Przelotowy Puchar Beskidu Wyspowego 2024
Stowarzyszenie Paralotniarzy Beskidu Wyspowego zaprasza pilotów do udziału w kolejnej edycji Przelotowego Pucharu Beskidu Wyspowego. Rywalizacja już się rozpoczęła, są wyniki pierwszych lotów.
Celem konkursu jest propagacja Beskidu Wyspowego wśród pilotów paralotni, rozwój umiejętności przelotowych pilotów w rejonach górskich oraz promocja regionu Beskidu Wyspowego jako miejsca w którym odbywają się ciekawe wydarzenia sportowe.
Konkurs polega na wykonaniu lotów na paralotni bez napędu ze wzniesień z geograficznego obszaru Beskidu Wyspowego wykonanych ze startu nożnego, bez użycia holu. Starty mogą być wykonywane z całego obszaru Beskidu Wyspowego oraz północnej części Gorców do linii równoleżnika 49.54 N.
Rywalizacja odbywa się w pięciu kategoriach: Open, Sport, Fun, Kobiety, Weekend warrior. Piloci mogą wykonywać loty na paralotniach dowolnej klasy. Loty mogą się odbywać jedynie w czasie od wschodu do zachodu słońca.
W konkursie Pucharu Przelotowego Beskidu Wyspowego 2024 zastosowanie mają poniższe współczynniki punktowe:
– Trójkąt FAI – współczynnik 1.6
– Trójkąt płaski – współczynnik 1.4
– Przelot otwarty – współczynnik 1.0
Konkurs trwa do 31 października 2024 r. Zwycięzcą Konkursu w poszczególnych kategoriach, zostanie osoba z największą ilością punktów. Do punktacji zaliczane zostaną cztery najlepsze (punktowo) loty.
Aby wziąć udział w zawodach wystarczy opłacić składkę członkowską SPBW lub cegiełkę w kwocie min. 200zł oraz zgłosić chęć uczestnictwa na stronie XContest – LINK
Więcej informacji o konkursie w Regulaminie na stronie: xcontest.org/spbw/zasady/
Stowarzyszenie Paralotniarzy Beskidu Wyspowego zwróciło się również z apelem dotyczącym startowisk w Beskidzie Wyspowym, który zamieszczamy poniżej.
"Witajcie! Ci spośród Was, którzy mieli okazję odwiedzić Beskid Wyspowy, z pewnością doskonale zdają sobie sprawę, że jest to miejsce o wyjątkowej urodzie, oferujące niezapomniane widoki na Gorce i Tatry. Ponadto, jest to jedna z najbardziej atrakcyjnych lokalizacji w Polsce dla miłośników swobodnych lotów na paralotniach i lotniach.
W Beskidzie Wyspowym działa aktywne Stowarzyszenie Paralotniarzy, które opiekuje się kilkoma startowiskami, m.in. na Ciecieniu, Śnieżnica czy Szczeblu. Staramy się o nie dbać najlepiej, jak tylko możemy, nie tylko po to, aby zapewnić bezpieczne i komfortowe warunki dla paralotniarzy i lotniarzy, ale również dla wszystkich turystów, którzy przybywają w Beskid Wyspowy, by podziwiać malownicze krajobrazy i cieszyć się przyrodą.
W ostatnim czasie na startowiskach obserwujemy coraz więcej niepożądanych zjawisk, takich jak ślady po ogniskach na środku polany czy uszkodzona roślinność spowodowana przejazdami quadów, motorów crossowych.
Rozumiemy też inne pasje i formy spędzania czasu na łonie natury, ale ważne jest, abyśmy wspólnie dbali o te miejsca i szanowali się wzajemnie. Skrzydła paralotni potrzebują sporo miejsca w ramach przygotowania do startu, muszą zostać rozłożone płasko na ziemi i nie da się ich łatwo wyczyścić z błota lub sadzy. W związku z tym na startowiskach rozkładamy specjalne maty lub wysiewamy trawę, żeby chronić delikatną tkaninę skrzydeł. Przejazd z dużą prędkością przez polanę lub rozpalenie na jej środku ogniska niszczy startowisko i nasz sprzęt oraz utrudnia starty. Zwracamy się z uprzejmą prośbą o parkowanie pojazdów z boku startowiska i powolny przejazd, unikając szkód. Prosimy również o korzystanie z wyznaczonych miejsc do rozpalania ognisk z boku startowisk i nie tworzenie nowych.
Dziękujemy z góry za wysłuchanie naszej prośby.
Paralotniarze z Beskidu Wyspowego"
Komentarze