Przejdź do treści
Źródło artykułu

Skrzydlata Polska 12/2023 już w sprzedaży

Grudniowa Skrzydlata Polska już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Pierwszy lot B-21 
10 listopada 2023 z lotniska Air Force Plant 42 w Palmdale w Kalifornii do pierwszego lotu wystartował prototyp bombowca strategicznego Northrop Grumman B-21 Raider. Oblot odbył się z jednodniowym opóźnieniem w stosunku do bieżącego planu. Ten przewidywał bowiem oblot B-21 na 9 listopada, ale przełożono go ze względów technicznych

NBAA-BACE 2023 
Tegoroczna National Business Aviation Association (NBAA-BACE, Konwencja i Wystawa Lotnictwa Biznesowego), która odbyła się w Las Vegas w dniach 17-19 października, pokazała, że branża wraca do stanu sprzed okresu restrykcji pandemicznych.

Pierwsze AW149 dla kawalerii powietrznej 
30 października na lotnisku w Nowym Glinniku odbyła się uroczystość przekazania lotnikom 7. Dywizjonu Lotniczego, wchodzącego w skład aeromobilnego związku taktycznego Wojsk Lądowych – 25. Brygady Kawalerii Powietrznej im. Księcia Józefa Poniatowskiego, dwóch pierwszych śmigłowców wielozadaniowych Leonardo AW149.

DisPax 2023 – jak radzić sobie z niezdyscyplinowanym pasażerem? 
Bezpieczeństwo w lotnictwie – to hasło kojarzy się zazwyczaj, i słusznie, z prawidłowym pilotażem, sprawną służbą żeglugi powietrznej zapewniającą odpowiednią separację i płynność ruchu w powietrzu, czy z kontrolami bezpieczeństwa w portach lotniczych.
Tymczasem równie ważnym, choć nie tak spektakularnym czynnikiem wpływającym na bezpieczeństwo ruchu lotniczego jest sytuacja na pokładzie statku powietrznego, a w szczególności zachowanie osób nim podróżujących – załogi i pasażerów. 

Pierwszy KC-390 w NATO
W październiku Força Aérea Portuguesa (FAP, portugalskie wojska lotnicze) stały się pierwszym w Europie i NATO użytkownikiem brazylijskiego samolotu wielozadaniowego Embraer KC-390 Millennium. 

Dni NATO 2023 – Coś się kończy, coś się zaczyna 
W dniach 16-17 września br. na lotnisku w Ostravie im. Leoša Janáčka, przy udziale przedstawicieli sił zbrojnych 19 państw, odbyła się 23. edycja Dni NATO oraz 14 Dni wojsk lotniczych i lądowych Republiki Czeskiej. Piękna słoneczna pogoda, jedna z sensacji tej imprezy (zwykle towarzyszy jej deszcz i chłód), zachęciła ok. 185 tys. widzów do odwiedzenia ostrawskiego lotniska. 

Pożegnanie MD-80 w Europie 
21 października 2023 należący do bułgarskich linii lotniczych European Air Charter 33-letni McDonnell Douglas MD-82 (LZ-LDP) wykonał swój ostatni rejs pasażerski z Hurghady do Warny. Był to nie tylko ostatni lot MD-82 w barwach tego przewoźnika, ale także ostatni w Europie lot pasażerski odrzutowca z długiej dynastii zapoczątkowanej przez DC -9.

Czy Starship powtórzy sukces Falcona? 
Zarówno testowana obecnie super-rakieta Starship, jak i używana od 13 lat rakieta średniego udźwigu Falcon-9 są dziełem amerykańskiego przedsiębiorstwa SpaceX, kierowanego przez ekscentrycznego przedsiębiorcę Elona Muska.

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem grudniowego wydania "Skrzydlatej Polski" na stronie: www.altair.com.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony