Przejdź do treści
Skrzydlata Polska 01/2023
Źródło artykułu

Skrzydlata Polska 01/2023 już w sprzedaży

Styczniowa Skrzydlata Polska już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

B-21 Raider zaprezentowany 
2 grudnia 2022 w zakładach Northrop Grummana w Palmdale w Kalifornii zaprezentowano najnowszy amerykański bombowiec strategiczny stealth B-21 Raider. Wydarzenie zorganizowano wieczorem, aby ukryć większość szczegółów konstrukcji samolotu. W jego oglądaniu przeszkadzało nawet ustawienie świateł.

Rekordowa misja X-37B 
Na Ziemię powrócił bezzałogowy statek kosmiczny wielokrotnego użytku X-37B. Na orbicie spędził rekordowe 908 dni. Jego wyposażenie posłużyło w tym czasie do wielu – w większości tajnych – eksperymentów na rzecz US Space Force i NASA.

Europejska premiera MDFD 
W pierwszym przeprowadzonym w Europie locie formacji różnych rodzajów statków powietrznych, zorganizowanym przez Airbusa, dwa symulowane samoloty wielozadaniowe, jeden śmigłowiec i pięć zdalnie sterowanych bezzałogowców wykonały misję, która może się wydarzyć w rzeczywistości. 

40 lat służby włoskich Tornado 
W 2022 minęła 40. rocznica rozpoczęcia służby przez samoloty uderzeniowe Tornado we włoskich Aeronautica Militare (wojskach lotniczych).

Saudyjskie Orły 
W 2022 roku minęło pół wieku od oblotu prototypu wielozadaniowego samolotu bojowego Boeing (McDonnell Douglas) F-15 Eagle. Jednym z eksportowych nabywców tego typu są al-quwwāt al-ğawwiyyah al-malakiyyah as-suʿūdiyyah (wojska lotnicze Królestwa Arabii Saudyjskiej), które eksploatują różne modele wielozadaniowego samolotu bojowego Boeing (McDonnell Douglas) F-15 Eagle od ponad czterech dekad. 

Jak Feniks z popiołów cz. I 
Kiedy w październiku 2013, na skutek wyczerpania się trwałości użytkowej, ostatni sprawny węgierski Mi-24 wykonał ostatni lot wiadomo było, iż przyszłość śmigłowców tego typu w Magyar Légierő (węgierskich wojskach lotniczych) jest co najmniej zagrożona. 

Dni NATO Ostrawa 2022 
W Ostrawie odbyła się 22. edycja Dni NATO, połączona z 13. Dniami wojsk lotniczych i lądowych Republiki Czeskiej. Pomimo deszczowej i chłodnej aury w ciągu dwóch dni lotnisko im. Leoša Janáčka odwiedziło około 200 000 widzów. W imprezie uczestniczyło ponad 100 statków powietrznych i 1000 egzemplarzy różnego rodzaju sprzętu wojsk lądowych i służb państwowych.

Kosmos – wydarzenia 2022 
Rok 2022 przyniósł nieco mniejszą liczbę lotów załogowych niż poprzedni – 7 (3 amerykańskie, 2 rosyjskie i 2 chińskie). Jednak chyba najważniejszym wydarzeniem był lot księżycowy nowego statku Orion – wprawdzie bezzałogowy, ale przecierający szlak załogowym misjom księżycowym. 

Puchacz nie zabija – korkociąg i spirala
Artykuł napisany przez Zdzisława Byloka – wieloletniego pilota doświadczalnego w SZD w Bielsku-Białej – stanowi ewidentnie przejaw troski o pilotów-użytkowników Puchaczy, a także o dobre imię tego polskiego szybowca – w obliczu licznych zdarzeń (katastrof) z udziałem SZD-50-3.

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem styczniowego wydania "Skrzydlatej Polski" na stronie: www.altair.com.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony