Przejdź do treści
Pożegnanie w Gdyni-Babich Dołach czwartej zmiany PKW Turcja (fot. kmdr ppor Marcin Braszak)
Źródło artykułu

Pożegnanie w Gdyni-Babich Dołach czwartej zmiany PKW Turcja

W czwartek (24 listopada) na lotnisku 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach uroczyście pożegnano żołnierzy IV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Turcja. Przed południem zmiana PKW odleciała do bazy Incirlik na południu Turcji.

Żołnierzy wyruszających na czwartą zmianę PKW na Sycylii pożegnali: zastępca dowódcy Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej kmdr pil. Cezary Wiatrak, Dowódca Centrum Operacji Morskich – Dowódca Komponentu Morskiego, wiceadmirał Krzysztof Jaworski, dowódcy baz lotnictwa morskiego oraz kadra kierownicza BLMW. Żołnierzy żegnały także licznie zgromadzone na płycie lotniska rodziny.

„Służba poza granicami państwa wymaga profesjonalizmu, poświęcenia, psychofizycznej sprawności i hartu ducha. […] Życzę Dowódcy IV zmiany żołnierskiego szczęścia i żebyśmy po wypełnionej misji mogli witać Was zdrowych na polskiej ziemi, z poczuciem dobrze zrealizowanych zadań” – powiedział w swym przemówieniu zastępca dowódcy BLWM, kmdr Wiatrak.

Dowódca Centrum Operacji Morskich – Dowódca Komponentu Morskiego, wiceadmirał Krzysztof Jaworski podziękował w imieniu Dowódcy Operacyjnego za przygotowanie kontyngentu Dowódcy BLMW i dowódcy PKW, życzył powodzenia, spokojnej służby na misji i szczęśliwego powrotu.

Zwracając się do żołnierzy PKW powiedział: „Uczestniczycie w ważnej z punktu widzenia NATO misji, na południowej flance Sojuszu; wiem, że nie zawiedziecie”.

Dowodzący IV zmianą PKW, kmdr ppor Robert Nowakowski zgłosił gotowość zmiany PKW do prowadzenia działań mandatowych. Modlitwę w intencji żołnierzy udających się na misję odmówił ks. por. Tomasz Wojciechowski. Protokolarnego przekazania sił pomiędzy Dowództwem Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych a Dowództwem Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych dokonali: zastępca dowódcy Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej kmdr pil. Cezary Wiatrak reprezentujący Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i przedstawiciel Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Dowódca Centrum Operacji Morskich – Dowódca Komponentu Morskiego, wiceadmirał Krzysztof Jaworski.

W południe żołnierze IV zmiany, samolotem Sił Powietrznych C-130E Hercules, przemieścili się do bazy Incirlik na południu Turcji. Po przejęciu obowiązków, rozpoczną działania mandatowe w ramach misji. Wtedy do kraju powróci trzecia zmiana PKW, która rozpoczęła działania w maju 2022 roku.

* * *

Program zapewnienia wsparcia poszczególnym krajom Sojuszu (Assurance Measures) NATO rozpoczął się w 2014 roku. W 2015 r. członkowie NATO zdecydowali się na pakiet środków obronnych dla Turcji, w obliczu niestabilnej sytuacji w regionie. Obejmują one zwiększoną obecność samolotów wczesnego ostrzegania AWACS, działalność policyjną w powietrzu, zwiększoną obecność marynarki wojennej, w tym wizyty w portach i ćwiczenia. Obecność sojuszników oznacza także wsparcie wywiadowcze, obserwacji i rozpoznania (ISR) oraz misje samolotów patrolowych we wschodnim rejonie Morza Śródziemnego i na Morzu Czarnym. Działania wspierające Turcję prowadzone są z lądu, z morza i z powietrza, we wschodniej części terytorium Sojuszu Północnoatlantyckiego.

14 września 2020 roku Prezydenta RP wydał postanowienie o użyciu Polskiego kontyngentu Wojskowego w ramach Dostosowania Środków Wzmocnienia Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego dla Turcji, wschodnim akwenie Morza Śródziemnego oraz Morzu Czarnym. Pierwszą zmianę PKW Turcja uroczyście pożegnano 20 kwietnia 2021 roku na lotnisku w Gdyni-Babich Dołach. Zadaniem PKW jest patrolowanie wschodniej części Morza Śródziemnego i Morza Czarnego, współpraca ze stałymi zespołami morskimi NATO oraz dowództwem Sił Morskich NATO (MARCOM) w Northwood. Trzon PKW Turcja stanowią żołnierze Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, a podstawowym środkiem kontyngentu jest samolot patrolowo-rozpoznawczy M28B 1R Bryza z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach. Kontyngent wraz z samolotem stacjonuje na tureckim lotnisku Incirlik.stacjonuje na tureckim lotnisku Incirlik.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony