Samolot Łoś na bloku. Nowy mural na Zaspie w Gdańsku

Projekt muralu Rafała Roskowińskiego i Jacka Zdybla (fot. Rafał Roskowiński)

18 sierpnia na szczytowej ścianie bloku przy ul. Pilotów 16 na Zaspie w Gdańsku, zacznie powstawać mural o powierzchni 400 m kw. Tematem muralu jest awiacja II Rzeczpospolitej, pochwała postępu, myśli technicznej oraz wzornictwa, sztuki i wrażliwości tamtej epoki. Zaspa to dawne lotnisko, a do ul. Pilotów wybitnie pasuje tematyka związana z awiacją.

Mural będzie wykonany przez niecodzienny duet artystów, czyli prekursora muralu w Polsce – Rafała Roskowińskiego – oraz prof. Jacka Zdybla, szefa Pracowni Malarstwa Ściennego i Witrażu w gdańskiej ASP.

Mural ma być pochwałą myśli technicznej z okresu międzywojennego, w którym kraj się budował, powstała Gdynia, było mnóstwo nowatorskich rozwiązań technicznych, także w lotnictwie. Samolot z Państwowych Zakładów Lotniczych - Łoś SP-BNL, który będzie namalowany, był hitem na XVI Salonie Lotniczym w Paryżu w 1938 r. W tamtym okresie posiadał on rozwiązania takiej rangi, jak obecnie niewidzialny samolot. Niestety wojna brutalnie przerwała rozwój polskiej myśli technicznej. A dzisiaj się chwalimy, że zbudowaliśmy 300 km autostrad – tłumaczy Rafał Roskowiński.

Cały artykuł można przeczytać na stronie: www.trojmiasto.pl

Źródło: trojmiasto.pl
comments powered by Disqus