Przejdź do treści
Skrzydlata Polska 04/2024
Źródło artykułu

Skrzydlata Polska 04/2024 już w sprzedaży

Kwietniowa Skrzydlata Polska już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Karuzela z Raptorami
Co najmniej od 2022 za Oceanem powraca kwestia wycofania najstarszych egzemplarzy pierwszego amerykańskiego myśliwca piątej generacji F-22 Raptor. Dyskusje na ten temat, prowadzone przez dowództwo US Air Force, urzędników Departamentu Obrony i członków Kongresu, rozgrzewają do czerwoności nie tylko salony Waszyngtonu, lecz również różnego rodzaju fora dyskusyjne i fachowe serwisy internetowe.

Pożegnaliśmy o. Dominika Orczykowskiego
Franciszkanin, kapucyn o. Dominik Marian Orczykowski zmarł 19 marca 2024. Miał 96 lat. Z lotnictwem związał się w 1961, gdy na lotnisku aeroklubowym w Krośnie jako pasażer po raz pierwszy poleciał samolotem CSS-13. Od tej chwili towarzyszył lotnikom w ich pasji lotniczej, był wszędzie, gdzie go potrzebowali i zapraszali.

DOL pod chmurami
W połowie marca Siły Powietrzne po raz kolejny zorganizowały szkolenie w operowaniu z Drogowego Odcinka Lotniskowego. Plany wojskowych pokrzyżowała jednak pogoda. Na DOL Wielbark nie udało się wylądować żadnemu samolotowi bojowemu.

Pierwszy lot silnikowy Talon TA-1
Stratolaunch zrealizował pierwszy lot z włączonym napędem hiperdźwiękowego pojazdu testowego Talon TA-1. Leciał on ok. 200 s, przekraczając prędkość Ma4. Przedsiębiorstwo nie ujawniło szczegółów testu, w tym dokładnej prędkości i wysokości lotu. Uznało go jednak za udany.

Włosi pożegnali HH-212A
W bazie lotniczej Grazzanise odbyła się ceremonia wycofania ze służby w Aeronautica Militare śmigłowców HH-212A (wojskowe oznaczenie ratowniczej wersji Agusta-Bell AB 212). Przez 45 lat wiropłaty tego typu wykonywały zadania na rzecz obywateli Italii i bezpieczeństwa narodowego.

Prezentacja CityAirbus NextGen
Airbus zaprezentował publiczności prototyp w pełni elektrycznego pionowzlotu CityAirbus NextGen. Prezentacja zbiegła się z otwarciem nowego centrum prób CityAirbus w Donauwörth, które będzie zajmowało się testowaniem systemów elektrycznych pojazdów pionowego startu i lądowania.

20 lat na straży państw bałtyckich
Pod koniec marca br. minęło 20 lat od chwili wysłania przez NATO samolotów myśliwskich w celu ochrony integralności przestrzeni powietrznej Sojuszu nad państwami bałtyckimi. 29 marca 2004 Litwa przystąpiła do NATO i tego samego dnia o 16:46 belgijskie F-16AM wylądowały w litewskiej bazie Szawle, aby rozpocząć pierwszą misję Baltic Air Policing.

Procedury RNP dla EPKR
Ze względu na ciągły rozwój technologii związanych z nawigacją satelitarną oraz ich zastosowaniem w lotnictwie cywilnym, a także rosnącej co roku liczby operacji lotnictwa ogólnego, istnieje potrzeba usprawniania zarządzania ruchem w sektorach przestrzeni powietrznej poprzez wykorzystanie systemów opartych na danych dostarczanych przez satelity.

Na stadionie szybowcowym Trójmiasta
Sebastian Kawa i Dariusz Żbik wykonali serię przelotów nad Gdynią i Zatoką Gdańską. Do wyczynu, pierwszego w historii polskiego lotnictwa, posłużył im szybowiec ASH 25.

List otwarty w sprawie Mazury Air Show 
Aeroklub Krainy Jezior rozważa możliwość wzbogacenia programowego najważniejszej imprezy lotniczej na Mazurach o nowe elementy mogące mieć znaczenie dla środowiska lotniczego.

Pierwszy oficer ludowego lotnictwa
Pierwszym poległym lotnikiem ludowego Wojska Polskiego był major pilot Wacław Kozłowski, Polak, obywatel ZSRR, oficer Armii Czerwonej. W czasach PRL pisano o nim regularnie, ale niezmiennie w skromnej formule, ograniczonej cenzurą i brakiem dostępu do sowieckich źródeł. Przeszło 80 lat od jego tragicznej śmierci nadszedł czas, by spojrzeć na jego losy z nowej perspektywy.

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem kwietniowego wydania "Skrzydlatej Polski" na stronie: altair.com.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony