Rekordowy lipiec na krakowskim lotnisku pod znakiem ŚDM

Port Lotniczy Kraków pod znakiem ŚDM (fot. Port Lotniczy Kraków)

Rekordowy lipiec – więcej pasażerów i operacji lotniczych. Sezon urlopowy w pełni, trwają powroty pielgrzymów po zakończeniu Światowych Dni Młodzieży.

Ruch pasażerski w lipcu
 
W lipcu krakowskie lotnisko obsłużyło 488 406 pasażerów. To najlepszy wynik w historii lotniska. Kraków Airport odnotował 13% wzrost liczby obsłużonych pasażerów (więcej o 58 tysięcy osób) w porównaniu do lipca 2015 roku. W pierwszym wakacyjnym miesiącu obsłużono też rekordową liczbę pasażerów w ciągu jednego dnia. 24 lipca z usług krakowskiego lotniska skorzystało 19 746 osób.
 
Wydarzeniem lipca była niewątpliwie wizyta papieża Franciszka. Do tej pory święty Jan Paweł II, Benedykt XVI oraz papież Franciszek korzystali z usług krakowskiego lotniska w sumie trzynaście razy.
 
W minionym miesiącu linia lotnicza Air France zainaugurowała wakacyjne loty do Paryża. W Porcie Lotniczym Kraków zakończył się drugi etap rozbudowy i modernizacji terminalu. Port lotniczy podpisał porozumienie o współpracy w czasie Światowych Dni Młodzieży, stając się partnerem tego wydarzenia. Na części wojskowej krakowskiego lotniska swoją pielgrzymkę do Polski rozpoczął i zakończył papież Franciszek.
 
W lipcu odnotowano 3 998 operacji lotniczych, tj. 13% więcej niż w lipcu 2015 roku. Od początku roku w Porcie Lotniczym Kraków obsłużono już 2 798 487 pasażerów (niemal 400 tysięcy dodatkowych osób), co daje wzrost o 16% w stosunku do 2015 roku.
 
Światowe Dni Młodzieży w Porcie Lotniczym Kraków
 
Według danych na dzień 31 lipca br., łącznie z tytułu Światowych Dni Młodzieży, krakowskie lotnisko obsłuży ponad 200 dodatkowych operacji lotniczych. Są to zarówno dodatkowe rejsy linii regularnych, jak również loty czarterowe. Ponadto część linii lotniczych zaplanowała w tym czasie przylot do Krakowa większymi maszynami. Dodatkowe loty, większe samoloty lub loty czarterowe oferują m.in. linie: Vueling, Alitalia, Iberia, Lufthansa, PLL LOT, KLM, Brussels Airlines, Austrian Airlines.
 
W okresie od 19 lipca do 6 sierpnia lotnisko planuje obsłużyć około 40 tys. dodatkowych pasażerów (pielgrzymów). Obecnie, dobowa przepustowość lotniska to 29 tys. pasażerów. Pierwszy zarejestrowany pielgrzym przyleciał na krakowskie lotnisko 16 lipca.
 
Od 31 lipca rozpoczęły się powroty pielgrzymów do domów. Krakowskie lotnisko spodziewa się obsłużyć rekordowy ruch pasażerski na początku sierpnia. W pierwszy dzień sierpnia Port Lotniczy Kraków spodziewał się ponad 20 tys. pasażerów (zarówno przylatujących jak i odlatujących) z czego ponad ¼ to pielgrzymi. W poniedziałek (1 sierpnia) 30 dodatkowych samolotów skorzystało z lotniska, a ostatnia operacja lotnicza związana z ŚDM zaplanowana jest na 9 sierpnia.
 
Najwięcej dodatkowych przylotów pielgrzymów było w poniedziałek (25 lipca) i we wtorek (26 lipca) (odpowiednio 9 i 7 rejsów) z kolei 1 i 2 sierpnia było zaplanowanych najwięcej odlotów z Krakowa. Biorąc pod uwagę szczyt sezonu letniego oraz dodatkowy ruch związany z ŚDM szacuje się, że w najbliższych dniach łącznie w ciągu doby z infrastruktury lotniska będzie korzystać ponad 20 tys. osób (łącznie przylatujących i odlatujących).

Źródło: Port Lotniczy Kraków
comments powered by Disqus