Przejdź do treści
Źródło artykułu

Port Lotniczy Zielona Góra-Babimost będzie miał nowy terminal. Jest porozumienie z PPL

W piątek, 26 lipca 2024 r. w Porcie Lotniczym Zielona Góra-Babimost podpisano list intencyjny ws. projektu budowy nowego terminala pasażerskiego. Jednym z sygnatariuszy dokumentu był marszałek Marcin Jabłoński.

To wydarzenie, mimo że za nami jeszcze szczere pole i łąka, nie jest jakoś niepotrzebną demonstracją i opowiadaniem o rzeczach, które nie mają znaczenia. To dla nas ważny dzień – dla samorządu województwa, który od wielu lat konsekwentnie stara się zadbać o majątek, który został nam swego czasu przekazany. Świadomie podpisaliśmy w przeszłości decyzję o przejęciu tego lotniska z nadzieją, że uda nam się ten majątek dobrze wykorzystać. Przez te lata ten port funkcjonował, szczęśliwie udaje nam się rozwijać jego działalność – stwierdził marszałek Marcin Jabłoński, przypominając początki zarządzania lotniskiem przez samorząd województwa.

Do tego wszystkiego, żeby nasze plany mogły być zrealizowane, potrzebujemy kilku elementów. Jednym z nich jest nasze marzenie i plan, nad którym od dłuższego czasu pracujemy, mianowicie nowy terminal, który pozwoliłby nam obsłużyć pasażerów, którzy bardzo chętnie i coraz liczniej korzystają z naszego portu. Do tego wszystkiego potrzebne jest przyjazne i życzliwe nam otoczenie. I to jest właśnie clou dzisiejszego spotkania, bo te zmiany, które nastąpiły w ostatnim czasie, spowodowały, że najważniejszy partner, jakim jest dla nas przedsiębiorstwo Polskie Porty Lotnicze, otworzył się na współpracę z zarządem i samorządem województwa. Odczuwamy od pewnego czasu bardzo silne i autentyczne wsparcie i zrozumienie naszych planów, projektów, a tak naprawdę też i marzeń o tym, żeby w województwie lubuskim, w Babimoście, powstał port lotniczy z prawdziwego zdarzenia – dodał marszałek i podziękował prezesowi Polskich Portów Lotniczych za udział w wydarzeniu i współpracę z samorządem województwa.

List intencyjny to milowy krok w zwiększeniu wyników lotniska

Obsługujemy coraz więcej kierunków. Przyzwyczajamy mieszkańców województwa, ale też sąsiadów do tego, że z naszego lotniska warto korzystać, że mamy atrakcyjną, ciekawą ofertę i chcemy te możliwości rozwijać. Dlatego to jest milowy krok w dochodzeniu do celu. Dziękuję wszystkim, którzy w tym całym procesie wzięli udział, wszystkim obecnym na tym dzisiejszym naszym spotkaniu, z których każdy ma jakiś swój wkład w ten etap, w którym się znajdujemy. Mam nadzieję, że dalej będziemy wszyscy niezłomni i z wielką determinacją dążyć do osiągnięcia tego celu i wierzę, że za jakąś przewidywalną przyszłość spotkamy się tutaj z państwem, przecinając wstęgę w trakcie uroczystości otwarcia nowego terminala. Wszystkim państwu dziękuję za zainteresowanie – powiedział marszałek.

Przy okazji marszałek Marcin Jabłoński przekazał informację na temat najnowszych wyników przewozowych lotniska Zielona Góra-Babimost.

Dzisiaj przekroczyliśmy liczbę 10 tysięcy pasażerów, jacy zostali obsłużeni w tym miesiącu. To bardzo mocno zbliża nas do celu, który sobie kiedyś określiliśmy na liczbę około 150 tys. pasażerów, których chcielibyśmy odprawiać na lotnisku w Babimoście – mówił M. Jabłoński.

Do końca czerwca 2024 r. z usług lotniska skorzystało zaś 30 tys. osób.

Partnerstwo z dobrym widokiem na przyszłość

Nowy terminal pasażerski oznacza, że lotnisko będzie mogło w przyszłości odprawiać jeszcze więcej osób. Będzie przestronnym, bezpiecznym miejscem, o czym zapewnia Marcin Danił, wiceprezes zarządu Polskich Portów Lotniczych S.A.

Nowy terminal uwzględni wszystkie zieloną politykę, uwzględni wszystkie nowoczesne rozwiązania. Będzie wygodny, przestronny i będziemy mogli podwyższyć standard usług w porcie w Zielonej Górze, gdzie – mogę to obiecać – województwo, jak również port, będzie miał duże wsparcie nas, Polskich Portów Lotniczych. Staramy się wdrażać tę misję w portach regionalnych, czyli wspierać w zakresie bezpieczeństwa, operacji lotniczych, bezpieczeństwa rozumianego jako zabezpieczenia portu przed działaniami niepożądanymi. Również będziemy wspierać w idei, jak ten port ma wyglądać, co w nim powinno być. Życzę sukcesów, życzę podwojenia ilości pasażerów i gratuluję, bo port w Zielonej Górze nie ma się czego wstydzić. Personel jest przeszkolony, niczym nie odbiega od personelu na lotnisku Chopina, więc tak naprawdę my nie widzimy żadnych ryzyk. Uważamy, że plany rozwoju portu są niezagrożone – uważa M. Danił.

Województwo na potrzeby realizacji projektu deklaruje wolę przeprowadzenia inwestycji i pokrycia kosztów związanych z projektowaniem i budową terminala pasażerskiego oraz dokonywanie uzgodnień z PPL w zakresie rozwiązań projektowych i operacyjnych. Z kolei Polskie Porty Lotnicze będą udzielać wsparcia w zakresie uzgadniania rozwiązań projektowych i operacyjnych i podejmować działania należące do kompetencji zarządzającego lotniskiem. Dodatkowo w celu współpracy przy realizacji projektu zostanie powołany zespół roboczy.

List intencyjny jest kolejnym etapem współpracy z Polskimi Portami Lotniczymi w zakresie budowy nowego terminala. Na początku ubiegłego roku spółka podpisała umowę w sprawie przygotowania pełnej dokumentacji projektowej na budowę obiektu.

Cieszymy się, że nasz partner to partner mocny, doświadczony. Współpracujemy przy wykonywaniu operacji lotniczych już przez kilkanaście lat, ale dzisiaj ta współpraca nabiera nowego, dobrego wymiaru. Wierzymy, że dzięki temu zaprojektujemy nasz nowy terminal nie tylko jako ekologiczny, piękny budynek, ale przede wszystkim jako budynek funkcjonalny, który będzie uwzględniał wszystkie dobre praktyki, które zostały wypracowane przez Polskie Porty Lotnicze jako zarządzającego portem na innych lotniskach w Polsce – mówił Robert Narkun, prezes zarządu spółki Lotnisko Zielona Góra-Babimost.

Za sprawą nowego terminala port lotniczy będzie mógł obsługiwać zarówno pasażerów lecących w strefie Schengen, jak i non-Schengen. Prezes lotniskowej spółki zapewnia, że będzie poszerzana oferta lotów zagranicznych.

Nie latamy tylko na wakacje, latamy oczywiście także do Warszawy i zabiegamy o to, aby pojawiły się nowe kierunki niewakacyjne. Prowadzimy rozmowy z operatorami, z przewoźnikami po to, aby zwiększyć ofertę dla naszych pasażerów i mieszkańców – wyjaśnił Arkadiusz Mieczyński, dyrektor Departamentu Infrastruktury Transportowej Urzędu Marszałkowskiego.

Terminal wśród drzew

Koncepcja nowego terminala uwzględnia również to, z czego słynie region – zalesienie. Paweł Gołębiowski, architekt z pracowni PROPAGO – przedstawiciel wykonawcy koncepcji podkreśla, że przy tworzeniu wizji obiektu nie zapomniano o tym atucie województwa.

To było pierwsze, najszybsze skojarzenie. Rozmawiając z ludźmi spoza Zielonej Góry, mówiliśmy o tym, że jak pasażer przyleci na Ziemię Lubuską, to fajnie by było, żeby wysiadając miał pierwsze skojarzenia z tym miejscem. A to lasy są taką rzeczą, która się kojarzy z naszym województwem. Drzewa są wkomponowane w elewację, mają stanowić taką „firankę” wokół budynku, podkreślić charakter województwa. Nadadzą na pewno uroku temu budynkowi – wyjaśnił Paweł Gołębiowski.

W wydarzeniu uczestniczyli również Grzegorz Potęga, wicemarszałek województwa lubuskiego oraz Hubert Haegenbarth, dyrektor Portu Lotniczego Zielona Góra-Babimost.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony