Port Lotniczy Gdańsk: niższy zysk netto skutkiem rezerwy na rzecz mieszkańców
Ruch pasażersko-operacyjny w Gdańsku rośnie, dzięki czemu lotniskowa spółka odnotowała rekordowe przychody w 2024 roku. Historycznie wysoka wartość przychodów nie przełożyła się na odnotowanie rekordowego zysku – zarobek „na czysto” wyniósł prawie 21,4 mln złotych – gdyż port lotniczy im. Lecha Wałęsy utworzył rezerwę z tytułu Programu Rewitalizacji Akustycznej na rzecz okolicznych lotnisku mieszkańców, aby podnieść poziom izolacyjność akustycznej nieruchomości.
Gdański port lotniczy w 2024 roku zdołał obsłużyć rekordowe 6,7 mln pasażerów, o 14 proc. więcej niż w roku poprzednim, kiedy doliczono się niecałe 6 mln podróżnych. Lotnisko im. Lecha Wałęsy zrealizowało 57 tys. operacji lotniczych (pasażerskich i cargo), notując w tym segmencie wzrost o 15 proc. rok do roku. Zlokalizowany na Pomorzu port obsłużył prawie 12 tys. ton frachtu lotniczego, co stanowi wzrost o 2 proc. w stosunku do 2023 roku. Podczas ostatnich lat lotniczy ruch cargo w Gdańsku znakomicie funkcjonował, ale w ostatnich okresach zauważalny jest spadek wolumenu obsługiwanego cargo.
Rosnące poziomy ruchów pasażerskiego i operacyjnego przełożyły się na wzrost przychodów, które osiągnęły rekordowe poziomy. Przychody ze sprzedaży netto wyniosły prawie 298,1 mln złotych, o ponad 54 mln złotych więcej niż w roku 2023, z czego najwięcej wygenerowała obsługa pasażerska, bo aż 125 mln złotych. O 21,1 proc. wzrosły koszty działalności operacyjnej, wynosząc prawie 242 mln złotych. Lotniskowa spółka wypracowała rekordowy zysk ze sprzedaży – 56 mln złotych, lecz utworzenie rezerw z tytułu Programu Rewitalizacji Akustycznej w ramach Obszaru Ograniczonego Użytkowania oznaczało uzyskanie ujemnego wyniku pozostałych przychodów i kosztów operacyjnych.
Cały artykuł czytaj na stronie https://www.rynek-lotniczy.pl



Komentarze