Przejdź do treści
Źródło artykułu

PZL Mielec wyprodukuje 6 śmigłowców Black Hawk dla Rumunii

PZL Mielec, firma należąca do Lockheed Martin, otrzymała od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Rumunii zamówienie na sześć śmigłowców użytkowych Black Hawk S-70M nowej generacji.

To pierwsze zamówienie, które jest następstwem niedawnego podpisania czteroletniej umowy ramowej, w ramach której w ciągu najbliższych czterech lat do Rumunii zostanie dostarczonych do 12 jednostek śmigłowców Black Hawk S-70M wyprodukowanych w Polsce.

Pierwsze sześć śmigłowców – trzy skonfigurowane do operacji morskich i trzy do wsparcia operacji lądowych – zostaną dostarczone we współpracy z Romaero i DELTAMED w trakcie 2023 roku. Rumunia staje się 11. krajem i 18. klientem śmigłowców Black Hawk produkowanych w PZL Mielec – największego w Polsce eksportera sprzętu obronnego i lotniczego.

Kabina zarówno lądowego, jak i morskiego wariantu Black Hawka pomieści zestaw medyczny dostarczony przez zlokalizowaną w rumuńskim mieście Kluż-Napoka firmę Deltamed, która jest doświadczonym integratorem pojazdów ratowniczych wyposażonych i przystosowanych do opieki nad pacjentem, a także do działań ratowniczych.

„Dzisiejsze zamówienie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Rumunii podkreśla możliwości podwójnego zastosowania śmigłowców Black Hawk S-70. Śmigłowiec wnosi wojskową solidność do prowadzenia misji cywilnych i jest w równym stopniu zdolny do wspierania działań państwowej policji, straży przybrzeżnej, straży pożarnej, patroli granicznych czy akcji poszukiwawczo-ratowniczych, tak jak robi to w ramach operacji z zakresu obrony i bezpieczeństwa czy ewakuacji medycznej” – powiedział Janusz Zakręcki, prezes i dyrektor generalny PZL Mielec.

Posiadając dumne dziedzictwo w europejskim przemyśle lotniczym, które sięga ponad 80 lat wstecz, PZL Mielec jest dziś największym poza Stanami Zjednoczonymi zakładem produkcyjnym firmy-właściciela Lockheed Martin.

Lockheed Martin od ponad 20 lat jest zaufanym partnerem wspierającym interesy narodowe Polski. Dziś firma współpracuje z polską Policją i Ministerstwem Obrony Narodowej w zakresie szeregu kluczowych programów obronnych i bezpieczeństwa, w tym myśliwców, śmigłowców użytkowych, jak i obrony przeciwrakietowej i systemów prowadzenia precyzyjnego ognia.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony