Port Lotniczy Kraków podsumował sierpień 2021 roku

Port Lotniczy Kraków - pas startowy (fot. Jacek Krawczyk)

W sierpniu z usług krakowskiego lotniska skorzystało 462 919 pasażerów, czyli o 41% mniej w stosunku do  sierpnia 2019 roku, ale już 50% więcej w stosunku do sierpnia 2020 roku.

„Pierwszy dzień roku szkolnego to najlepszy czas na podsumowanie wakacji w Kraków Airport.  Na krakowskim lotnisku ponownie słychać wiele języków z całego świata co pozwala cieszyć się, że odnowiony ruch pasażerski wpłynie pozytywnie na odbudowę potencjału turystycznego i gospodarczego Krakowa i Małopolski.” – powiedział Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport.

„Wierzymy, że kolejne miesiące przyniosą dalszą, konsekwentną odbudowę siatki połączeń, choć  wszyscy zdajemy sobie sprawę, ile jeszcze wyzwań przez nami. Do Kraków Airport powrócili  w sierpniu tacy przewoźnicy jak: British Airways z połączeniem Kraków – Londyn Heathrow, a także Scandinavian Airlines do Kopenhagi. We wrześniu zapowiadany jest powrót  połączenia Wizz Air do Kutaisi.” – dodał Radosław Włoszek.

Już od 31 października w sezonie Zima 2021/2022 Ryanair uruchomi połączenie #PROSTOzKRAKOWA do Ankony. Do  niezwykłego miasta nad Adriatykiem będzie można polecieć dwa razy w tygodniu – w czwartki i niedziele. Z Krakowa do Budapesztu także dzięki Ryanair będziemy podróżować od 1 listopada w poniedziałki, środy i piątki oraz do Lille także od 1 listopada, dwa razy w tygodniu: w poniedziałki i piątki. Od 31 października linia lotnicza Ryanair uruchomi również nowe połączenie #PROSTOzKRAKOWA do Newcastle, jednego z największych miast w północno-wschodniej Anglii.

Pirowóz dla Placówki Straży Granicznej w Krakowie-Balicach

30 sierpnia wojewoda małopolski Łukasza Kmitę przekazał pirowóz dla placówki Straży Granicznej w Krakowie-Balicach, który będzie uzupełnieniem narzędzi stosowanych w procesie neutralizacji materiałów wybuchowych i przedmiotów niebezpiecznych.

Uroczyste przekazanie wozu nastąpiło przy Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport. W uroczystości wzięli udział: wojewoda małopolski Łukasz Kmita, komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej płk Stanisław Laciuga, komendant Placówki Straży Granicznej w Krakowie-Balicach ppłk Winicjusz Tęczar, prezes Kraków Airport Radosław Włoszek.


(fot. karpacki.strazgraniczna.pl)

Pirowóz powstał na bazie podwozia ciężarowego pojazdu Mercedes-Benz Sprinter, który został przystosowany do przewozu 6 osób oraz przewozu i magazynowania sprzętu pirotechnicznego, m.in. robota pirotechnicznego, kombinezonów antywybuchowych, zestawów służących do otwierania różnego typu zamknięć, drzwi, skrytek, otwierania pojazdów.

Pojazd o masie 5 ton posiada m.in. napęd na dwie osie, co pozwoli na podniesienie mobilności i docieranie w trudnodostępne miejsca. Wartość specjalistycznego samochodu wraz z wyposażeniem oraz odzieżą przeznaczoną dla zespołu operatorów podejmujących działania o charakterze pirotechnicznym to blisko milion złotych.

Rocznica wybuchu II wojny światowej

Jak co roku 1 września o godz.4.45 w strażnicy Lotniskowej Służby Ratowniczo - Gaśniczej Kraków Airport zawyła syrena upamiętniając dzień wybuchu II wojny światowej. W uroczystym Apelu udział wzięli: strażacy LSRG, przedstawiciel Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka Maciej Michałowski, wicemarszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka, starosta krakowski Wojciech Pałka, wójt Gminy Liszki (w gminie Liszki znajduję się miejscowość Morawica) Paweł Miś, prezes zarządu Kraków Airport Radosław Włoszek.

Po wizycie na krakowskim lotnisku delegacja małopolskich władz udała się do niedalekiej Morawicy, by złożyć hołd na grobie kapitana Mieczysława Medweckiego. 1 września 1939 przed godziną 7:00 kpt. Medwecki wystartował na myśliwcu PZL P.11c z lotniska w Balicach prowadząc klucz samolotów 121 eskadry. Zaraz po starcie polskie samoloty, zostały zaskoczone przez nadlatujące po bombardowani Krakowa niemieckie bombowce. Kpt. Medwecki został zestrzelony i zginął w rejonie Morawicy.

Źródło: Port Lotniczy Kraków
comments powered by Disqus