Przejdź do treści
VI Podkarpackie Pokazy Lotnicze - uczestnicy (fot. podkarpackie.eu)
Źródło artykułu

Przygotowania do VI Podkarpackich Pokazów Lotniczych idą pełną parą

Za nieco ponad miesiąc odbędzie się na Mieleckim lotnisku szósta edycja Podkarpackich Pokazów Lotniczych. Cały czas trwają przygotowania.

Kolejne ekipy zgłaszają swoją gotowość, by 24 czerwca 2023 r. podbić podkarpackie niebo! Zapowiada się niesamowite widowisko.

Na mieleckim niebie zaprezentuje się Follow Me Team – czteroosobowa formacja samolotów Zlin, pilotowana przez czterech kolegów. Najczęściej formację można zobaczyć nad jej bazą macierzystą LKZA, czyli lotniskiem Zábřeh między miastami Opawa i Ostrawa. Latają samolotami wyprodukowanymi przez morawską fabrykę w czasach jej największej świetności, Zlin Z-226 i Z-326. Te maszyny nie są już dopuszczone do lotów akrobacyjnych. Formacja stawia sobie za cel jak najdokładniejsze i oczywiście jak najciaśniejsze wykonanie pokazu. W ciągu trzech lat odwiedzili kilka imprez pokazowych, podczas których starali się pokazać fanom lotnictwa te piękne latające maszyny, które teraz wyglądają znacznie lepiej niż pięćdziesiąt lat temu, kiedy opuściły linię produkcyjną w Otrokovicach.

Podczas Podkarpackich Pokazów Lotniczych swój kunszt pokaże też Firebirds. Ogniste ptaki powstały w 2011 r. Początkowo w skład grupy wchodzili Adam Labus, Artur Kielak i Łukasz Świderski. W roku 2013 do grupy dołączył Sebastian Nowicki, który wyszkolił się w Tutima Academy of Aviation Safety Sean D. Tucker. Nowicki zastąpił Kielaka i od 2013 zespół lata w składzie Adam Labus – prowadzący, Sebastian Nowicki – prawoskrzydłowy, Łukasz Świderski – lewoskrzydłowy. Pierwszy oficjalny pokaz Firebirdsów odbył się w Rybniku. Wtedy jeszcze grupa nie miała oficjalnej nazwy. Organizator pokazów ogłosił, a z wielu propozycji wybrano nazwę “FIREBIRDS”. Grupa lata trzema samolotami EXTRA 330. Bazą grupy jest lotnisko w Łososinie Dolnej. Tu stacjonują samoloty i tu też odbywa się większość treningów. Pokazy grupy FireBirds łączą zespołową precyzję pilotażu z indywidualnymi popisami lotniczych mistrzów.


Do Mielca przylecą: PZL M26 Iskierka – samolot szkolno-treningowy opracowany w WSK-Mielec w 1981 roku; M28 Model –samolot klasy STOL posiadający możliwość startu i lądowania z nieutwardzonych lądowiskach gruntowych; T-6 Harvard – zabytkowy amerykański samolot szkoleniowe, bardzo popularne podczas II wojny światowej, sprowadzony do Polski przez Jacka Mainkę; Hatz Classic – dwupłat, który jest w stanie wykonywać podstawowe figury akrobacyjne, w tym pętle i beczki; Yak-3M – replika jedenego z najmniejszych i najlżejszych myśliwców wykorzystywanych podczas II wojny światowej; Boeing Stearman – najstarszy samolot zarejestrowany w Polsce; PZL TS-8 Bies – dwuosobowy całkowicie polski samolot szkolno-treningowy skonstruowany w Instytucie Lotnictwa przez zespół inż. Tadeusza Sołtyka; SB Lim-2 – produkowana w Polsce wersja samolotu myśliwskiego MiG-15; CSS-13 – polski samolot wielozadaniowy, zaprojektowany i zbudowany w Centralnym Studium Samolotów; RWD-8 – replika samolotu zbudowana przez Henryka Wickiego; Aero AT-4 – dwumiejscowy dolnopłat o całkowicie metalowej, półskorupowej konstrukcji; Tulak UL – samolot ultralekki w układzie zastrzałowego górnopłatu o bardzo prostej konstrukcji; M18 Dromader – samolot rolniczy i do gaszenia pożarów; Piper Cub – amerykański lekki samolot szkolno-turystyczny z końca lat 30. XX wieku.

Fani lotnictwa będą mogli podziwiać w Mielcu również samolot Antonov AN-2, który jest własnością Fundacji Biało-Czerwone Skrzydła od 2017 roku. Na pokazach lotniczych lata w pokazie solowym oraz w pokazie z zespołem 3AT3 Formation Flying Team. Dzięki dużemu zaangażowaniu wielu pasjonatów lotnictwa, pilotów, mechaników odnowiono Antka i teraz prezentuje się w pełnej krasie. Egzemplarz Fundacji to tzw. wersja salonowa – w środku został wyłożony alcantrą dla wyższego komfortu lotu, a na pokład może zabrać do 8 pasażerów.

Udział w Podkarpackich Pokazów Lotniczych potwierdziła też załoga dwumiejscowego wiatrakowca Xenon, którego jednym z głównych walorów jest możliwość lądowania prawie w miejscu i startowania na niewielkiej przestrzeni (100-200 m). 

W imieniu organizatorów zapraszamy pasjonatów lotnictwa 24 czerwca na lotnisko w Mielcu.


Przeczytaj również:
Podkarpackie Pokazy Lotnicze w Mielcu coraz bliżej

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony