Skrzydlata Polska 07/2020 już w sprzedaży

Skrzydlata Polska 07/2020

Lipcowa Skrzydlata Polska już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Europejski elektropionier
10 czerwca 2020 r. Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) wydała po raz pierwszy certyfikat typu dla samolotu napędzanego wyłącznie energią elektryczną – EASA.A.573 TCDS. Otrzymał go słoweński dwumiejscowy Pipistrel Velis Electro, przeznaczony głównie do szkolenia. Jego producent ma na swoim koncie także inne znaczące osiągnięcia w dziedzinie rozwoju samolotów o napędzie elektrycznym.

Ćma w nowym stylu
Po wejściu do służby w 2012 roku wielozadaniowych samolotów transportowo-tankujących Voyager (Airbus A330 MRTT), eksploatowanych przez prywatne konsorcjum Air Tanker, zapewniających RAF zdolności tankowania samolotów i śmigłowców oraz transportu strategicznego, pojawiła się koncepcja użycia ich także do przewozu VIP.

Brytyjsko-katarska eskadra
Kiedy we wrześniu 2017 r. Alquwwat Aljawiyat Alqataria (wojska lotnicze Emiratu Kataru) złożyły i podpisały zamówienie na 24 Eurofightery Typhoony o wartości 5,1 mld funtów szterlingów, negocjowano towarzyszący temu znaczący pakiet wsparcia użytkowania samolotów, w skład którego weszłyby zobowiązania BAE Systems i Royal Air Force (brytyjskich królewskich wojsk lotniczych). Jednym z jego elementów było zapewnienie szkolenia katarskim pilotom i personelowi obsługowemu.

Złoty jubileusz macedońskich Jastrzębi cz.2
W poprzednim numerze SP przedstawiliśmy powstanie i pierwsze dekady działalności jednostki śmigłowcowej macedońskiej Miliciji. W niniejszym artykule opisujemy dalsze dzieje Jastrebi i stan obecny.

Kulisy incydentu nad Saint-Dizier
20 marca 2019, tuż po starcie z bazy francuskich wojsk lotniczych w Saint-Dizier, z tylnej kabiny dwumiejscowego samolotu Dassault Rafale B należącego do Armée de I'Air przypadkowo katapultował się 64-letni cywil. Po kilkunastu miesiącach śledztwa, w kwietniu 2020, francuskie Biuro Śledcze ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (Bureau enquêtes accidents pour la sécurité de l'aéronautique d'Etat) opublikowało szczegółowy raport wyjaśniający przyczyny tego nietypowego zdarzenia, do którego przyczynił się m.in. szereg zaniedbań i nonszalancja części personelu Escadron de Transformation Rafale (ETR) 3/4 Aquitaine.

Cywilny naddźwiękowiec spod Moskwy
Przygoda sowieckiego lotnictwa cywilnego z prędkością naddźwiękową była stosunkowo krótka. Tu-144, który był projektowany od pierwszej połowy lat 60. XX w., został oblatany 31 grudnia 1968 (3 miesiące przed brytyjsko-francuskim Concorde'm). Wszedł do eksploatacji w 1973, a został wycofany z użytku komercyjnego 10 lat później.

Inwazja Marsa
Wydarzenia lipca 2020 śmiało można określić jako inwazję Marsa, bowiem w kierunku Czerwonej Planety wystartują kolejno trzy sondy kosmiczne: arabska, amerykańska i chińska (w planie była jeszcze europejska, ale odłożono tę misję do 2022). Podobny najazd ziemskich sond ostatnio miał miejsce w 2003, kiedy na Marsa wyruszały amerykańskie łaziki Spirit i Opportunity oraz europejski Mars Express z lądownikiem Beagle-2. Obecne sondy dotrą do celu w lutym 2021 i będą kontynuować badania tej ciągle zagadkowej planety.

Ostatni lot generała
84 lata temu, 16 lipca 1936 śmiercią lotnika w niezwykłych okolicznościach zginął gen. dyw. Gustaw Orlicz-Dreszer – jedna z bardziej barwnych postaci II Rzeczpospolitej – pierwszy inspektor Obrony Powietrznej Państwa. Przechadzając się nad urlopowym Bałtykiem okolicach Orłowa warto spojrzeć na miejsce lotniczej tragedii, wiedząc jak do niej doszło...

Pamięci Karola Pniaka
W 2020 obchodzimy 80. rocznicę Bitwy o Anglię. Znaczący wkład w zwycięstwo w niej wnieśli polscy lotnicy dywizjonów 303 i 303, ale także nasi piloci walczący w jednostkach brytyjskich – w RAF. Był wśród nich znany przedwojenny myśliwiec, akrobata – Karol Pniak rodem z Jaworzna. 110. rocznicę jego urodzin i 40. rocznicę śmierci obchodzimy w tym roku. Chcąc godnie uczcić te jubileusze, jak również przybliżyć i utrwalić pamięć o tym niezwykłym człowieku wśród mieszkańców Jaworzna i nie tylko, powstał Społeczny Komitet Pamięci majora pilota Karola Pniaka. Inicjatywa ta skupia grupę mieszkańców Jaworzna, ludzi związanych zawodowo z lotnictwem i środowiska artystyczne miasta. Wesprą nas Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie oraz Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Również przedstawiciele instytucji samorządowych zadeklarowali swoją pomoc.

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem lipcowego wydania "Skrzydlatej Polski" na stronie: www.altair.com.pl

Źródło: Skrzydlata Polska
comments powered by Disqus