Skrzydlata Polska 12/2020 już w sprzedaży

Skrzydlata Polska 12/2020

Grudniowa Skrzydlata Polska już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Zgoda na loty Boeingów 737 MAX
Administrator amerykańskiej Federalnej Agencji Lotnictwa (FAA), Steve Dickson, podpisał 18 listopada 2020 r. zarządzenie, które otwiera drogę do powrotu do operacji komercyjnych samolotów wąskokadłubowych rodziny Boeing 737 MAX.

Bliskowschodni potentat uziemiony
Linie FlyDubai w swojej dość niedługiej historii potrafiły niejednokrotnie zaskakiwać. Kilka razy mierzyły się także z problemami – od drobnych problemów finansowych, po tragiczną w skutkach katastrofę rejsu 981. Jednak dziś ten niskokosztowy przewoźnik stoi w obliczu najpoważniejszego kryzysu w swojej historii.

Pół wieku DC-10, cz. II
Okres lato 1971 – jesień 1972 to czas triumfu DC-10. W pierwszym roku eksploatacji samoloty zyskiwały popularność wśród pasażerów i załóg, wszystko wskazywało więc na to, że nadzieje producenta na budowę i sprzedaż tysiąca egzemplarzy są w pełni uzasadnione. Wkrótce jednak dał o sobie znać pośpiech, z jakim był projektowany i wprowadzany do produkcji DC-10.

Serbska reaktywacja, cz. II
W pierwszej połowie 2016 roku serbska delegacja rządowa odwiedziła Moskwę z zamiarem zakupu 14 używanych myśliwców MiG-29. Początkowo do porozumienia nie doszło, gdyż Rosjanie zainteresowani byli sprzedażą tylko nowych samolotów. Jednak negocjacje trwały i w końcu, 16 grudnia 2016 r. serbski premier Aleksandar Vučić (od 31 maja 2017 r. prezydent kraju) ogłosił, iż Serbia otrzyma od Rosji 6 używanych MiG-29.

Baccarat 2020
Ćwiczenia francuskich lotniczych formacji armijnych – Baccarat są organizowane od 2017 roku przez 4. Brygadę Aeromobilną (4e Brigade d'Aerocombat – 4e BAC) lekkiego lotnictwa wojsk lądowych (Aviation Legere de l'Armee de Terre) – ALAT. Ale w tym roku czwarta już ich edycja – Baccarat 2020 (od 14 do 25 września) miała zdecydowanie inny scenariusz i inny przebieg niż zwykle.

Ocean Sky 2020
Gdy Europa zmagała się z drugą falą pandemii SARS-CoV-2, Wyspy Kanaryjskie przygotowały się do goszczenia samolotów wojskowych w ramach ćwiczenia Ocean Sky, które odbyły się między 19 października a 30 października br. Aby można przeprowadzić manewry z udziałem wojsk lotniczych z innych krajów, należało wdrożyć szereg środków sanitarnych, takich jak utworzenie niewielkich grup osób i codzienna kontrola temperatury ciała, a także zapewnić dostawę maseczek i żelu wodno-alkoholowego do dezynfekcji. Ponadto powstały zespoły medyczne w celu monitorowania i kontrolowania możliwych przypadków infekcji SARS-CoV-2.

Pierwsza misja operacyjna Dragona 2
16 listopada 2020 r. rakieta Falcon-9 wyniosła z historycznej wyrzutni LC-39A na Przylądku Canaveral załogowy statek Dragon 2 do pierwszego lotu operacyjnego na międzynarodową stację kosmiczną (ang. ISS). Następnego dnia statek, któremu nadano nazwę Resilience (Wytrzymałość), automatycznie zacumował do węzła PMA2 modułu Harmony, dostarczając czteroosobową załogę na pokład stacji. Michael Hopkins, Victor Glover, Shannon Walker i japoński astronauta Soichi Noguchi dołączyli do przebywającej na stacji już od miesiąca międzynarodowej załogi statku Sojuz MS-17.

Wszystkie drogi prowadzą w Tatry
Z powodu epidemii sezon szybowcowy 2020 był inny od wcześniejszych. W naszej części Europy rywalizację pilotów otwierają wiosną bardzo popularne zawody Pribina Cup i FCC Gliding w Słowacji. Po tej stronie gór planowaliśmy wznowienie kultowych zawodów o Puchar Tatr, a kalendarz aż kipiał od imprez. Ze smutkiem odbieraliśmy więc wiadomości o przesuwaniu terminów i ostatecznym anulowaniu kolejnych zawodów – łącznie z mistrzostwami świata.

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem grudniowego wydania "Skrzydlatej Polski" na stronie: www.altair.com.pl

Źródło: Skrzydlata Polska
comments powered by Disqus