Przejdź do treści
Źródło artykułu

Skrzydlata Polska 10/2022 już w sprzedaży

Październikowa Skrzydlata Polska już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Nie tylko lotnicze nowości 30. MSPO
Jubileuszowy 30. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego odbył się w Kielcach, w dn. 5-9 września. Najgłośniejszym wydarzeniem, które miało miejsce podczas tej imprezy, ale nie odbyło się w Kielcach, było rozstrzygnięcie konkursu na nowy śmigłowiec uderzeniowy dla Sił Zbrojnych RP. 

Eviation Alice oblatany
27 września 2022 z międzynarodowego lotniska Grant County w Moses Lake w stanie Waszyngton w USA wystartował prototyp samolotu pasażerskiego z napędem elektrycznym Eviation Alice. Maszyna dwa razy przeleciała nad jeziorem Moses, wznosząc się na wysokość 1 kilometra. Pierwszy lot trwał 9 minut i 3 sekundy. Po wylądowaniu i wyjściu z kabiny pilot doświadczalny Eviation, 55-letni Steve Crane, powiedział, że Alice "wspaniale latała i radziła sobie świetnie".

Słowackie MiG-29 dla Ukrainy?
Po ponad trzech dekadach służby, z końcem sierpnia br. słowackie wojska lotnicze oficjalnie zakończyły eksploatację myśliwców MiG-29 – jedynych samolotów bojowych tej formacji. Nie zostaną one jednak złomowane i nie trafią do żadnej ekspozycji muzealnej, ale według zapowiedzi rządu w Bratysławie zostaną przekazane Ukrainie, która użyje ich do walki z rosyjskim najeźdźcą. 

Okołodźwiękowy biznesjet
Kanadyjski koncern Bombardier zaprezentował swój najnowszy samolot odrzutowy klasy biznes – Global 8000. Jak wskazuje nazwa, ma on być zdolny do przebycia dystansu 8000 Mm. Producent zakłada też, że rozwinie on prędkość przelotową Ma0,94 (obecnie najszybsze samoloty tej klasy mogą podróżować z prędkością Ma0,925).

ANCILLARY – elektryczny bsl DARPA
Amerykańska DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) ogłosiła uruchomienie programu budowy elektrycznego bsl dalekiego zasięgu ANCILLARY (Advanced Aircraft Infrastructure-Less Launch And RecoverY, ancillary to ang. pomocniczy). Ma on startować i lądować pionowo (VTOL), a lecieć jak konwencjonalny samolot. 

Antidotum Airshow
Lotnisko Aeroklubu Leszczyńskiego po raz trzeci otworzyło swoje bramy dla uczestników i widzów Antidotum Airshow. Tegoroczna edycja wydarzenia przyciągnęła rekordowe 35 tysięcy widzów, którzy kolejny raz mogli napawać się widokiem statków powietrznych na tle popołudniowego i zachodzącego słońca oraz w niepowtarzalnej wieczornej scenerii.

Akademicki Klub Lotniczy PWr: Droga do zwycięstwa
22 medale na SAE Aero Design 2022 – najbardziej wymagających zawodach dla akademickich konstruktorów bezzałogowych statków powietrznych na świecie. 1. miejsce w Droniadzie, gdzie zmagają się nie tylko studenci, ale też drużyny z sektora prywatnego. 8. miejsce na zawodach Air Cargo Challenge z samolotem projektowanym przez najmłodszych członków klubu. Ten sezon studenci z AKL PWr śmiało mogą nazwać przełomowym. 

Sukcesy na uwięzi
Polska już trzeci raz była organizatorem Mistrzostw Świata FAI Modeli Latających na Uwięzi. Impreza odbywała się w dn. 8-13 sierpnia br. na Lotnisku Aeroklubu Włocławskiego w Kruszynie. Po 3-letniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 do Kruszyna zjechało 198 zawodniczek i zawodników, reprezentujących 30 państw i prawie wszystkie kontynenty (nie było tylko reprezentantów Afryki).

Kamień pamiątkowy ku czci sierż. Josefa Františka
Czechosłowacki as myśliwski, sierżant Josef František, który latał w słynnym polskim Dywizjonie 303 podczas Bitwy o Anglię, został upamiętniony pomnikiem odsłoniętym 4 września w pobliżu miejsca, w którym zginął 8 października 1940 r.

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem październikowego wydania "Skrzydlatej Polski" na stronie: www.altair.com.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony