Przejdź do treści
Podpisanie umowy na wykonanie płyty postojowej w PL Rzeszów
Źródło artykułu

Podpisanie umowy na wykonanie płyty postojowej w PL Rzeszów

W dniu 16 kwietnia 2010 roku w Porcie Lotniczym „Rzeszów-Jasionka” podpisana została umowa dotycząca realizacji jednej z najważniejszych inwestycji rzeszowskiego lotniska – nowej płyty postojowej. W ramach projektu wykonana zostanie nowa płyta postojowa dla samolotów wraz ze stanowiskiem do odladzania samolotów, które to stanowisko w warunkach nie wymagających odladzania będzie także pełnił funkcję rezerwowej płyty postojowej.

Zgodnie z wynikiem ogłoszonego w styczniu i zakończonego w marcu br. przetargu na realizację tej inwestycji, wykonawcą wyłonionym w drodze postępowania przetargowego została firma Skanska. Umowa podpisana została w siedzibie Spółki Port Lotniczy „Rzeszów-Jasionka” Sp. z o.o., a podpisy pod dokumentem złożyli: Prezes Zarządu Spółki Stanisław Nowak, Wiceprezes Zarządu Zbigniew Halat oraz Pełnomocnik firmy Skanska, Kamil Simka.

Wartośd inwestycji brutto to 35.612.823 zł. Rozpoczęcie robót określone zostało umową i nastąpi nie później niż 30 dni od chwili podpisania umowy, czyli najpóźniej 17 maja br. Termin realizacji płyty postojowej określony został na 12 miesięcy. Jak zapewniają przedstawiciele wykonawcy, nowa płyta w Jasionce będzie gotowa w terminie.

***

Spółka Port Lotniczy „Rzeszów – Jasionka” Sp. z o.o. zarządza międzynarodowym lotniskiem od lipca 2009 roku. Rzeszowskie lotnisko, działające jako cywilny port lotniczy od 1949 roku to jedyny tego typu obiekt na wschodnich krańcach Unii Europejskiej z takimi tradycjami. W swej 60-letniej historii lotnisko było sukcesywnie modernizowane, włączając w to m.in. wydłużenie do 3200 metrów drogi startowej. Dziś pas startowy w Jasionce jest drugim po warszawskim Okęciu najdłuższym w kraju. Istniejący terminal został w ub. r. powiększony o 1300 m kw., nowe stanowiska check-in oraz pasaże handlowe, prowadzona jest też dalsza modernizacja zaplecza technicznego.

W najbliższych planach rozwojowych Spółki na lata 2010 – 2012 przygotowywana jest jeszcze jedna wielka inwestycja: budowa nowego terminala pasażerskiego. Jej wartość przekracza kwotę 100 milionów złotych, a zgodnie z założeniami przyjętymi przez Spółkę, terminal ma zostać oddany do użytku w pierwszej połowie 2012 roku. Przetarg na realizację terminala zakończy się w maju br.

Oprócz rozwoju infrastrukturalnego Port Lotniczy „Rzeszów-Jasionka” intensywnie pracuje nad rozwojem sieci połączeń. Od jesieni 2009 roku irlandzki przewoźnik Ryanair realizuje kolejne połączenie z Jasionki do East Midlands oraz połączenie z Rzeszowa do Liverpoolu. Regularne loty na obu tych trasach odbywają się dwa razy w tygodniu. Natomiast od września 2009 Polskie Linie Lotnicze LOT zwiększyły tygodniową liczbę połączeń między Rzeszowem a Warszawą do 20, a niemiecka Lufthansa wprowadziła od końca marca 2010 całotygodniowe połączenie Rzeszów – Frankfurt. Od wiosny 2010 codziennie można też latać do Londynu Stansted, a z dwóch do trzech tygodniowo wzrosła liczba lotów z Rzeszowa do Dublina. Zwiększenie liczby dostępnych kierunków nastąpiło też w lotach czarterowych, gdyż od nowego sezonu wakacyjnego z Rzeszowa można polecieć do Egiptu, Tunezji, Turcji oraz Grecji. Miniony rok zaowocował wzrostem liczby pasażerów czarterowych o 37 proc. w stosunku do roku 2008.

Port Lotniczy „Rzeszów-Jasionka" obsługuje obecnie następujące połączenia krajowe i międzynarodowe: Londyn (Luton i Stansted), Nowy Jork (JFK i Newark – od czerwca do września), Frankfurt, Dublin, Birmingham, Bristol, Liverpool, East Midlands oraz Warszawa. Trasy obsługiwane są przez Ryanair, LOT oraz Lufthansę.

Rzeszowskie lotnisko, uwzględniając statystyki ruchu lotniczego w Polsce w 2009 roku, uplasowało się na pierwszym miejscu w statystyce wzrostu liczby obsłużonych pasażerów oraz wykonanych operacji w ruchu regularnym oraz czarterowym w polskich portach lotniczych. W 2009 roku w porównaniu z analogicznym okresem roku 2008 PL „Rzeszów-Jasionka” uzyskał wzrost o 18,5 proc. liczby obsłużonych pasażerów. Jasionka jest zatem obecnie zdecydowanym liderem pośród polskich portów lotniczych w kwestii dynamiki rozwoju. (Dane za Urzędem Lotnictwa Cywilnego).

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony