Przejdź do treści
Źródło artykułu

Skrzydlata Polska 08/2016

Sierpniowa Skrzydlata Polska już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Farnborough w dobrej kondycji
Organizatorzy tegorocznej wystawy w Farnborough, która odbyła się  w dniach 11-17 lipca, obawiali się, że decyzja o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE odbije się negatywnie na tej imprezie. Jednak statystyki nie potwierdzają ich obaw. W targach wzięło udział ok. 1500 wystawców z 53 państw. W czasie wystawy podpisano kontrakty na łączną kwotę 124 mld USD (490 mld PLN). Tylko w dniach dla profesjonalistów ekspozycję odwiedziło ponad 73000 osób, w tym 98 oficjalnych delegacji wojskowych z 66 państw i 22 oficjalne delegacje cywilne. W pokazie uczestniczyło 110 samolotów i śmigłowców, wśród nich 10 prezentowano w Farnborough po raz pierwszy.

Dwie marsjańskie rocznice
45 lat temu, 2 grudnia 1971 roku, radziecka sonda kosmiczna Mars-3 po raz pierwszy w historii miękko wylądowała na powierzchni Marsa. Zaś 40 lat temu, 20 lipca 1976 roku, na tej planecie wylądowała pierwsza amerykańska sonda Viking-1. W ten sposób każde z mocarstw kosmicznych ma swój powód do świętowania. Jednak oba te wydarzenia różnią się tak znacznie, że prawie nie sposób ich porównywać. Pierwsze było sukcesem wyłącznie technicznym, nie wzbogaciło naszej wiedzy o Marsie i praktycznie popadło w zapomnienie. Drugie lądowanie otworzyło nowy etap w dziejach badań Czerwonej Planety, które są kontynuowane przez amerykańskie sondy do dziś.

Rumuńskie modernizacje
Black Sea Defense & Aerospace to, organizowana w cyklu dwuletnim, wystawa przemysłu obronnego w Bukareczcie. Tegoroczna edycja odbyła się w dniach 18-20 maja. Jak nietrudno się domyślić, prezentowana tam oferta skierowana jest przede wszystkim do sił zbrojnych Rumunii. Jest to zatem impreza o charakterze lokalnym. BSDA jest organizowana na położonym blisko centrum Bukaresztu lotnisku Băneasa. Daje to możliwość zaprezentowania statków powietrznych potrzebujących pasa startowego. Lotnictwo jest więc istotną częścią tej wystawy.

Anakonda 2016
Kiedy w 2016 roku po raz pierwszy organizowano ćwiczenia Anakonda, nikt nie spodziewał się, że dziesięć lat później przekształcą się one w największe w Polsce, po 1989 roku, międzynarodowe manewry wojskowe. Kolejne edycje Anakondy odbywają się co dwa lata i służą sprawdzeniu gotowości naszych sił zbrojnych. W plan ćwiczeń NATO wpisywane są od czwartej edycji w 2012 roku.

Dwa Puchary Świata
Początek rywalizacji o Puchar Świata w Celności Lądowania rozgrywał się na Bałkanach. Organizatorzy musieli zmagać się z pogodą, jednak - w przypadku Rijeki - były to warunki całkiem odmienne od tych, jakie dominowały tu w przeszłości. Nasze zespoły walczyły ze zmiennym szczęściem.

Balonowa Majówka w Krzyżowej
Powodzenie ubiegłorocznej imprezy przycyniło się do ponownego zorganizowania Balonowego Festiwalu w Krzyżowej. Pomimo rozgrywania w tym samym czasie Balonowych Mistrzostw Polski, w dniach od 30 kwietnia do 3 maja 2016 roku, na Dolny Śląsk zjechały załogi balonowe z różnych stron kraju i ze świata. W niebo wzbiło się 25 balonów.

Rakietowy Puchar Świata w Krakowie
Piękna pogoda, doskonała organizacja, liczna międzynarodowa obsada oraz prawdziwie lotnicza atmosfera towarzyszyły kolejnym już zawodom z cyklu World Cup In Cracow 2016, rozegranym w dniach 4-5 czerwca br. na lotnisku Aeroklubu Krakowskiego w Pobiedniku Wielkim. Zawody zalicza się do klasyfikacji Pucharu Świata oraz Pucharu Polski, a rozgrywane są w kategoriach S4A, S6A, S9A, S8EP oraz S7. Na starcie pojawiło się ponad 40 zawodników z ośmiu państw. Poza Polakami, udział w rywalizacji wzięli jeszcze Słowacy, Czesi, Słoweńcy, Białorusini, Chorwaci, Szwajcarzy i Bułgarzy.

Louisiana Kid i inni
W ostatni weekend, 25 i 26 czerwca 2016 roku, w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie odbył się XII Małopolski Piknik Lotniczy. W unikatowej scenerii muzeum, zlokalizowanego na zachowanej części jednego z najważniejszych i najstarszych lotnisk II Rzeczypospolitej, w powietrzu i na ziemi zaprezentowano ponad 80 statków powietrznych.

Żar sentymentalnie
Mija piętnaście lat od ważnego wydarzenia w historii Górskiej Szkoły Szybowcowej (GSS) Żar. 18 sierpnia 2001 roku za patrona uznano jej wieloletniego komendanta – Adama Dziurzyńskiego oraz poświęcono sztandar szkoły. Na uroczystość tę do żarowskiej szkoły w Międzybrodziu Żywieckim zjechała brać lotnicza z całej Polski i z zagranicy, przede wszystkim legendarni piloci przedwojenni: Irena Kempówna-Zabiełło, Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska, Tadeusz Góra i Adam Zientek.

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem sierpniowego wydania "Skrzydlatej Polski" na stronie: www.altair.com.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony