Przejdź do treści
„Rybołów-14” nad morzem i lądem (fot. Arch. BLMW, kpt. mar. Piotr Kiersztyn)
Źródło artykułu

„Rybołów-14” nad morzem i lądem

Poszukiwanie rozbitków, walka z okrętem podwodnym, treningi strzeleckie z broni pokładowej – w poniedziałek rozpoczynają się ćwiczenia „Rybołów-14”. Wezmą w nich udział samoloty i śmigłowce Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.

– Akcje ratownicze na morzu zawsze są poważnym wyzwaniem. Poszukiwanie pojedynczego rozbitka jest trochę jak szukanie igły w stogu siana. W przypadku większej liczby poszkodowanych kluczową rolę odgrywa dobra koordynacja działań – przyznaje kpt. pil. Marcin Hope, pilot śmigłowca ratowniczego Mi-14PŁ/R. I to właśnie będą ćwiczyć lotnicy morscy podczas rozpoczynających się w poniedziałek ćwiczeń „Rybołów-14”.

Śmigłowce i Bryza ruszą na pomoc

Na poligonie w pobliżu Darłowa prowadzone będą poszukiwania z udziałem śmigłowców ratowniczych. Wspomagać je będzie samolot Bryza, na którego pokładzie znajdzie się tak zwany ACO, czyli Air Coordinator. Tego rodzaju siły wysyła się zwykle w rejon zdarzenia z większą liczbą poszkodowanych. – ACO to osoba odpowiedzialna za koordynację poczynań poszczególnych załóg – tłumaczy kpt. pil. Hope. – Utrzymuje ona łączność pomiędzy komponentem lotniczym a dowódcą akcji, który przebywa na lądzie bądź na jednym z okrętów. Rozdziela na przykład postawione przez niego zadania i pilnuje ich realizacji – wyjaśnia. Podczas tego rodzaju akcji śmigłowce otrzymują do przeszukania określony akwen. – Jego wielkość zależy od wielu czynników, między innymi rodzaju zdarzenia, z którym mamy do czynienia, oraz sił zaangażowanych w poszukiwania. Standardowo jednak śmigłowce dostają do przeszukania kwadrat o boku długości 12 mil morskich – zaznacza kpt. pil. Hope. Niezwykle ważne, by powierzchnie te na siebie nie nachodziły, a także bezpośrednio do siebie przylegały.

Ratowanie załogi samolotu

Na tym jednak zadania ratowników się nie kończą. Podczas ćwiczeń „Rybołów-14” załogi „czternastek” i śmigłowców W-3RM Anakonda ćwiczyć będą podejmowanie rozbitków z wody, tratw ratunkowych oraz pokładów jednostek pływających. Tutaj z lotnikami będą współpracować marynarze z okrętu ratowniczego ORP „Zbyszko”, a także interwencyjno-pościgowa jednostka Straży Granicznej. Przećwiczona zostanie również akcja poszukiwania i ratowania załogi samolotu, który na skutek awarii musiał lądować w przygodnym terenie. – Pozoranci wcielający się w rolę poszkodowanych lotników uruchomią radiostację ratowniczą. Znajduje się ona na pokładzie każdego statku powietrznego. Prowadząca poszukiwania załoga Anakondy będzie się kierowała jej wskazaniami – tłumaczy kmdr ppor. Czesław Cichy, rzecznik Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Tego rodzaju sprawdziany są o tyle istotne, że śmigłowce ratownictwa morskiego operują nie tylko nad Bałtykiem. – Rejon naszej odpowiedzialności obejmuje też pas lądu o szerokości 100 kilometrów – zaznacza rzecznik.

Pościg za ORP „Kondor”

Podczas „Rybołowa-14” pełne ręce roboty będą też miały załogi śmigłowców przeznaczonych do poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych. Lotnicy z SH-2G poćwiczą niszczenie celów nawodnych. – Śmigłowce tego typu wyposażone są w pokładową broń strzelecką – przypomina kmdr ppor. Cichy. – Zostały one zamontowane po operacji „Active Endeavour” na Morzu Śródziemnym – dodaje.

Misja polegała na monitorowaniu ruchu statków i kontrolowaniu tych, które były podejrzane o nielegalny transport imigrantów lub materiałów niebezpiecznych. – Jednym z zadań śmigłowców było osłanianie zespołów abordażowych, czyli żołnierzy wyznaczonych do wejścia na pokład kontrolowanych jednostek. Wtedy właśnie jasne stało się, że SH-2G potrzebuje dodatkowego uzbrojenia – wspomina kmdr ppor. Cichy. Dziś żołnierze doskonalą umiejętność jego wykorzystania. Podczas ćwiczenia „Rybołów-14” celem dla nich będą zrzucane z pokładu śmigłowca markery.

W tym samym czasie w okolicach Półwyspu Helskiego śmigłowce Mi-14PŁ stoczą pojedynek z okrętem podwodnym ORP „Kondor”. – „Czternastki” będą działać parami, na zmianę, zarówno w dzień, jak i w nocy – zapowiada kmdr ppor. Cichy. – Lista postawionych im zadań obejmuje poszukiwanie, śledzenie i niszczenie okrętu – dodaje. Oczywiście ostatni z tych elementów będzie symulowany. – To jedna z najbardziej skomplikowanych operacji prowadzonych na morzu – podkreśla kmdr ppor. Cichy. – Dotyczy to zwłaszcza Bałtyku. Choć nie jest on szczególnie głęboki, charakteryzuje się nietypową hydrologią. Woda ma dużo warstw o zmiennej temperaturze i zasoleniu. Dźwięk rozchodzi się w niej bardzo nierównomiernie, więc okrętowi stosunkowo łatwo się ukryć – tłumaczy.

Ćwiczenia pod kryptonimem „Rybołów” organizowane są co roku. Tegoroczna edycja potrwa cztery dni.

Łukasz Zalesiński
autor zdjęć: Arch. BLMW, kpt. mar. Piotr Kiersztyn

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony