Przejdź do treści
Sierpniowe wydanie gazety Lotnictwo
Źródło artykułu

Sierpniowy numer miesięcznika "Lotnictwo" już w kioskach

W najnowszym numerze "Lotnictwo":

Siły Powietrzne Federacji Rosyjskiej, Część VI - Lotnictwo morskie
Piotr Butowski

Rosyjska marynarka wojenna jest podzielona na cztery floty: Północną, Pacyfiku, Bałtycką i Czarnomorską; ma także Flotyllę Kaspijską. W składzie sił lotniczych „dużych” flot (Północnej i Pacyfiku) są samoloty nosiciele rakiet Tu-22M, samoloty zwalczania okrętów podwodnych dużego zasięgu Tu-142 oraz średniego zasięgu Ił-38. „Małe” floty (Bałtycka i Czarnomorska) zadawalają się bombowcami taktycznymi Su-24 i śmigłowcami ZOP. Naczelnikiem lotnictwa morskiego (Naczalnik WWS i PWO WMF) marynarki wojennej Rosji jest gen. lejt. Jurij Antipow. Funkcja naczelnika WWS i PWO WMF została wprowadzona w 2002 r.; wraz z tym zlikwidowano funkcję dowódcy lotnictwa WMF.

SAAB 37 Viggen (cz. II)
Michał Fiszer, Jerzy Gruszczyński

Początkowo Viggeny miały zastąpić jedynie uderzeniowe i rozpoznawcze Lanseny, służąc równolegle z myśliwskimi Drakenami. Kiedy jednak w 1970 r. stanęła kwestia budowy nowego samolotu myśliwskiego dla Królewskich Szwedzkich Sił Powietrznych, coraz częściej zaczęto brać pod uwagę Viggena, jako punkt wyjścia do opracowania przyszłego myśliwca. Było to znacznie tańsze rozwiązanie, niż opracowanie nowego samolotu od zera.

Symulatory lotu oparte na komputerach osobistych klasy PC (cz. II)
Dariusz Kołodziejski

W drugiej części artykułu poświęconego symulatorom lotu opartym na komputerach osobistych klasy PC, postaram się ogólnie scharakteryzować najbardziej zaawansowane technicznie aplikacje, symulujące cywilne oraz wojskowe statki powietrzne, ze szczególnym uwzględnieniem tych drugich.

Program kosmiczny Izraela
Waldemar Zwierzchlejski

Główną – a może nawet jedyną przyczyną, dla której stosunkowo niewielkie i niezbyt ludne (trochę ponad 7 milionów ludzi zamieszkujących obszar o powierzchni niespełna 21 tys. km2) państwo Izrael zdecydowało się stworzyć własny program kosmiczny, była konieczność stałego przeciwstawiania się niezbyt mile nastawionym do niego sąsiednim państwom arabskim. Oprócz wielu wyrafinowanych rodzajów broni Izrael zawsze miał wysoce rozwiniętą sieć wywiadowczą, a jak od dawna wiadomo, do operacyjnego uzyskiwania danych o siłach, infrastrukturze czy przygotowaniach militarnych potencjalnych przeciwników, najlepiej jest użyć satelitę zwiadu obrazowego. Niniejszy artykuł ma przybliżyć podejmowane w tym kierunku działania, choć trzeba podkreślić, że są one w wysokim stopniu utajnione, a z rzadka wydostające się na zewnątrz informacje na ten temat są często sprzeczne ze sobą, zaś dostępne dane techniczno-taktyczne są często jedynie oszacowaniami.

Szkolenie polskiego personelu latającego w Wielkiej Brytanii podczas II wojny światowej
Wojtek Matusiak

Opracowania dotyczące udziału polskich lotników w II wojnie światowej zwykle koncentrują się na działaniach bojowych. O procesie szkolenia najczęściej wspomina się w kontekście przedwojennej „Szkoły Orląt” w Dęblinie i Szkoły Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich w Bydgoszczy/ Krośnie. Tymczasem wszyscy polscy lotnicy, nawet ci z wieloletnim doświadczeniem w jednostkach przedwojennego Lotnictwa Wojskowego, po przybyciu do Wielkiej Brytanii przechodzili tam powtórne szkolenie.

Heinkel He 177 Greif (cz.II)
Szymon Tetera

Samolot bombowy dalekiego zasięgu typu He 177 był projektowany z myślą o nalotach na Wyspy Brytyjskie oraz misjach patrolowo-bombowych nad obszarami morskimi. Kiedy pod koniec 1943 r. z dużym opóźnieniem wszedł do służby operacyjnej, został użyty zgodnie z obydwoma pierwotnymi zamysłami.

Incydent u wybrzeży ChRL
Maciej Stanecki

1 kwietnia 2001 r. o godzinie 5 rano czasu miejscowego z bazy Lotnictwa Marynarki Wojennej USA w Kadena na Okinawie wystartował samolot rozpoznania elektronicznego EP-3E ARIES II, dowodzony przez kpt. Shane’e Osborne’a . W wyniku przechwycenia amerykańskiego samolotu przez chiński myśliwiec F-8 II doszło do zderzenia obu maszyn. Chiński pilot poniósł śmierć, a amerykański samolot uległ uszkodzeniu, i musiał awaryjnie lądować w chińskiej bazie Lingshui, gdzie został czasowo zatrzymany, co wywołało napięcie w stosunkach amerykańsko-chińskich.

Ponadto:

Aktualności wojskowe
Aktualności kosmiczne
Aktualności cywilne
Ceremonia ukończenia Airbusa A400M
Pół wieku morskiej służby SAR w Niemczech
Legendy przestworzy
Hradec Kralove, 14–15 czerwca 2008
V Małopolski Piknik Lotniczy
29. Darłowska Eskadra Lotnicza
Mirage w Kuchyni
78 ALA – hiszpańska szkoła pilotów śmigłowcowych
Symulatory lotów oparte na komputerach osobistych klasy PC (cz. II)
Encyklopedia Lotnicza: Curtiss P-40L, P-40M Warhawk
Poster: Dassault Aviation Mirage F.1CR

Wiecej na www.magnum-x.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony