Przejdź do treści
Rajd Wilgami - przylot na lotnisko w Świdniku (fot. Jakub Baltyn, Aeroklub Świdnik)

Rajd Wilgami – samoloty zawitały do Świdnika i Płocka

Od sobotniego poranka sobotni, kiedy to z leszczyńskiego lotniska wystartowały trzy wiekowe, można powiedzieć zabytkowe samoloty PZL 104 Wilga, trwa rajd dookoła Polski tych samolotów.

Przez Lubin, Świebodzice, Rybnik, Bielsko-Białą, Nowy Targ, Zakopane, Balice, Czyżyny, Pobiernik, Łososinę, Krosno, Żarnicę, Rzeszów, Stalową Wolę, Radawiec. Taką trasę przebyły samoloty PZL-Wilga, by w niedzielę wylądować na lotnisku trawiastym w Świdniku.

Pierwotnie podniebne maszyny miały zameldować się w Świdniku w niedzielę, około godziny 15:00. Niepewna, deszczowa pogoda spowodowała jednak, że samoloty pojawiły się na świdnickim niebie dopiero po godz. 18:00.

Rajd Wilgami - na lotnisku w Świdniku (fot. Jakub Baltyn, Aeroklub Świdnik)

Na lotnisku w Świdniku (fot. Jakub Baltyn, Aeroklub Świdnik)

Z Leszna wystartowały cztery samoloty, w tym SP-EAA, pierwsza seryjna „Wilga 35” wyprodukowana w 1968 roku. W Radawcu samoloty powitały dwie „Wilgi” z Aeroklubu Świdnik i wspólnie z nimi doleciały do Świdnika.

W poniedziałek "Wilgi" wyruszyły w dalszy rajd. W jego pierwszym etapie poleciało pięć samolotów. Zgodnie z planem ze Świdnika miały ruszyć do Dęblina i Sobienia. Na Okęciu "Wilgi" rozdzieliły się. Jedna z nich wróciła do Świdnika, a cztery poleciały w kierunku Płocka.

Rajd Wilgami - odlot z lotniska w Świdniku (fot. Jakub Baltyn, Aeroklub Świdnik)

Odlot z lotniska w Świdniku (fot. Jakub Baltyn, Aeroklub Świdnik)

Niezwykły Rajd Wilg przez Polskę zawitał w poniedziałek (4 września) do Płocka! Przepiękny widok na lotnisku Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej.

Wielka historia polskiej myśli technicznej. Produkowany w zakładach PZL Warszawa Okęcie - samolot PZL 104 Wilga 35A – na Lotnisku w Płocku jednocześnie w 6 egzemplarzach! Bardzo rzadki widok, choć do 2008 roku wyprodukowano łącznie 997 egzemplarzy tego samolotu, ostatnie w wersji PZL 104MA Wilga 2000.

Wilgi na lotnisku w Płocku (fot. J. Szablewski, Aeroklub Ziemi Mazowieckiej)

Wilgi na lotnisku w Płocku (fot. J. Szablewski, Aeroklub Ziemi Mazowieckiej)

4 samoloty PZL 104 Wilga o znakach SP-EAA, SP- PZL, SP-WEM i SP-WRM, w tym ciekawostka - pierwsza seryjnie wyprodukowana już 1968 roku Wilga SP-EAA. Wyruszyły w sobotę z Leszna, przez Jelenią Górę, Świebodzice, Rybnik, Bielsko-Białą, Nowy Targ, Zakopane, Kraków, Łososinę, Krosno, Żarnicę, Rzeszów, Stalową Wolę, Radawiec, Świdnik, Dęblin, Warszawę, by w poniedziałek dotrzeć do Płocka – relacjonują członkowie Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej.

Płock oczywiście nie był przypadkowy. To tutaj w Aeroklubie Ziemi Mazowieckiej stacjonują na co dzień dwie klubowe Wilgi, czyli dobrze Wam znane SP-AGE (Alpha Golf Echo) i SP-AHW (Alpha Hotel Whiskey).

Szybka kawa, sesja fotograficzna, dotankowanie paliwa i w eskorcie naszej SP-AGE okrążając Płock 4 Wilgi z przesympatycznymi załogami odleciały w dalszą drogę – dodają.

Wilgi odlatują z lotniska w Płocku (fot. J. Szablewski, Aeroklub Ziemi Mazowieckiej)

Wilgi odlatują z lotniska w Płocku (fot. J. Szablewski, Aeroklub Ziemi Mazowieckiej)

Przepiękna inicjatywa pasjonatów, prywatnych właścicieli tych samolotów. W ocenie członków Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej (i nie tylko ich) to najlepszy samolot do holowania szybowców jaki kiedykolwiek wymyślono na świecie! I w dodatku najpiękniejszy! Czyż nie?


Przeczytaj również:
Rajd Wilgami dookoła Polski

FacebookTwitterWykop

Nasze strony