Port Lotniczy Gdańsk kontynuuje realizację inwestycji

Port Lotniczy Gdańsk - budowa pirsu terminalu (fot. airport.gdansk.pl)

Mimo problemów związanych z koronawirusem w Porcie Lotniczym Gdańsk trwają intensywne prace na budowach pirsu terminalu pasażerskiego i biurowca Alpha.

Korporacja Budowlana Doraco, która realizuje na lotnisku rozbudowę terminalu, dotychczas wykonała 70 procent robót ziemnych. Prace fundamentowe są wykonane też w 70 procentach. Jak informuje wykonawca, dotychczas wylano ponad 2 tys. metrów sześciennych betonu. W tych dniach betonowany jest pierwszy strop nad piwnicą.

Do końca kwietnia planowane jest zakończenie prac przy części podziemnej i wykonanie pierwszych stropów nad parterem. Obecnie wykonywane są też zewnętrzne sieci kanalizacji deszczowej. Na placu budowy pracuje obecnie około 100 pracowników. Pojawił się także trzeci żuraw.

 

Na budowie biurowca Alpha, realizowanej przez firmę Hochtief Polska, kontynuowane są wykopy wraz z wymianą gruntu. Powstały pierwsze działki płyty fundamentowej oraz pierwsze elementy pionowe poziomu –2. Rozpoczęły się również prace nad pierwszymi działkami płyt stropowych nad –2. Wkrótce zakończą się roboty ziemne i budowa płyty fundamentowej. Na budowie są dwa żurawie, które ułatwiają prace ekipie budowlanej.

 

Obie firmy dostosowały środowiska pracy do szerzącej się epidemii koronawirusa. Wdrożono specjalne procedury bezpieczeństwa, a pracownicy zostali zaopatrzeni w dodatkowe środki ochrony osobistej. Na chwilę obecną zastosowane środki pozwalają na prowadzenie prac zgodnie z harmonogramem.

Po rozbudowie terminalu pasażerskiego T2, w nowym pirsie portu będą obsługiwani pasażerowie rejsów rozkładowych, podróżujący do krajów non-Schengen, takich jak Irlandia czy Wielka Brytania, a także pasażerowie czarterów np. do Turcji, Egiptu. Część nowego pirsu będzie też przeznaczona do obsługi pasażerów z krajów strefy Schengen. Dzięki powiększonej powierzchni terminalu, zwiększona zostanie strefa centralnej kontroli bezpieczeństwa i paszportowej, a także hala odbioru bagażu i bagażownia przylotowa.

Budowa biurowca Alpha realizowana jest w ramach projektu Airport City Gdańsk, nowoczesnej inwestycji komercyjnej położonej przy lotnisku. Ma to być docelowo kompleks 7 budynków o charakterze biurowym, łączącym funkcje usługowe, gastronomiczne oraz hotelowe. Alpha będzie miała 6 pięter i dwie kondygnacje podziemne i będzie oferowała 197 miejsc parkingowych. Powierzchnia użytkowa obiektu wyniesie 8,5 tys. m kw.

Źródło: Port Lotniczy Gdańsk
comments powered by Disqus