Przejdź do treści
Źródło artykułu

Raport wstępny PKBWL dot. wypadku samolotu Aventura II na Jeziorze Kłeckim

Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych opublikowała raport wstępny z wypadku samolotu Aventura II (znaki rejestracyjne N27ZX), do którego doszło 29 marca 2022 r. na Jeziorze Kłeckim w województwie wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim. W wyniku tego zdarzenia samolot uległ znacznemu uszkodzeniu, w tym szczególnie przednia część kadłuba. W wyniku zderzenia z wodą pilot poniósł śmierć na miejscu.


W raporcie 1340/2022 czytamy:

W dniu 29 marca 2022 r. na lotnisku Leszno (EPLS) pilot samolotu Aventura II o znakach rozpoznawczych N27ZX rozpoczął przygotowania do wykonania lotu rekreacyjnego z lądowaniem na kilku jeziorach. Z zapisu kamery na lotnisku EPLS wynika, że pilot osobiście przygotował samolot do lotu, uruchomił silnik, wykonał jego próbę , a następnie kołowanie do RWY 23 i o godz. 10:17 wystartował.

Około godziny 15:20 w pobliżu jeziora Kłeckiego (woj. wielkopolskie) świadkowie zauważyli samolot, który przyleciał z kierunku południowego. Nad jeziorem samolot wykonał na małej wysokości najpierw zakręt w prawo a następnie 2-3 zakręty o małym promieniu w lewo i około godz. 15:24, wykonując zniżanie, zderzył się z powierzchnią wody. Nastąpił kapotaż samolotu i jego częściowe zanurzenie. Po kilkunastu minutach od zderzenia samolot zatonął.

Z informacji przekazanej przez świadka, który w dniu zdarzenia rozmawiał z pilotem przez telefon wynika, że od startu do godziny około 15:00 pilot wykonał lądowania na 13 jeziorach.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że samolot zderzył się z wodą przednią częścią kadłuba i lewym skrzydłem, przechylony w lewo, z ujemnym kątem pochylenia.

Pełny Raport wstępny 1340/2022 dostępny jest tutaj (LINK). Raport wstępny 1340/2022 w języku angielskim dostępny jest tutaj (LINK)

Po zakończeniu badania wypadku Komisja opublikuje raport końcowy.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony