Przejdź do treści
Samolot WZ-XII Kogutek II - spotkanie w Narodowym Muzeum Techniki w Warszawie (fot. Narodowym Muzeum Techniki w Warszawie)

Samolot WZ-XII Kogutek II tematem spotkania w Narodowym Muzeum Techniki w Warszawie

W imieniu dyrektora Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie Pana Mirosława Zientarzewskiego zapraszamy pasjonatów lotnictwa i historii lotnictwa na spotkanie w dniu 11 grudnia 2023 r. (poniedziałek) o godzinie 10:00 w sali kinowej tegoż muzeum, w Pałacu Kultury i Nauki.

Tematem spotkania będzie się spotkanie dotyczące samolot słabosilnikowy WZ-XII Kogutek II, opracowany i zbudowany przez wybitnego polskiego inżyniera Władysława Zalewskiego.

Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie (NMT), posiada w zbiorach szczątki samolotu Kogutek II oraz zespół dokumentów z działalności technicznej inż. Władysława Zalewskiego.

Spotkanie ma charakter otwarty i ma na celu zapoznanie się z ocalałymi fragmentami samolotu, dokumentacją, zdjęciami itp. Będzie to również okazja do dyskusji w jakim kierunku powinna pójść ewentualna odbudowa. Mile widziane będą wszelkie archiwalia dotyczące Kogutka II jak i inż. Zalewskiego, którymi chcieliby Państwo się podzielić, mogącymi pomóc w odtworzeniu samolotu. 

Z uwagi na fakt, że jest to konstrukcja jednostkowa, a ilość zachowanych samolotów polskiej konstrukcji okresu międzywojennego znikoma, Muzeum planuje odbudowę tego płatowca. NMT stara się skupić wokół tego projektu jak najszersze grono ekspertów i pasjonatów.  Na spotkanie w celu omówienia współpracy, zostali zaproszenie przedstawiciele Politechniki Warszawskiej, Politechniki Śląskiej, Politechniki Rzeszowskiej, Dyrektorzy Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie i Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie inauguracyjne dotyczące wypracowania dalszej formuły działań, które odbędzie się w siedzibie NMT w Pałacu Kultury i Nauki Plac Defilad 1, w poniedziałek 11 grudnia 2023 r. o godzinie 10.00.

Sala kinowa to miejsce, gdzie kiedyś odbywały się znane wszystkim "Glassówki", hasło upoważniające do bezpłatnego wejścia na spotkanie to "Kogutek".

FacebookTwitterWykop

Nasze strony