Rozpoczyna się XXVI Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach

Jastrząb – innowacyjny system antydronowy stworzony przez polską firmę Hertz Systems (fot. targikielce.pl)

Dziś rozpoczyna się XXVI Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Targach Kielce, który potrwa do 7 września.

Podczas tegorocznych targów MSPO zostanie zaprezentowany Jastrząb – innowacyjny system antydronowy stworzony przez polską firmę Hertz Systems.

Jest to odpowiedź zielonogórskiej spółki na wciąż rosnące ryzyko ataku ze strony bezzałogowców. Tylko w 2017 roku na świecie sprzedano ponad 2 miliony 800 tysięcy dronów, które w nieodpowiednich rękach mogą być śmiertelnym zagrożeniem. Terroryzm oraz zorganizowana przestępczość dotykają każdego zakątka globu, czego przykładem jest niedawny zamach na prezydenta Wenezueli. Priorytetem staje się więc zapewnienie bezpieczeństwa osobom, instytucjom, obiektom wojskowym oraz infrastrukturze krytycznej.

System Jastrząb dotychczas składający się z radaru, neutralizatora ręcznego oraz stacjonarnego, dedykowanego software’u, zintegrowanej kamery oraz stacji dowodzenia, wzbogacony został o nowy efektor w postaci DroneCatchera oraz skaner RF, będący dopełnieniem całego systemu detekcji. DroneCatcher służy do walki kinetycznej na zasadzie dron vs dron. Wyposażony jest w przyrządy celownicze oraz wyrzutnię siatki, której zadaniem jest fizyczne przejęcie wrogiego drona oraz wyniesienie go poza strefę chronioną. Dodatkowo firma stworzyła również nową wersję neutralizatora ręcznego – wdrożono rozwiązania ergonomiczne, nadano mu futurystyczny wygląd oraz zwiększono ilość obsługiwanych częstotliwości.

Na szczegółowe zapoznanie się z niezawodnym rozwiązaniem do walki z dronami Hertz Systems zaprasza na firmowe stoisko D-23. Ponadto firma serdecznie zachęca do obecności na stoisku 5 września o godz. 15.00 na spotkaniu z generałem Mirosławem Hermaszewskim, podczas którego polski kosmonauta będzie podpisywał swą autorską książkę pt. „Ciężar nieważkości. Opowieść pilota-kosmonauty”.

Kolejną nowością podczas MSPO będzie CTRL+SKY – system antydronowy firmy Advanced Protection System.

CTRL+SKY VEHICLE MOUNTED (na zdjęciu powyżej) to mobilny system detekcji i neutralizacji dronów. Montowany jest  na pojeździe. Służy do zapewnienia ochrony imprez masowych, granic oraz innych otwartych przestrzeni przed niewłaściwym lub kryminalnym użyciem dronów zarówno w dzień, jak i w nocy, w każdych warunkach pogodowych. System gwarantuje tzw. ochronę parasolową bez martwych stref i umożliwia skuteczną detekcję nawet małych dronów na dystansie aż do 2000 metrów, jednocześnie minimalizując ilość fałszywych alarmów.

System jest wielosensorowy, stanowi połączenie opatentowanych sensorów radarowych, wizyjnych oraz detektorów komunikacji radiowej pomiędzy dronem a operatorem. Neutralizacja odbywa się w trybie ręcznym lub automatycznym za pomocą jammerów zagłuszających pasma komunikacji między dronem a operatorem oraz pasma nawigacji GPS / GLONASS / Galileo /BeiDou. Urządzenie cechuje mobilność i dyspozycyjność w miejscu przeznaczenia, a także szybki czas uzyskania gotowości operacyjnej – w ciągu zaledwie kilku minut. Tandemowe zasilanie z akumulatorów lub agregatu prądotwórczego do zapewnienia dowolnie długiej i autonomicznej pracy systemu oraz obsługa systemu z wewnętrznego pulpitu operatora – to kolejne plusy rozwiązania zaproponowanego przez firmę.

Zapraszamy na stoisko firmy Advanced Protection System (ZG-38) podczas MSPO 2018. Lokalizacja stoiska pozwala na zademonstrowanie działania systemu tj. skuteczne wykrycie drona znajdującego się w powietrzu i jego neutralizację (doprowadzenie do  wymuszonego lądowania).

Na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego MSPO po raz pierwszy zostanie pokazany również pełnowymiarowy odrzutowiec Flaris Lar 1. W Kielcach będzie można oglądać najbardziej ekonomiczny  na świecie, dyspozycyjny samolot Flaris, który tworzy nową klasę High Speed Presonal Jet (HPJ) oraz porozmawiać z jego pomysłodawcami Sylwią i Rafałem Ładzińskimi. Innowacyjnemu Flaris Lar 1 będzie można się przyjrzeć z bliska na stoisku Dolnośląskiego Klastra Lotniczego G-11.

Program XXVI Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego

W dniach 8-9 września tegorocznym targom MSPO towarzyszyć będą Dni Otwarte, podczas których będzie można obejrzeć między innymi Wystawę Sił Zbrojnych RP. Oba wydarzenia spaja jubileusz 100-lecia Niepodległości Państwa Polskiego. Więcej o Dniach Otwartych na stronie www.targikielce.pl


Przeczytaj również:
XXVI Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego MSPO

Źródło: Targi Kielce
comments powered by Disqus