Powstanie Wielkopolskie: bitwa o Ławicę jedną z najważniejszych
27 grudnia 1918 r. w Poznaniu, w czasie wizyty powracającego do Polski Ignacego Jana Paderewskiego wybuchło Powstanie Wielkopolskie - jedyna tak duża udana insurekcja w historii naszej ojczyzny.
Dzięki powstaniu Wielkopolskiemu zakończonemu rozejmem w Trewirze, który rozszerzał na front powstańczy zasady rozejmu w Compiègne, wywalczono granicę zachodnią i przyłączenie kolebki państwowości polskiej do odradzającej się ojczyzny.
Nie sposób pominąć, że podczas bitwy o Ławicę w 1919 roku powstańcy zdobyli największy łup wojenny w tysiącletniej historii polskiego wojska – sprzęt lotniczy o wartości 160–200 milionów marek, obejmujący ponad 300 samolotów.
Powstańczy hit czyli bitwa o Ławicę
To jedna z najważniejszych bitew Powstania Wielkopolskiego. 6 stycznia 1919 roku powstańcy zdobyli niemieckie lotnisko wojskowe we wsi Ławica. Była to szybka bitwa zakończona całkowitym sukcesem powstańców. W ich ręce dostał się sprzęt wart wówczas 200 milionów marek niemieckich!
Lotnisko Ławica od początku powstania było głównym celem. Dużą rolę w przygotowaniach do jego przejęcia odegrał sierżant pilot Wiktor Pniewski. Z rozkazu Polskiej Organizacji Bojowej Zaboru Pruskiego organizował w jednostce konspiracje. Szturm rozpoczął się 6 stycznia i trwał… 20 minut.
Powstańcy zdobyli samoloty z Ławicy, hangarów na Winiarach i zapas bomb z Fortu VII. Jeszcze w styczniu czarne krzyże na kadłubach zastąpiono biało-czerwoną szachownicą, utworzono cztery eskadry a kilkadziesiąt samolotów wysłano do stolicy. Był to początek polskiego lotnictwa wojskowego.
9 stycznia Polacy przeprowadzili pierwszy nalot bombowy na Frankfurt. Była to odpowiedź na niemieckie naloty zorganizowane tuż po zdobyciu Ławicy.
Zdobyte samoloty brały udział w bitwie polsko-bolszewickiej. Walki o Ławice upamiętnia pomnik, stojący przy obecnym porcie Ławica.
Komentarze