Przejdź do treści
Skrzydlata Polska 10/2017
Źródło artykułu

Skrzydlata Polska 10/2017

Październiowa Skrzydlata Polska już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Belgijski maluch z hiszpańską metryką
Postęp w technologii budowy statków powietrznych jest widoczny zarówno w lotnictwie dużym, jak i w tym najlżejszym. Dziś już nikogo nie dziwią wysublimowane konstrukcje samolotów ultralekkich. W Europie pojawia się jednak coraz więcej konstrukcji ultralekkich śmigłowców. Kto choć trochę zagłębił się w tajniki konstruowania statków powietrznych ten wie, że skonstruowanie śmigłowca jest znacznie trudniejsze niż samolotu, a co dopiero śmigłowca ultralekkiego, którego masa startowa nie może przekroczyć 450 kg.
Pierwszy śmigłowiec takiej właśnie kategorii – Dynali H3 EasyFlyer Sport– został niedawno zarejestrowany w Polsce. Sprawdziliśmy jak twórcom tego wiropłata udało się połączyć walory użytkowe z ostrymi ograniczeniami przepisów certyfikacyjnych.

Koniec raju?
Przed dwoma miesiącami przekazywaliśmy czytelnikom relację z interesującej, pod kątem lotniczym wyspy St. Maarten / Martin. Okazuje się jednak, że w świetle upływu czasu, nawet w tak krótkim okresie mogą zaistnieć poważne zmiany między tym co było, a tym co jest. Takim przykładem jest właśnie historia grupy Wysp Nawietrznych Karaibów (według podziału anglosaskiego interesująca nas wyspa zaliczana jest do archipelagu Wysp Zawietrznych – Leeward Islands). Historia ta jest również bardzo znamiennym przykładem tego jak ludzie, wraz z całą swoją wiedzą oraz zdobyczami cywilizacyjnymi, są nadal bezradni wobec potęgi Matki Natury.

Pożegnanie Cassiniego
15 września 2017 zakończyła się 20-letnia epopeja sondy Cassini. Była to chyba najbardziej spektakularna misja amerykańskiej sondy międzyplanetarnej i równie efektownie zakończyła swój żywot – samobójczym autodafe w atmosferze Saturna. Oczywiście, można się spierać, czy najbardziej znaczącą misją był przelot Voyagera-2 w pobliżu czterech największych planet: Jowisza, Saturna, Urana i Neptuna (1979-1989), czy misja łazika Opportunity na Marsie (2004-trwa nadal), czy może misja sondy Dawn do największych planetoid Westy i Ceres (2011-trwa nadal), czy wreszcie misja Rosetty z lądowaniem na jądrze komety (2014-2016). Każda z nich była unikalna i każda wielokrotnie pomnożyła naszą wiedzę o ciałach Układu Słonecznego. Ale Saturn wśród tych wielce różnorodnych ciał jest zupełnie wyjątkowy, toteż i sonda wysłana do jego zbadania musiała przynieść rewelacyjne efekty.

Lotnicze niespodzianki w Kielcach
Tegoroczna edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego przyniosła kilka zaskakujących ofert, jakie potentaci rynku zbrojeniowego złożyli Polsce. Brzmiały one dość interesująco, jednak dalsze postępowania zależeć będą od urzędników z Ministerstwa Obrony Narodowej, w gestii których jest rozpatrywanie tego typu propozycji. Parafrazując Hitchcocka można by powiedzieć, że już początek pierwszego dnia kieleckiej imprezy przyniósł trzęsienie ziemi. Kolejne wydarzenia potwierdziły tę tezę…

Jak to robią Słowacy
W weekend 26-27 sierpnia, w bazie wojsk lotniczych Republiki Słowackiej Sliač, leżącej w pobliżu miasta Zwoleń, odbył się 7. Międzynarodowe Pokazy Lotnicze SIAF 2017. Organizowana co roku impreza tym razem odniosła fantastyczny sukces – w ciągu dwóch dni pokazy odwiedziło ponad 150 tys. gości, z czego ponad 100 tys. miłośników lotnictwa przybyło już pierwszego dnia, aby zobaczyć niesamowitą różnorodność krajowych i zagranicznych, wojskowych i cywilnych statków powietrznych, poczuć zapach palonej nafty Jet-A1 i cieszyć się rykiem silników. A wszystko to w palących promieniach słońca, dzięki któremu trawiaste pole wzdłuż 2200-m drogi startowej zmieniło się w improwizowaną plażę, gdzie spotkali się entuzjaści lotnictwa.

Sprawdzian przed mistrzostwami świata
Niech żałują ci, którzy nie odwiedzili okolic Nałęczowa w połowie sierpnia. Jak co roku o tej porze można było zaobserwować niecodzienne zjawiska pogodowe zaćmienia wschodzącego słońca. Podobne osobliwości pojawiały się na niebie również wieczorami. Opisane zdarzenia – jak się zapewne wszyscy domyślają – pochodziły od unoszących się nad nałęczowskim niebie ogromnych kolorowych balonów na ogrzane powietrze. W dniach od 11 do 15 sierpnia br. odbyły się w Nałęczowie 33. Balonowe Mistrzostwa Polski, 10. Balonowe Mistrzostwa Polski Kobiet i 12. Międzynarodowe Zawody Balonowe o Puchar SPA Nałęczów i ML Skrzydlata Polska. Była to także próba generalna przed przyszłoroczną imprezą, ale o tym na końcu.

Aeropiknik w Paczkowie
Aeropiknik w Paczkowie ma już swoją historię. W dniach od 28 do 30 lipca 2017 odbył się po raz piąty, a po raz drugi w Paczkowie rozgrywany był Balonowy Puchar Polski. Główne punkty programu miały miejsce w Kozielnie, przepięknie położonym nad zalewem Paczkowskim. W imprezie wzięło udział 21 ekip balonowych z całej Polski. Organizatorami byli Urząd Miejski w Paczkowie, Ośrodek Kultury i Rekreacji w Paczkowie, a współorganizatorami Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego i Starostwo Powiatowe. Od strony sportowej przygotował zawody Klub Sportów Balonowych z Wrocławia.

Z wypadkami, ale bez niespodzianek
Kończąc relację z ubiegłorocznego wydania dorocznych angielskich pokazów historycznych samolotów w Duxford napisałem: Czyżbyśmy oglądali ostatnie Latające Legendy? Dowiemy się w przyszłym roku! Jak się okazało, jubileuszowe 25. Flying Legends odbyły się w tradycyjnym lipcowym terminie. Ale…

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem październiowego wydania "Skrzydlatej Polski" na stronie: www.altair.com.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony