Polskie F-16 poleciały na „NATO Tiger Meet” do Turcji

Polskie F-16 poleciały na „NATO Tiger Meet” do Turcji (fot. Piotr Łysakowski)

Na zlot eskadr wyruszyło dziś do Turcji sześć myśliwców F-16, kilkunastu pilotów i kilkadziesiąt osób personelu naziemnego. W „NATO Tiger Meet” wezmą udział lotnicy z kilkunastu eskadr Europy. Warunek jest jeden – muszą mieć w logo tygrysa. Polscy piloci będą wykonywać powietrzne misje razem z lotnikami m.in. z Francji, Włoch i Belgii.

Gospodarzem tegorocznego „NATO Tiger Meet” są siły powietrzne Turcji. Zlot obędzie się w bazie Konya. W powietrzu będzie można zobaczyć samoloty m.in. z Wielkiej Brytanii czy Włoch w okolicznościowym „tygrysim” malowaniu. Polskie siły powietrzne będzie reprezentować 6 Eskadra Lotnicza z Poznania-Krzesin.

Dwa efy z tygrysem

– Dziś z naszej Bazy wyleciało do Turcji kilkunastu pilotów, kilkadziesiąt osób personelu naziemnego oraz sześć maszyn F-16 – mówi kpt. Krzysztof Nanuś, rzecznik prasowy 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu-Krzesinach. Dwa z samolotów zostały ozdobione tygrysim kamuflażem. Wykonały go bydgoskie Wojskowe Zakłady Lotnicze. W ciągu dwóch miesięcy F-16 zyskały „tygrysie” pasy i głowę ryczącego zwierza na pionowym stateczniku. – Ten nowy kamuflaż na naszych dwóch myśliwcach pozostanie już na stałe – podkreśla kpt. Nanuś.

Pierwszy z pomalowanych samolotów ma numer boczny 4052, drugi – 4056.

– Samoloty wyglądają bardzo atrakcyjnie, a nowe barwy dodają im drapieżności. O to przecież chodziło, by tygrysia eskadra miała takie właśnie maszyny – mówi ppłk pil. Paweł Marcinkowski, który przyprowadził obie maszyny z Bydgoszczy.

Tiger Spirit

W zlocie w Turcji wezmą udział samoloty z kilkunastu krajów NATO. Przez ponad dziesięć dni polscy piloci razem z lotnikami m.in. z Włoch, Francji i Belgii będą ćwiczyć wykonywanie połączonych operacji lotniczych oraz prowadzenie misji w ramach wielonarodowego komponentu lotniczego. Piloci z eskadr wezmą także udział w lotniczych pokazach.

Zlot nie jest jednak typowym ćwiczeniem lotniczym. Piloci podkreślają szczególny charakter spotkania i mówią o tzw. Tiger Spirit, czyli duchu współpracy i przyjaźni między uczestnikami. Na znak solidarności eskadr tygrysie malowanie nie ogranicza się jedynie do zdobienia samolotów, lecz również lotniczych kombinezonów i strojów. Podczas zlotu jest organizowany tradycyjnie konkurs na najlepiej ozdobioną maszynę.

Zloty z tradycją

Polscy lotnicy z Krzesin jeszcze do niedawna brali udział w zlotach w charakterze obserwatorów. Tak było w 2001, 2005 i 2010 roku. Cztery lata temu po raz pierwszy wzięli czynny udział we wspólnych ćwiczeniach w francuskim Cambrai. Od tamtej pory współpracują ze stowarzyszeniem NATO Tiger Association i cyklicznie spotykają się na ćwiczeniach z pilotami eskadr z innych państw. Od 2014 roku są pełnoprawnymi członkami tego klubu (obecnie jest 23 pełnoprawnych członków i 10 członków honorowych).

Celem „NATO Tiger Meet” są wspólne ćwiczenia pilotów z eskadr wielu armii oraz wymiana doświadczeń. Co roku jego gospodarzem jest inne państwo.

Galeria zdjęć

PG
autor zdjęć: Piotr Łysakowski, kpt. Krzysztof Nanuś

Źródło: polska-zbrojna.pl
comments powered by Disqus