Przejdź do treści
Port Lotniczy Bydgoszcz - widok z góry na terminal i samoloty na płycie (fot. plb.pl)
Źródło artykułu

Rok 2022 w Porcie Lotniczym Bydgoszcz

Nowy przewoźnik, kolejny kierunek w siatce połączeń, pierwszy historyczny bieg na drodze startowej – Odlotowa 5. To najważniejsze wydarzenia minionego roku. W 2022 r. Port Lotniczy Bydgoszcz S.A. odprawił 253 361 pasażerów, co spowodowało wzrost o 155% w porównaniu z rokiem 2021. W ubiegłym roku z Lotniska Bydgoszcz zrealizowanych zostało 8167 operacji lotniczych.

W ostatnim kwartale 2022 roku z regionalnego lotniska skorzystało 66 732 podróżnych, zrealizowanych zostało 1784 operacji startów i lądowań. Końcówka roku przyniosła znaczące zmiany w siatce połączeń Portu Lotniczego Bydgoszcz S.A. Najważniejszym wydarzeniem minionych miesięcy była inauguracja regularnych lotów nowego przewoźnika – Wizz Air.

WIZZ swoją obecność na Lotnisku Bydgoszcz zapoczątkował lotami do Londynu Luton, zapowiadając jednocześnie dalszą rozbudowę siatki połączeń. Wkrótce poznać mamy kolejną destynację, jaka dołączy do rozkładu regionalnego portu.

Wraz z początkiem sezonu zimowego nowe połączenie uruchomił także irlandzki przewoźnik – Ryanair. Mieszkańcy kujaw i pomorza dwa razy w tygodniu mogą wyruszyć w podróż do Bristolu. To idealny kierunek dający wiele możliwości poznania południowo-wschodniej Anglii.

Wizz Air nowym przewoźnikiem na lotnisku w Bydgoszczy (fot. Port Lotniczy Bydgoszcz)

Rok 2022 to również dalsza odbudowa ruchu pasażerskiego z czasów przed pandemią. W historycznie najlepszym 2019 roku, liczba odprawionych Pasażerów przekroczyła 425 tysięcy. Ruch na regionalnym lotnisku w ostatnich 12 miesiącach, w porównaniu do roku 2019, osiągnął poziom 60%, co wpisuje się w europejskie prognozy odbudowy rynku lotniczego.

Za nami rok pełen wyzwań związanych z dalszą odbudową ruchu pasażerskiego, a na horyzoncie pojawiły się kolejne spowodowane wojną wywołaną przez Rosję w Ukrainie. Główne cele Zarządu na najbliższe miesiące to dywersyfikacja przychodów Portu, wypracowanie rozwiązań dających oszczędności szczególnie w sektorze energetycznym, co stanowi główne wyzwanie dla większości przedsiębiorstw w Europie i na Świecie, a także rozbudowa siatki połączeń, co – głęboko w to wierzę – wkrótce się ziści – mówi Edward Hartwich, Prezes Portu Lotniczego Bydgoszcz S.A.

W 2022 roku mieszkańcy regionu chętnie korzystali z oferty touroperatorów. Na wakacje z wylotem z Bydgoszczy zdecydowało się 31 034 Pasażerów, co stanowi 266% liczby podróżujących rejsami czarterowymi w 2021 roku oraz ponad 73% w sezonie letnim 2019. W ofercie biur podróży znalazły się rejsy na Riwierę Turecką – do Antalyi samoloty w szczycie sezonu startowały 5 razy w tygodniu – w środy i soboty. Drugim wakacyjnym połączeniem chętnie wybieranym przez pasażerów było Burgas. Do bułgarskiego kurortu rejsy realizowane były we wtorki.

Zainteresowanie podróżami na zagraniczny, wakacyjny wypoczynek w minionym roku znacznie wzrosło. To zachęciło biura podróży do wcześniejszego przedstawienia oferty na sezon letni 2023. Już w październiku w sprzedaży były wycieczki z naszego Portu do Antalyi, Burgas, Rodos i na Zakynthos. Zainteresowanie okazało się tak duże, że touroperatorzy zdecydowali się na rozpoczęcie sezonu czarterowego 2023 w kwietniu i zaoferowanie mieszkańcom regionu wypoczynku w trakcie długiego, majowego weekendu na Riwierze Tureckiej – mówi Monika Mejsner-Hermelin, Członek Zarządu Portu Lotniczego Bydgoszcz S.A.

Szczegóły dotyczące lotów czarterowych znaleźć można na naszej stronie internetowej w zakładce – Oferty Wakacyjne – Lato 2023 oraz u touroperatorów – Rainbow, TUI, Itaka oraz Coral Travel.

F-16 wylądował na lotnisku w Bydgoszczy z zastosowaniem systemu BAK-12 (fot. Port Lotniczy Bydgoszcz)

W minionym roku w Porcie Lotniczym Bydgoszcz S.A. oprócz samolotów regularnych przewoźników, lądowało wiele innych, ciekawych maszyn. Pierwszy raz w historii naszego lotniska wylądował samolot wielozadaniowy General Dynamics F-16 Fighting Falcon z zastosowaniem systemu BAK-12 (Barrier Arresting Kit 12), czyli systemu składającego się z dwóch bębnowych absorberów energii, połączonych liną wychwytującą ułożoną na drodze startowej, dzięki której możliwe jest wyhamowanie pędzącego samolotu.

Rosnąca liczba połączeń lotniczych wykonywanych z Portu Lotniczego Bydgoszcz S.A. przyczyniła się w 2022 r. do utworzenia na terenie PLB S.A. nowej jednostki organizacyjnej Kujawsko – Pomorskiego Urzędu Celno – Skarbowego w Toruniu – Oddział Celny Port Lotniczy Bydgoszcz, którego otwarcie miało miejsce 15 lutego. Utworzenie odrębnej jednostki organizacyjnej przy bydgoskim porcie lotniczym zapewniło sprawniejszą i bardziej efektywną obsługę przejścia granicznego, dzięki zwiększonej obsadzie kadrowej pełniącej całodobowe dyżury.

W dobie rosnących cen energii elektrycznej budowanie niezależności energetycznej stało się dla PLB S.A. strategicznym celem. W lipcu 2022 r. Spółka postawiła kolejny krok dla rozwoju źródeł odnawialnej energii, oficjalnie uruchamiając pierwszą instalację fotowoltaiczną na terenie Portu Lotniczego Bydgoszcz S.A. Dzięki jej pracy dywersyfikujemy źródła energii elektrycznej oraz realnie obniżamy koszty z nią związane, co jest szczególnie ważne w dobie światowego kryzysu energetycznego. To pierwsza tego typu inwestycja na Lotnisku Bydgoszcz, stanowiąca wstęp do budowy dużej farmy fotowoltaicznej o mocy 100 MW.

Instalacja fotowoltaiczna na terenie Portu Lotniczego Bydgoszcz (fot. Port Lotniczy Bydgoszcz)

W 2022 roku w Porcie Lotniczym Bydgoszcz odbyło się jeszcze jedno, ważne i wyjątkowe wydarzenie. Pierwszy w historii bieg po drodze startowej – Odlotowa 5. 999 biegaczy wystartowało w rywalizacji na dystansie 5 km. Promocja sportu, aktywnego spędzania czasu i zdrowego trybu życia, połączona z jedyną okazją w roku by zobaczyć lotnisko „od kuchni” i stanąć na płycie regionalnego portu, to jedno z niewielu takich wydarzeń w Polsce i Europie.

Po udanej pierwszej edycji wraz z organizatorami – Akademią Mistrzów Sportu oraz firmą Budstol Invest, zarządzający bydgoskim portem zdecydowali o kontynuacji tego wydarzenia i organizacji drugiej edycji, która odbędzie się 18 marca 2023 r. Po raz kolejny zainteresowanie okazało się ogromne i na tę wyjątkową operację „Odlotowa 5” biegacze „zabookowali” komplet miejsc. Organizatorzy nie mogą się doczekać, aż otworzą bramki i rozpoczną „odprawę”.

Odlotowa 5 na lotnisku w Bydgoszczy (fot. Port Lotniczy Bydgoszcz)
FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony