Przejdź do treści
M-18B Dromader - zrzut wody (fot. Airbus Poland)
Źródło artykułu

Samoloty Airbusa znów będą chronić polskie lasy

Należący do Airbus Poland Wydział Usług Lotniczych z Mielca zdobył w drodze przetargu przeprowadzonego przez Generalną Dyrekcję Lasów Państwowych (GDLP) zlecenia na ochronę przeciwpożarową w 2022 roku kompleksów leśnych, administrowanych przez 10 regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych: z Białegostoku, Gdańska, Katowic, Lublina, Łodzi, Olsztyna, Poznania, Radomia, Warszawy i Wrocławia. Kontrakt obejmuje ponad 1800 godzin nalotu.

Airbus Poland skieruje do świadczenia usług 19 samolotów M-18B Dromader z pilotami i personelem technicznym. Maszyny oraz piloci będą gotowi do działania przez sześć miesięcy, gdy zagrożenie pożarami terenów leśnych w Polsce jest największe – w sezonie trwającym od marca/kwietnia do września/października, stosownie do uruchamiania tzw. leśnych baz lotniczych. Ponadto kontrakt przewiduje, że jeśli po stronie regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych zaistnieje potrzeba, obsługujący jej teren samolot zostanie przystosowany do opryskiwania lasów środkami przeciwko szkodnikom.

Wydział Usług Lotniczych w Mielcu posiada 25 samolotów M-18B Dromader w wersji agro/ppoż, używanych do oprysków lasów przed szkodnikami owadzimi i gaszenia pożarów. Są one wyposażone w system naprowadzania GPS, ułatwiający precyzyjne wykonywanie zadań agrolotniczych.

Dwa lata temu 6 załóg Airbus Poland uczestniczyło w gaszeniu pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowego na rzecz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

Samoloty M-18B w wersji przeciążonej zabierają 2,2 tony wody, którą mogą zrzucać w formie bomby wodnej, pokrywając powierzchnię 25x70m lub używać tzw. klapki do roszenia (sterowanej hydraulicznie) – wtedy "układają" wodne pasy izolujące na długości 400x5m. Mielecki wydział Airbusa zatrudnia 31 pilotów i 29 mechaników lotniczych.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony