Ruch na lotniskach
Urząd Lotnictwa Cywilnego podsumował ruch na polskich lotniskach po trzech kwartałach br. Z wyliczeń Urzędu wynika, że porty lotnicze we wspomnianym okresie obsłużyły 14 mln 743 tys. pasażerów, o ponad 10% mniej niż w 2008 r. (w liczbach bezwzględnych 1 mln 653 tys. pasażerów).
Tylko dwa porty lotnicze zanotowały wzrost ruchu pasażerskiego w ostatnich dziewięciu miesiącach i były to Bydgoszcz (3,36%) oraz Rzeszów (9,63%). Pozostałe lotniska wykazały mniej lub bardziej wyraźną dynamikę spadkową.
Po raz kolejny wzrósł udział w ruchu portów regionalnych (do 56,5% po trzech kwartałach br. z 54,3% w tym samym okresie ubiegłego roku). Spowodowane jest to przede wszystkim znacznie większym spadkiem ruchu na lotnisku w Warszawie (14,45%) aniżeli w skali całego kraju.
Należy jednak zauważyć, iż obserwowana w tym roku ujemna dynamika ruchu jest w miarę upływu kolejnych kwartałów coraz mniej dotkliwa (w trzecim kwartale spadek wyniósł 6,81%), natomiast w ujęciu miesięcznym wyniki kształtowały się jak na poniższym wykresie i wyraźnie pokazują słabnący trend spadkowy.
Pierwsze oznaki stabilizacji może jednak zakłócić wzrost cen ropy naftowej obserwowany na światowych rynkach. W sposób niekorzystny może on wpłynąć na bieżące funkcjonowanie i sytuację finansową przewoźników lotniczych.
Komentarze