Przejdź do treści
Źródło artykułu

Rocznica śmierci pierwszej szwedzkiej pilotki, spadochroniarki

Dziś przypada 96. rocznica śmierci Elsy Andersson – pierwszej kobiety w Szwecji, która była pilotem i spadochroniarzem.

Elsa Andersson urodziła się 27 kwietnia 1897 r. w Strövelstorp w Szwecji. Była kobietą zdecydowanie wykraczającą poza konwenanse ówczesnej szwedzkiej wsi. Nie zamierzała ograniczyć ram swojej egzystencji do bycia zwykłą żoną rolnika. Już w młodości była zafascynowana lotami inspirowanymi powietrznymi ćwiczeniami w pobliskim Ljungbyhed. Następnie wyszukała szkołę lotniczą Enocha Thulina w Ljungbyhed. Gdy miała 21 lat nauczyła się latać, a w roku 1921 zdobyła dyplom pilota z numerem 203. Jej ambicje sięgały jednak dalej. Fakt, iż była pierwszą Szwedką, która została pilotem nie wystarczał jej.

Wyjechała do Niemiec, aby nauczyć się skakania ze spadochronem. Nie przeszła jednak dostatecznie dobrego szkolenia. Swój pierwszy skok spadochronowy wykonała 2 października 1921 r. Drugi skok wykonała tydzień później.

22 stycznia 1922 roku wykonywała swój trzeci skok spadochronowy. Na powierzchni zamarzniętego jeziora Alsen w Askersund zgromadziły się tysiące widzów, aby obejrzeć to wydarzenie. Pilot Albin Lundberg wyniósł Elsę Andersson na wysokość około 650 metrów, z której skoczyła. Andersson miała problemy z otwarciem spadochronu, który się w końcu otworzył, ale na zbyt małej wysokości. Doszło do jej zbyt gwałtownego upadku na powierzchnię ziemi, co bezpośrednio przyczyniło się do jej śmierci.

W 1926 roku, w miejscu odnalezienia jej zwłok, Szwedzki Klub Lotniczy postawił trzymetrowy obelisk upamiętniający jej tragiczną śmierć.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony