Przejdź do treści
Źródło artykułu

Polska Grupa Zbrojeniowa zacieśnia współpracę z uczelniami

Wspólne prowadzenie prac badawczo-rozwojowych, w tym nad nowymi typami bezzałogowców, wprowadzanie na rynek wynalazków, a dla najlepszych studentów i pracowników naukowych staże, praktyki i etaty w firmach należących do holdingu. To najważniejsze założenia umów o współpracy, jakie dziś podpisze PGZ z ośmioma polskimi uczelniami.

Polska Grupa Zbrojeniowa ogłosi dziś założenia programu współpracy z ośmioma uczelniami wyższymi. Firma chce prowadzić z akademickimi naukowcami wspólne prace badawczo-rozwojowe nad nowymi technologiami wojskowymi, w tym m.in. nad najnowszymi typami lądowych, morskich i powietrznych dronów. Dzięki współpracy przemysłu i świata nauki łatwiejsza ma być komercjalizacja wynalazków, czyli uruchamianie produkcji seryjnej i wprowadzanie ich na rynek. PGZ deklaruje także, że najlepsi studenci i pracownicy uczelni zostaną objęci programem stażów i praktyk, a część z nich może znaleźć pracę w ponad 60 spółkach należących do holdingu. Firma wesprze finansowo uczelnie w organizacji międzynarodowych konferencji i seminariów naukowych, dzięki czemu skuteczniej będzie można rozpowszechniać dorobek naukowy ich kadry.

Dzisiaj, w obecności Bartosza Kownackiego, sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej oraz Piotra Dardzińskiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, zostaną podpisane umowy o współpracy. Tym samym PGZ rozpocznie ścisłą kooperację z ośmioma uczelniami: Akademią Marynarki Wojennej, Akademią Sztuki Wojennej, Politechniką Gdańską, Politechniką Lubelską, Politechniką Poznańską, Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim oraz Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego.

Jak podkreślają przedstawiciele Polskiej Grupy Zbrojeniowej, choć cele wszystkich umów są zasadniczo zbieżne – wspólne prace badawczo-rozwojowe nad nowymi technologiami, które mogą trafić do polskiej armii w postaci broni, urządzeń i systemów, to każda z uczelni oferuje swoją specjalizację, warunkującą zakres współpracy z PGZ.

I tak na przykład, specjaliści z Akademii Marynarki Wojennej oraz Politechniki Gdańskiej, będą pracowali wspólnie z inżynierami ze spółek narodowego holdingu obronnego przede wszystkim nad rozwiązaniami dedykowanymi dla marynarki wojennej, w tym – poza morskimi dronami – nad rozwiązaniami demagnetyzacyjnymi, hydroakustycznymi, systemami manewrowymi, sterowaniem torped czy morskimi zabezpieczeniami antykorozyjnymi.

Jeśli chodzi o Akademię Sztuki Wojennej, to obok analizy obszarów i kierunków rozwoju innowacyjnych technologii, kadra ASzWoj-u będzie się dzieliła ze specjalistami z PGZ swoimi doświadczeniami m.in. z zakresu oprogramowania wspomagającego dowodzenie i kierowanie walką, ze szczególnym uwzględnieniem rozwiązań przeznaczonych dla wojsk obrony terytorialnej.

W przypadku pozostałych uczelni, to studenci i kadra Politechniki Poznańskiej oraz Politechniki Lubelskiej mają współpracować z PGZ przede wszystkim w zakresie bezzałogowców lądowych oraz powietrznych. Żacy i pracownicy naukowi z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w obszarze cyberbezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego. Specjaliści z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w pracach z obszaru mechatroniki, mechaniki i informatyki, a z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w projektowaniu trenażerów i symulatorów, symulacjach i modelowaniu części oraz projektowaniu układów napędowych do pojazdów kołowych i gąsienicowych.

Współpraca PGZ z wyższymi uczelniami będzie obejmować nie tylko wspólne prace  badawczo-rozwojowe, a później komercjalizację ich efektów. PGZ wesprze finansowo uczelnie w organizacji międzynarodowych konferencji i seminariów naukowych, dzięki którym kadra i studenci będą mogli m.in. rozpowszechniać swoje dokonania na świecie.

Krzysztof Wilewski

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony