstalowanie aplikacji Ratunek i dzięki przesłanym koordynatom, otrzymali dokładną lokalizację zdarzenia (rejon Kępy).

Działania ratownicze polegały na wysłaniu na miejsce zespołu ratowników ze stacji ratunkowej Markowe Szczawiny, dzięki lotnej pogodzie dodatkowo zadysponowano na Przełęcz Brona śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, skąd bezpośrednio w rejon wypadku poleciało 3 kolejnych ratowników GOPR (uczestników unifikacji instruktorów GOPR - Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, która w tym tygodniu odbywa się na Babiej Górze).

Akcja z udziałem GOPR Beskidy i śmigłowca LPR (fot. GOPR Beskidy, Facebook)

Akcja z udziałem GOPR Beskidy i śmigłowca LPR (fot. GOPR Beskidy, Facebook)

Po zlokalizowaniu z powietrza miejsca zdarzenia, w rejonie wypadku desantowało się 2 ratowników (w tym ratownik medyczny). Po zabezpieczeniu poszkodowany został śmigłowcem ewakuowany z miejsca zdarzenia.

W działaniach brało udział 7 ratowników Grupy Beskidzkiej GOPR, dodatkowo w odwodzie wyprawy był zespół instruktorów GOPR odbywających szkolenie unifikacyjne. Na miejscu zdarzenia był obecny również ratownik z Grupy Podhalańskiej GOPR.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony