Przejdź do treści
Źródło artykułu

Skrzydlata Polska 09/2015

Wrześniowa Skrzydlata Polska już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Bell 412 w nowej roli
Bell 412 został przekazany Lotnictwu Policji 23 grudnia 2011 r., jednak dopiero od stycznia br. możemy go częściej widywać na polskim niebie. Przypomnijmy, że Lotnictwo Policji otrzymało ten śmigłowiec w formie dość kłopotliwego prezentu. Został on przekazany z rozformowanego 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego za symboliczną złotówkę. Niestety nie można go było wprowadzić z marszu do służby.

Biało-czerwona szachownica na 75-lecie
75 lat temu nad Wielką Brytanią rozegrała się jedna z najważniejszych w historii bitew powietrznych. Królewskie wojska lotnicze (RAF) odparły atak niemieckiej Luftwaffe, oddalając perspektywę inwazji na Wyspy (później okazało się, że do inwazji w ogóle nie doszło). Brytyjczyków bardzo efektywnie wsparli polscy lotnicy, doświadczeni w poprzednich kampaniach – wrześniowej i francuskiej. To między innymi o nich premier Winston Churchill powiedział: "Nigdy tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym".

Szanse rozwoju i zagrożenia dla lotnisk i przewoźników
29 czerwca 2015 r. w hotelu Hilton Garden Inn odbyła się, zorganizowana przez Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice, konferencja poświęcona wpływowi transportu lotniczego na gospodarkę. Tego samego dnia przyznane zostały nagrody – Lider Polskiego Nieba.

Raptory w Łasku
31 sierpnia, tuż po 9:00, w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku wylądowały dwa myśliwce V generacji Lockheed F-22 Raptor. Po sześciogodzinnym pobycie samoloty odleciały do bazy Spangdahlem w Niemczech.

Bezbarwny jubileusz
26 czerwca br. w Instytucie Lotnictwa odbyło się X Krajowe Forum Wiropłatowe. Jak na okrągłą rocznicę jubileusz wypadł nad wyraz Brado.  Zaproszenia do udziału w Forum przekazane zostały już pod koniec marca br. Zgodnie z intencją organizatorów jubileuszowe Krajowe Forum Wiropłatowe miało połączyć w sobie konferencję naukową i spotkanie osób zainteresowanych tematyką wiropłatów.

Na przekór pogodzie
Tradycyjnie jak co roku, w ostatni weekend – 27 i 28 czerwca 2015 r. – w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie odbył się Małopolski Piknik Lotniczy. Tegoroczna, 11 odsłona imprezy obfitowała w grupy akrobacyjne oraz ciekawe historyczne statki powietrzne. Poza gośćmi znanymi z poprzednich edycji, w powietrzu nie zabrakło też samolotów i formacji prezentujących się na krakowskim niebie po raz pierwszy.

Loteria w Rijece
Rozpoczął się tegoroczny cykl zawodów Spadochronowego Pucharu Świata w Celności Lądowania. Jak co roku pierwsze zawody zostały rozegrane w Rijece (Chorwacja), na lotnisku Grobnik. Termin też nie odbiegał od tego z lat poprzednich, kiedy to zawody odbywały się w połowie czerwca. W tym roku zawody trwały dwa dni – 12 i 13 czerwca. Frekwencja nie była oszałamiająca.

Wielki tryumf nad Dunajem
Ogromny sukces odnieśli polscy piloci w 18. Szybowcowych Mistrzostwach Europy, które rozgrywano na Węgrzech od 12 do 25 lipca. Sebastian Kawa rozgromił swoich konkurentów w najsilniej obsadzonej klasie szybowców 18-metrowych, a Tomasz Krok był czwarty. To już niemal tradycja, bo Sebastian aż 21 razy stawał na podium mistrzostw świata lub Europy. W klasie otwartej Łukasz Wójcik zdobył złoty medal, a Adam Czeladzki srebrny. Natomiast wśród pilotów szybowców dwumiejscowych tytuł wicemistrzowski wywalczyli Jakub Barszcz i Mirek Matkowski, natomiast Janusz Centka z Pawłem Wojciechowskim czwartą pozycję. Reprezentacja Polski wygrała w klasyfikacji drużynowej.

Dęblińska szkoła we wrześniu 1939
Zgodnie z planem operacyjnym polskiego Sztabu Głównego, kryjącym się pod kryptonimem „Zachód”, a także „Ogólnymi wytycznymi użycia lotnictwa”, Dęblin i jego okolice przed wrześniem 1939 roku znalazły się poza głównym teatrem działań wojennych. Przewidywano bowiem, iż zasadniczy ciężar walki – przynajmniej w początkowym jej okresie – przyjmą na siebie usytuowane wzdłuż zachodnich i północnych granic Rzeczypospolitej armie wojsk lądowych.

Podwójny sukces rzeszowskich studentów
Air Cargo Challenge to międzynarodowe zawody zdalnie sterowanych modeli samolotów udźwigowych polegające na zaprojektowaniu, zbudowaniu oraz przeprowadzeniu lotów konkursowych. Zawody odbywają się cyklicznie co dwa lata od 2007 roku i organizowane są przez zwycięską drużynę poprzedniej edycji tego konkursu. Każdy kolejny konkurs charakteryzuje się odrębnymi wymaganiami dotyczącymi projektowania modelu oraz przebiegu samego konkursu lotów.

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem wrześniowego wydania "Skrzydlatej Polski" na stronie: www.altair.com.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony