Przejdź do treści
Źródło artykułu

Skrzydlata Polska 08/2015

Sierpniowa Skrzydlata Polska już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Coraz doskonalszy AH-64
Od oblotu prototypu jednego z najsłynniejszych wiropłatów świata, AH-64 Apache, upłynie wkrótce 40 lat. Jednak wciąż pozostaje on podstawowym typem śmigłowca bojowego w siłach zbrojnych kilkunastu państw na całym świecie. Dzięki ciągłym modernizacjom i udoskonaleniom zdolności bojowe AH-64 wciąż rosną, co powoduje, że ich zakupem zainteresowane są kolejne kraje.

Błękitne Skrzydła 2015
Kapituła Błękitnych Skrzydeł, czyli redakcja Skrzydlatej Polski i Zarząd Krajowej Rady Lotnictwa, przy wsparciu Dowództwa Generalnego Rodzaju Sił Zbrojnych i Aeroklubu Polskiego, po raz kolejny przyznała te tradycyjne, Honorowe Wyróżnienia Roku.

Czas Plutona
Pluton, do niedawna ostatnia planeta Układu Słonecznego, obecnie zdegradowana do kategorii planet karłowatych, od samego momentu odkrycia w 1930 roku fascynował i zadziwiał astronomów. Już historia jego odkrycia obfitowała w niezwykłe przypadki, a poznawanie cech fizycznych planety – z uwagi na wielką odległość od Ziemi i małe rozmiary – było bardzo utrudnione. Nic dziwnego, że Pluton aż do lata bieżącego roku pozostawał jednym z najsłabiej poznanych obiektów Układu Słonecznego. Wszystko zmieniło się za sprawą amerykańskiej sondy New Horizons, która po dziewięciu latach lotu dotarła w lipcu w okolice Plutona i wykonała szczegółowe badania planety i jej księżyców.

Awans do wyższej ligi
28 maja 2015 roku została oddana do użytku nowa droga startowa w Porcie Lotniczym Katowice-Pyrzowice. Pierwszym samolotem, który o 6:11 z niej wystartował, był Airbus A320 linii Wizz Air rejs W6 1001 do Londynu-Luton. Tym samym zakończył się kilkuletni proces rozbudowy infrastruktury lotniska, obejmujący przebudowę i rozbudowę dróg kołowania, płaszczyzn postojowych oraz budowę nowej drogi startowej, dzięki czemu pyrzowickie lotnisko, jako drugie w Polsce po warszawskim Okęciu, ma nadany obecnie standardowo kod referencyjny 4E, pozwalający na przyjmowanie szerokokadłubowych samolotów o rozpiętości skrzydeł dochodzącej do 65 m, takich jak Boeing 747-400 czy Airbus A340. Niecały miesiąc później, 18 czerwca, odbyła się oficjalna uroczystość oddania do użytku nowego terminalu pasażerskiego obsługującego przyloty.

Prezesa Spohra pomysł na Lufthansę
Lufthansa, największy przewoźnik w Europie ostatnio zasłynął z powodu najpoważniejszego konfliktu pracowniczego w swej historii (12 akcji strajkowych od początku 2014!). Ma również szansę, by z końcem tego roku zabłysnąć największym procesem restrukturyzacyjnym dokonywanym w funkcjonującym przedsiębiorstwie. Sytuacja jest bardzo dynamiczna i nikt nie jest w stanie przewidzieć finału tego procesu, który trwa w całej grupie kapitałowej.

MiG Stanisława Skalskiego
Gen. Stanisław Skalski – słynny as czasów II wojny światowej, więzień okresu stalinizmu, został przypomniany w niezwykły sposób. Został patronem dwumiejscowego szkolno-bojowego MiGa-29UB.

Balonem nad Filipinami
Lubao International Balloon Festiwal, największy festiwal balonów na ogrzane powietrze w południowo-wschodniej Azji – jak głoszą organizatorzy – po raz drugi odbył się w dniach 26-29 marca 2015 r. w Lubao na Filipinach, w regionie Pampanaga. Na Filipinach to już 21 balonowa fiesta.

Zanim rozbłysło drugie Słońce
Kiedy administracja amerykańska zdecydowała się w 1945 r. na użycie broni atomowej przeciwko Japonii, lotnictwo wojsk lądowych (amerykańskie wojska lotnicze, US Air Force, powstały jako niezależna formacja dopiero 18 września 1947 r.) dysponowało niezbędną do przeprowadzenia tego zadania infrastrukturą bazową. Lotnisko, z którego zamierzano wyprowadzić nuklearne uderzenia, położone było na należącej do archipelagu Marianów (wraz z Saipanem, Guam i kilkunastoma innymi, mniejszymi, skrawkami lądu) wyspie Tinian.

Kolejna polska Bitwa o Anglię
„Nigdy w dziejach ludzkich zmagań tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym”. Ten cytat z wystąpienia Winstona Churchilla z 20 sierpnia 1940 r. stał się podsumowaniem zmagań znanych dziś pod nazwą Bitwa o Anglię. Słowa premiera Wielkiej Brytanii, wypowiedziane o wszystkich brytyjskich lotnikach, wielu przypisuje zasługom lotników polskich walczących w obronie Wysp.

Żarowskie spotkania
Dla każdego pilota szybowcowego latanie jest esencją działalności lotniczej, którą przeżywa do końca swoich dni. Są miejsca szczególne, gdzie urok latania jest spotęgowany różnymi specyficznymi czynnikami, jak: historią szybowiska, pięknem jego krajobrazu czy warunkami meteorologicznymi dającymi oparcie skrzydłom nieraz przez dziesiątki godzin. Dotyczy to szczególnie szybowisk górskich, a wśród nich Żaru, mającego od swego zarania już ponad osiemdziesięcioletnią historię.

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem sierpniowego wydania "Skrzydlatej Polski" na stronie: www.altair.com.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony