Skrzydlata Polska 06/2017

Skrzydlata Polska 06/2017

Czerwcowa Skrzydlata Polska już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Polskie F-16 nad Irakiem i Kuwejtem
Od czerwca 2016 trwa pierwsza od II wojny światowej misja polskich samolotów bojowych nad obszarem objętym działaniami zbrojnymi. Komponent lotniczy PKW OIR Kuwejt liczy do 150 żołnierzy (pilotów, personel techniczny, specjalistów od rozpoznania, logistyków) i cztery samoloty F-16, rozmieszczone w Kuwejcie, a operujące nad terytorium Iraku. Polskie F-16 stacjonują w bazie lotniczej Ahmed Al Jaber w Kuwejcie. Położona ok. 120 kilometrów od irackiej granicy baza jest miejscem stacjonowania wszystkich kuwejckich F/A-18C/D Hornet. Do podstawowych zadań polskich lotników w Kuwejcie należy rozpoznanie obrazowe nad terytorium Iraku w zakresie walki z DAESH.

Lotnicy celebrują Dzień Flagi
Łukasz Czepiela, jedyny Polak rywalizujący w prestiżowej serii Red Bull Air Race, wspólnie z czeskim pilotem Martinem Šonką, aktualnym liderem klasyfikacji generalnej Red Bull Air Race 2017, wicemistrzem świata i mistrzem Europy w akrobacjach lotniczych, podjęli wyjątkowo widowiskowe wyzwanie, by dodać skrzydlatego akcentu narodowemu Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Oblot C919
5 maja oblatano najnowszy i największy samolot pasażerski skonstruowany w ChRL – Comac C919. Napędzany silnikami CFM International Leap-1C, pierwszy samodzielnie opracowany w ChRL wąskokadłubowy samolot komunikacyjny COMAC C919 (patrz SP 12/2015), noszący znaki rejestracyjne B-001A, wystartował do pierwszego lotu z międzynarodowego portu lotniczego Szanghaj-Pudong o 14:00 czasu lokalnego (8:00 czasu polskiego). W uroczystości wzięło udział ok. 2000 osób, w tym wiceprezydent ChRL Ma Kai.

Atlantycki Trójząb
W dn. 12-28 kwietnia w bazie Langley-Eustis odbyła się kolejna edycja trójstronnych manewrów Armée de l'Air (wojsk lotniczych Francji), Royal Air Force (królewskich wojsk lotniczych Wielkiej Brytanii) i US Air Force (wojsk lotniczych Stanów Zjednoczonych Ameryki). W manewrach, noszących kryptonim Atlantic Trident (Atlantycki Trójząb), zadebiutowały wielozadaniowe samoloty bojowe F-35A Lightning II. Celem Atlantic Trident miało być zacieśnienie współpracy oraz wymiana i opracowanie taktyk, technik i procedur prowadzenia działań bojowych przez pilotów z Francji, USA i Wielkiej Brytanii przeciwko nowym zagrożeniom, zwłaszcza przeciwko środkom bojowym mogącym uniemożliwić lub utrudnić dostęp do teatru działań (Anti-Access / Area Denial, A2 / AD), a także polepszenie zdolności bojowych używanych przez USAF samolotów wielozadaniowych 5. generacji (F-22 i F-35).

Transportowa Europa Cz. I
Wspólne międzynarodowe operacje wojskowe realizowane w ostatnich trzech dekadach pod auspicjami Unii Europejskiej i NATO dowiodły, iż lotniczy transport wojskowy – tak w wymiarze taktycznym jak i strategicznym – nabiera coraz większego znaczenia, stając się jednym z najbardziej istotnych elementów działań bojowych na współczesnym polu walki. By sprostać nowym wyzwaniom większość państw europejskich od kilkunastu lat konsekwentnie, aczkolwiek powoli i nie bez trudności, realizuje proces modernizacji lotnictwa transportowego polegający nie tylko na rozwijaniu własnego potencjału w tym zakresie, ale także na zwiększeniu możliwości transportowych oraz ich optymalizację poprzez zacieśnienie współpracy z innymi krajami w ramach wielonarodowych projektów takich jak MMF, EATC, MCCE czy SAC.

Tryumf w deszczu i śniegu
Piękny sukces osiągnęli nasi piloci podczas rozgrywanych w maju na Słowacji FCC Gliding. Są to zawody bardzo wysokiej rangi. Sebastian Kawa zwyciężył w kategorii szybowców klasy otwartej, 18-metrowych i dwumiejscowych, a Przemysław Bartczak pokonał rywali z klasy szybowców 15-metrowych. Kaprysy pogody sprawiły, że w Prievidzy podczas dwóch tygodni zdołano rozegrać tylko cztery konkurencje. Był wprawdzie jeszcze jeden dzień dobrej pogody, ale ziemia tak rozmiękła, że buty grzęzły w darni, gdy stanęło się na chwilę bez ruchu, więc latanie nie było w tym dniu możliwe Wkrótce ten problem powinien tu zniknąć, bo gospodarze planują budowę twardego pasa startowego.

Pucharowy początek w Lisich Kątach
XV Wielkanocne Zawody Balonowe, zorganizowane przez Aeroklub Nadwiślański na lotnisku w Lisich Kątach w dniach 6-9 kwietnia 2017 tradycyjnie otworzyły sezon latania balonami na ogrzane powietrze. Była to doskonała okazja dla pilotów do podszlifowania formy i zdobycia cennych punktów do rankingu.

Polski Hurricane z Bitwy o Anglię gwiazdą lata 2017
21 marca 2017 (niespodziewanie wcześniej niż planowano) z angielskiego lotniska Turweston w Northamptonshire wystartował do swego pierwszego lotu, po 75-letniej przerwie, samolot nierozerwalnie związany z historią polskich skrzydeł. 20-minutowy oblot odtworzonego i odbudowanego myśliwca Hawker Hurricane Mk I P3717, prowadzonego przez najbardziej obecnie doświadczonego pilota zabytkowych Hurricanene’ów – Stuarta Goldspinka ma dla nas ogromne znaczenie. Myśliwiec, który ma się stać gwiazdą letniego sezonu pokazów lotniczych w Wielkiej Brytanii przypominać będzie sam z siebie o ogromnym wkładzie polskich pilotów w zwycięstwo w Bitwie o Anglię w 1940.

Jego pierwsze 100 lat
21 maja br. obchodziliśmy 100. urodziny Mieczysława Stachiewicza, pilota 301. Dywizjonu Bombowego Ziemi Pomorskiej. Dziś jest on honorowym prezesem Instytutu Józefa Piłsudskiego w Londynie.

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem czerwcowego wydania "Skrzydlatej Polski" na stronie: www.altair.com.pl

Źródło: Skrzydlata Polska
comments powered by Disqus