Skrzydlata Polska 10/2018 już w sprzedaży

Skrzydlata Polska 10/2018

Październikowa Skrzydlata Polska już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Szybowcem do stratosfery
Załoga Airbus Perlan Project 2 września br., w składzie Jim Payne i Tim Gardner wzbijając się szybowcem na wysokość 23 203 m nad ziemię pokonała rekord samolot U-2 zbudowanego specjalnie dla wykonywania misji szpiegowskich na wysokościach niedostępnych dla innych samolotów. Szybowiec Perlan 2 jest zaprojektowany dla osiągnięcia wysokości 27 km. Przy odpowiednich warunkach może pobić absolutny rekord na jaki wzniósł się kiedykolwiek samolot w stabilnym locie, a więc 25 929 m osiągnięte samolotem SR-71 Blackbird przez Cpt. Roberta Helta.

Łowca Zysków polował w Warszawie
Warszawa była pierwszym przystankiem Embraera 190-E2 Profit Hunter na trasie promocyjnej po Europie. W poniedziałek 3 września br. na warszawskim Lotnisku Chopina wylądował demonstracyjny samolot Embraer 190-E2. Najnowszy produkt brazylijskiego producenta samolotów z rodziny E-jetów przez dwa dni gościł w Warszawie.

Lotnicze aspekty MSPO
Tegoroczny Międzynarodowy Salom Przemysłu Obronnego w Kielcach, który odbył się w dniach 4-7 września br. tradycyjnie był miejscem promowania ofert przeznaczonych dla naszych Sił Zbrojnych. Nie zabrakło tematów lotniczych. Niestety, z powodu braku konkretnych wymagań dla zapowiadanych programów zakupowych samolotów i śmigłowców bojowych, propozycje są bardzo ogólne, a zagraniczni producenci szukają polskich partnerów.

Pod znakiem jubileuszu RAF
Od wielu lat każda edycja Toyal International Air Tattoo (RIAT) ma jakiś temat przewodni. Najczęściej były to konkretne typy samolotów lub zadań jakie wykonują. W tym roku impreza odbywała się w dniach 13-15 lipca, a jej temat wiodący związany był z ważnym momentem w historii lotnictwa, zwłaszcza brytyjskiego. W tym roku bowiem przypada 100. rocznica powstania Royal Air Force.

LIFT po rosyjsku
Rosyjski samolot szkolno-bojowy Jak-130 – oznaczony w kodzie NATO jako Mitten (ang. rękawica) – został oficjalnie przyjęty do służby w rosyjskich wojskach lotniczych w lutym 2010. Obecnie w linii znajduje się około 100 maszyn tego typu, które służą głównie w roli samolotów szkolenia zawansowanego, określanych na zachodzie popularnym skrótowcem LIFT (ang. Lead-in Fighter Trainer). Kilkadziesiąt Jaków udało się też Rosjanom sprzedać za granicę, a producent liczy na kolejne zamówienia.

Deszcz na 100-lecie
Tegoroczny Radom Air Show, stanowiący główny punkt obchodów 100-lecia Polskiego Lotnictwa, przyciągnął ponad 180 tys. widzów, którzy w ciągu dwóch dni pokazów mogli zobaczyć ponad 110 statków powietrznych prezentujących się w locie i około 50 na ziemi, w tym po raz pierwszy samoloty z Pakistanu.

Balony na trzy rocznice
Klub Balonowy Stalowa Wola po raz kolejny zorganizował Międzynarodową Świętojańską Fiestę Balonową w Stalowej Woli o Puchar Prezydenta Miasta Stalowa Wola w dniach 22–24 czerwca 2018. Tegoroczna edycja poświęcona była 80-leciu powstania Stalowej Woli, 100-leciu Odzyskania przez Polskę Niepodległości i 100-leciu Lotnictwa Polskiego. Uczestniczyło w niej 15 załóg balonowych, w tym jedna z Węgier.

Z ziemi amerykańskiej do polskiej
W ubiegłym roku obchodzony był rok Tadeusza Kościuszki – człowieka, który wsławił się walką o niepodległość Polski i Stanów Zjednoczonych, swoimi dokonaniami wcielając w życie hasło "Za wolność Waszą i Naszą". Podczas uroczystej inauguracji obchodów Roku Kościuszkowskiego, 24 marca 2017 na Rynku Głównym w Krakowie stanął 32-letni balon na ogrzane powietrze Kościuszko, będący eksponatem Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem październikowego wydania "Skrzydlatej Polski" na stronie: www.altair.com.pl

Źródło: Skrzydlata Polska
comments powered by Disqus