Premiera filmu „Lot do wolności”

Premiera filmu „Lot do wolności”, fot. swidnik.pl

„Lot do wolności”, film dokumentalny w reżyserii Grzegorza Linkowskiego, opowiadający historię pasażerów samolotu świdnickiego aeroklubu Jak 12 A, zadebiutuje dziś w telewizji.

Twórcy dokumentu biorą na warsztat brawurową, ale mało komu znaną lotniczą ucieczkę z PRL-u do Berlina Zachodniego na amerykańskie lotnisko Tempelhof. Tego wyczynu, w 1983 roku, dokonał Leszek Piłat, lubelski student. Śmiałek jest najmłodszym spośród 16 lotników, którzy w ten sposób opuścili Polskę. Osobiście zasiadł za sterami niewielkiego radzieckiego samolotu Jak-12, a w tej niebezpiecznej wyprawie towarzyszyło mu trzech młodych mężczyzn. Jeden z nich zabrał ze sobą czteroletniego syna, nie informując o tym jego matki. Dokumentaliści za pomocą animacji komputerowych rekonstruują tę sensacyjną akcję, prezentują unikalne zdjęcia z lądowania i ustalają też motywy działania uczestników lotu.

Premierę filmu zaplanowano na godzinę 23.05, w programie pierwszym Telewizji Polskiej.

Twórcami filmu są: Grzegorz Linkowski (reżyseria, scenariusz), Krzysztof Załuski (scenariusz), Paweł Łuciuk (animacje), Hanna Linkowska i Jacek Piotr Tarasiuk (zdjęcia). Pomoc finansową udzielili: samorząd Świdnika, Urząd Marszałkowski w Lublinie oraz Telewizja Polska.

Źródło: swidnik.pl
comments powered by Disqus