Połączenia lotnicze mijającego roku. Co się działo w polskich portach?
Uruchomienie tras krajowych przez Ryanaira, ale również tak kluczowych połączeń dla poszczególnych regionów jak trasy do Frankfurtu z Bydgoszczy czy do Monachium z Łodzi – to najważniejsze wydarzenia mijającego roku w siatce połączeń realizowanej z polskich portów lotniczych. Przypominamy, co się działo w lotniskach w 2014 roku.
Port Lotniczy Lublin
Port Lotniczy Lublin w 2014 roku doczekał się połączenia lotniczego z Lufthansą, co prawdopodobnie można uznać za największe osiągnięcie portu w zakresie poszerzania siatki połączeń, mijającego roku. Liczba połączeń z Frankfurtem ma zostać zwiększona w przyszłym roku. Oprócz tego z lubelskiego lotnisku uruchomiono również trasy do Mediolanu, Rzymu, Wrocławia i Warszawy. Dwa ostatnie połączenia nie przetrwały. Trasę do Wrocławia zamknięto po trzech miesiącach, od 5 stycznia zamknięte zostanie również połączenie z Warszawą.
Wśród zawieszonych tras zimowych znalazło się połączenie z Rzymem, realizowane przez rumuński Carpatair, oraz połączenie z Dublinem i Liverpoolem, realizowane przez Ryanair.
Lotnisko Chopina
Wśród najważniejszych wydarzeń w siatce połączeń realizowanych z Lotniska Chopina znalazło się zwiększenie oferowania na 18 trasach europejskich PLL LOT. Oprócz tego swoją siatkę oraz liczbę samolotów w bazie zwiększył również Wizz Air. Znacznie wzrósł również ruch czarterowy, co miało istotne przełożenie na statystyki portu. Rok lotnisko zakończy najprawdopodobniej z wynikiem 10,5 mln podróżnych.
Port Lotniczy Wrocław
Dobre wyniki w liczbie przewożonych pasażerów udało się również osiągnąć we Wrocławiu. Tu po raz pierwszy w historii przekroczono 2 mln podróżnych obsłużonych w ciągu jednego roku. W 2014 roku w ofercie wrocławskiego portu znalazła się bowiem rekordowa oferta – ponad 60 połączeń w sezonie letnim. Przełomem było też uruchomienie przez tanie linie lotnicze Ryanair rejsów krajowych.
Port Lotniczy Rzeszów
Eurolot na zimę zawiesił z Rzeszowa połączenia z Rzymem, gdyż wyniki na tej trasie znalazły się poniżej oczekiwań przewoźnika. Oprócz tego na uruchomienie ośmiu nowych tras lotnisko liczyło ze względu na pojawienie się nowej linii lotniczej 4You Airlines. Tę zamknięto jednak zanim wystartował jakikolwiek samolot. Jasionka liczy na nowe połączenia w przyszłym roku. Obecny zakończy bowiem ze stratą na poziomie 10-12 mln zł.
Port Lotniczy Poznań-Ławica
W letniej siatce połączeń z poznańskiego lotniska znalazło się więcej połączeń do Monachium, nowy przewoźnik do Dusseldorfu oraz bogatsza oferta tzw. tanich lotów. 28 października Wizz Air zainaugurował nowe połączenie z Ławicy do szkockiego Glasgow. W marcu przyszłego roku ta sama linia uruchomi stąd połączenia do szwedzkiego Malmo.
Port Lotniczy Szczecin
Mijający rok dla lotniska w Szczecinie to przede wszystkim zwiększenie aktywności taniej węgierskiej linii Wizz Air, która uruchomiła połączenie z Londynem Luton.
Port Lotniczy Łódź
Na początku 2014 roku łódzkie lotnisko straciło połączenie skandynawskich linii lotniczych SAS, które latały do Kopenhagi. Adria Airways uruchomiła natomiast połączenia z Łodzi do Monachium. Pod koniec roku częstotliwość na tej trasie została zwiększona, dodano również nowe połączenie z Amsterdamem.
Port Lotniczy Bydgoszcz
Najważniejszym wydarzeniem mijającego roku w Bydgoszczy było pojawienie się w porcie Lufthansy. Rozmowy z tą linią trwały trzy lata i zakończyły się uruchomieniem stąd połączenia do Frankfurtu.
Port Lotniczy Warszawa-Modlin
Uruchomienie bazy Ryanair w Modlinie poskutkowało w 2014 roku również nowymi trasami realizowanymi z lotniska. Pojawiło się połączenie do Madrytu, zwiększono również częstotliwość i godziny lotów krajowych. Z Modlina można polecieć Ryanairem do Gdańska i Wrocławia. W siatce zimowej sezonowo dołączyły też trasy do Fuerteventura, Gran Canaria i na Teneryfę.
Port Lotniczy Kraków-Balice
Krakowskie lotnisko utrzymuje swoją pozycję lidera wśród portów regionalnych, odnotowując stały wzrost na poziomie około 5 proc. w skali roku. Zakończenie 2014 roku zapowiada się kolejnym rekordem. W listopadzie przekroczono już 3,5 mln pasażerów, co rok temu udało się dopiero w połowie grudnia. Nowe połączenia od przyszłego roku zapowiedziały już linie Swiss International Airlines i British Airways. Ostatnio głośno dyskutuje się też na temat szans uruchomienia połączeń z Krakowa przez Turkish Airlines.
Port Lotniczy Gdańsk
W siatce połączeń gdańskiego lotniska pojawiły się trasy krajowe Ryanaira – do Warszawy. Oprócz tego Eurolot uruchomił nowe połączenie na trasie z Gdańska do Helsinek i Wrocławia. Wizz Air zwiększył częstotliwość rejsów na realizowanych trasach i dodał piąty samolot do gdańskiej bazy. Uruchomił też nowe połączenie z Gdańska do Groningen, a od marca 2015 zapowiedział kolejne trasy do Molde i Frankfurt Hahn.
Port Lotniczy Katowice-Pyrzowice
Rozwój swojej bazy w Katowicach ogłosiła w mijającym roku linia Wizz Air, która uruchomiła jednocześnie połączenie z Pyrzowic do Belfastu i Maastricht, oraz zwiększyła częstotliwość rejsów na wybranych trasach. W sezonie letnim z Katowic linia uruchomi też trzy nowe połączenia – do Bolonii, Bristolu i Larnaki.
Port Lotniczy Zielona Góra-Babimost
W Babimoście nowością było połączenie z Krakowem, uruchomione sezonowo przez Eurolot. Poza tym na lotnisku od lat nic się nie dzieje. Przedstawiciele portu liczą na to, że po uruchomieniu ILS pojawią się tu tanie linie lotnicze.
Komentarze