Powstaną trzy kolejne lądowiska dla śmigłowców LPR

Heliport (fot. Qumak)

Szpitale w Włoszczowej, Starogardzie Gdańskim i Szczytnie jako kolejne będą miały nowoczesne heliporty. Wykona je firma Qumak S.A., która została ich generalnym wykonawcą. Łączna wartość kontraktów wynosi 2,6 mln zł netto.

Podobnie jak w przypadku poprzednich umów Qumak wykona m.in. rozbiórkę dotychczasowych płyt oraz dróg startu i lądowań, a następnie zbuduje lądowiska dostosowane do aktualnych przepisów prawa wraz z pełną infrastrukturą techniczną. Ponadto zakres prac będzie obejmował wykonanie nowego systemu oświetlenia nawigacyjnego, świateł identyfikacyjnych strefy zewnętrznej i wewnętrznej lądowisk jak również świateł podejścia do lądowania i oświetlenia projektorowego. Do zadań spółki będzie należało wykonanie oświetlenia naprowadzającego oraz dróg dojazdowych do heliportów.

Widzimy duże ożywienie w przetargach z obszaru infrastruktury lotniskowej. To pokazuje, że rynek wyraźnie ruszył i możemy spodziewać się kolejnych realizacji. Cieszy też fakt, że powstające heliporty będą wspierać działania służb ratunkowych na coraz większym obszarze naszego kraju.  Jestem przekonany, że doświadczenie, którym dysponujemy, pomoże nam sprawnie zrealizować wygrane kontrakty – powiedział Wojciech Strusiński, Wiceprezes Qumak S.A.

Qumak posiada bogate doświadczenie w realizacji kontraktów lotniskowych. Niedawno podpisał umowę na realizację lądowisk w Siemiatyczach, Lublinie i Kępnie, a w chwili obecnej wykonuje lądowiska dla śmigłowców w Wołominie i Działdowie. Jednocześnie buduje infrastrukturę techniczną nowych dróg kołowania na lotnisku Politechniki Rzeszowskiej, wdraża systemy osłony meteorologicznej AWOS na siedmiu lotniskach wojskowych. Na swoich koncie firma ma zakończone wdrożenie nowoczesnego BHS (Baggage Handling System) wraz z systemem EDS (Explosive Detection System) 3 standardu na lotnisku Kraków – Balice, implementację systemów Ice-Alert i AWOS m.in. na lotniskach w Gdańsku, Krakowie, Katowicach i Wrocławiu oraz realizację systemów teletechnicznych na lotnisku w Szymanach.

Źródło: Qumak S.A.
comments powered by Disqus