Politechnika Poznańska rozwija skrzydła na lotnisku w Kąkolewie
W poniedziałek 30 czerwca 2025 roku na Lotnisku w Kąkolewie odbyło się uroczyste Święto Kampusu Kąkolewo Politechniki Poznańskiej. Wydarzenie zgromadziło licznych gości reprezentujących administrację rządową, samorządową, uczelnię, instytucje współpracujące oraz społeczność lokalną.
Podczas wydarzenia podpisano akt erekcyjny oraz wmurowano kamień węgielny pod budowę Ośrodka Dydaktyczno-Szkoleniowego. W uroczystości wziął udział Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego. Podpisania aktu erekcyjnego oraz wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Ośrodka Dydaktyczno-Szkoleniowego dokonali wraz z Marszałkiem m.in. prof. Teofil Jesionowski, Rektor Politechniki Poznańskiej oraz Maria Mrówczyńska, Wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Kolejnym punktem programu było oficjalne przekazanie placu budowy pod inwestycję „Hangar obsługowy” o powierzchni użytkowej 500 m², który pomieści trzy samoloty wykorzystywane do prac obsługowych w ramach kształcenia przyszłych inżynierów lotnictwa. Wykonawcą inwestycji jest firma REMAT sp. z o.o.
– Dzięki śmiałej wizji udało się tutaj stworzyć innowacyjne i bardzo nowoczesne miejsce, poświęcone badaniom nad technologiami lotniczymi. Kampus przyczynia się do rozwoju uczelni i jej oferty, co przekłada się również na rozwój regionu – podkreślił Marszałek Marek Woźniak.
Marszałek zwrócił również uwagę, że działania naukowców prowadzone w Kąkolewie wpisują się w kluczowe teraz obszary funkcjonowania Unii Europejskiej – bezpieczeństwo i konkurencyjność: – Obecnie bezpieczeństwo to właśnie zarówno technologie kosmiczne, lotnicze, jak i dronowe. Z kolei tworzenie nowoczesnych technologii i umiejętność ich wytransferowania do gospodarki to kwestia pomyślności wszystkich krajów świata, w tym Polski. Wierzę, że również to miejsce przyczyni się do tego, byśmy mieli szansę w tym światowym wyścigu uczestniczyć – zaznaczył Marszałek.
Prof. Teofil Jesionowski, Rektor Politechniki Poznańskiej zwrócił uwagę na rolę uczelni w kształceniu kadr na potrzeby lotnictwa cywilnego – zarówno pilotów, jak specjalistów kierowania ruchem. Podkreślił również znaczenie współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego podczas realizacji pięciu projektów badawczych. Wielkopolska uczelnia może poszczycić się również współpracą z polskim kosmonautą Sławoszem Uzańskim-Wiśniewskim.
– Ten dzień to nie tylko święto naszej uczelni. Razem budujemy nowoczesną Polskę i Europę, a przede wszystkim Wielkopolskę przyjazną dla rozwoju najnowocześniejszych technologii. Nasze projekty sięgają przestworzy. Rozwój tych technologii jest dla nas kluczowy, gdyż poznawanie świata jest naszą misją, ale i obowiązkiem – powiedział Rektor.
Prof. Maria Mrówczyńska, Wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego podkreśliła fakt, że przekazywane przez ministerstwo środki będą służyć społeczności akademickiej i społeczności lokalnej. Minister podziękował także Marszałkowi za to, że Województwo Wielkopolskie umożliwia wykorzystanie środków unijnych na rozwój infrastruktury badawczej.
Po wystąpieniach zaproszonych gości, w tym przedstawiciela wykonawcy, dokonano symbolicznego przecięcia wstęgi.
Ośrodek w Kąkolewie przede wszystkim będzie służyć jako centrum kształcenia i szkoleń związanych z lotnictwem. W takiej lokalizacji możliwe będzie prowadzenie zajęć teoretycznych i praktycznych dla studentów kierunków związanych z pilotażem w ramach Centrum Kształcenia Lotniczego Politechniki Poznańskiej, a także szkoleń z zakresu zarządzania ruchem lotniczym, portami lotniczymi czy logistyką w transporcie powietrznym. Planowany koszt inwestycji to ok. 27,4 mln zł, przewidywany termin oddania obiektu do użytkowania to czwarty kwartał 2026 roku. Rektor podkreślił umiejscowienie w nim niezależnego od warunków atmosferycznych hangaru oraz „nowoczesnego akademika” dla naukowców, którzy będą odwiedzać kampus w celach badawczych.
Spotkanie było również okazją do zaprezentowania zrealizowanych projektów na Kampusie Kąkolewo, które objęte zostały wsparciem Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Do tej pory z unijnych funduszy Samorząd Województwa Wielkopolskiego wsparł projekty związane z Kąkolewem o łącznej wartości ponad 50 mln zł. Politechnika Poznańska zrealizowała już tam następujące działania: „Aerosfera. Lotnisko rzeczy”, „Aerosfera 2.0. Stanowisko obserwacji, nadzoru i śledzenia obiektów satelitarnych Politechniki Poznańskiej (SONSOS)”, „Ośrodek Testowania Robotów Kosmicznych (OTRK)”, „Aerosfera 2.0. Aerokosmiczna transmisja danych (POLYITAN)”, „Aerosfera 2.0. Obrazowanie powierzchni Ziemi (OPZ)”.
Więcej zdjęć z uroczystości na stronie https://put.poznan.pl
Wydarzenie uświetnił pokaz Grupy Akrobacyjnej „Żelazny”.



Komentarze