Przejdź do treści
Prezentacja "Współczesne metody dokumentacji zabytków techniki" (fot. Muzeum Lotnictwa Polskiego)
Źródło artykułu

Prezentacja "Współczesne metody dokumentacji zabytków techniki" w MLP

W imieniu Tomasza Koseckiego – Dyrektora Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie – serdecznie zapraszamy pasjonatów lotnictwa na pierwsze w tym roku wydarzenie kulturalne organizowane w krakowskiej instytucji. Spotkanie rozpocznie się prelekcją pt. "Współczesne metody dokumentacji zabytków techniki", po czym nastąpi niezwykły pokaz wspomnianych metod na żywo. Na własne oczy uczestnicy prezentacji będą mogli zobaczyć wykorzystanie najnowszych technologii do swego rodzaju digitalizacji zabytkowych eksponatów muzealnych.

Na prezentację zapraszamy 10 stycznia 2023 r. (wtorek), o godz. 11:00 do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Misją naszego Muzeum jest nie tylko gromadzenie, konserwowanie i udostępnianie zbiorów związanych z lotniczym dziedzictwem Polski i świata, ale także upowszechnianie ich i przechowywanie dla kolejnych pokoleń młodych Polaków. Z tego powodu ogromnie cieszymy się, że na naszych oczach powstają technologie, które umożliwiają cyfryzację zabytków. W ten sposób jesteśmy w stanie nie tylko dotrzeć do jeszcze szerszego grona odbiorców, m.in. osób, które z różnych powodów nie są w stanie odwiedzić nas osobiście, ale także przechowywać cyfrowe kopie cennych eksponatów muzealnych przez dziesiątki, a może nawet setki kolejnych lat – mówi Tomasz Kosecki, Dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Spotkanie realizowane jest wspólnie z Wydziałem Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH, którego pracownicy i studenci przedstawią współczesne metody dokumentacji zabytków techniki. Wykład i prezentacja oparte będą na przykładach prac utalentowanych studentów specjalności: Geoinformatyka, Fotogrametria i Teledetekcja AGH.

Program wydarzenia:

11:00 – prelekcja. Omówienie metody oraz pokaz wyników opracowań studentów 

11:45 – prezentacja metody skanowania i pozyskania chmury punktów metodą fotogrametryczną wraz z opracowaniem danych dla dowolnego eksponatu pod dachem

12:45 – prezentacja metody pozyskania danych za pomocą drona z dowolnego obiektu poza budynkiem wraz z opracowaniem wstępnym.

W przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych 3. punkt programu zostanie zrealizowany pod dachem.

Wydarzenie skierowane jest zarówno do grup zorganizowanych, jak i osób indywidualnych.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony