Przejdź do treści
Źródło artykułu

Podniebny spektakl Retro Sky Team, "Czarny Piotruś" polskiego lotnictwa, "Antek" ze Świdnika w niedzielę na Świdnik Air Festival

Odliczanie do trzeciej edycji Świdnik Air Festival, największej lotniczej imprezy po tej stronie Wisły wchodzi w decydującą fazę. W niedzielę lotnisko trawiaste przy ul. Sportowej zgromadzi fanów awiacji z całego regionu.

Tegoroczny III Świdnik Air Festival będzie bogaty w pokazy współczesnych samolotów, ale nie tylko. Organizatorzy – Miejski Ośrodek Kultury i Miasto Świdnik – zadbali o to, by także sympatycy przedwojennych maszyn mieli na czym zawiesić oko.

4 czerwca zobaczymy, m. in. replikę RWD-8, która powstała w TZL Warsztacie Lotniczym w Świdniku. Na „Czarnym Piotrusiu”, bo tak przed laty nazywano ten legendarny samolot, wyszkolili się polscy piloci cywilni i wojskowi, latający m. in. w Dywizjonie 303. Nowe życie w RWD-8 tknął Henryk Wicki, który o swój projekcie opowiedział nam w 2020 roku (CZYTAJ: Podniebny kabriolet nadziei).

Mieszkańcy Świdnika mieli już okazję podziwiać „Czarnego Piotrusia”. Był jedną z maszyn, która znalazła się na lotniczej wystawie podczas ubiegłorocznego Pożegnania Lata. Wytrawne oko pasjonatów awiacji tego dnia na pewno wypatrzyło go także na horyzoncie, jak przelatywał nad Świdnikiem.

To nie jedyny przedwojenny samolot, jaki zobaczymy już w niedzielę. Zgodnie z zapowiedziami możemy się spodziewać, m. in. RWD-5R czy PZL.37 Łoś.

Podniebny spektakl Retro Sky Team

Bitwy lotnicze z czasów II wojny światowej stały się tematem wielu filmowych produkcji, takich, jak choćby „Bitwa o Anglię”, „Ślicznotka z Memphis”, „Asy przestworzy” czy „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”. A co, gdybyśmy powiedzieli, że jedną z takich bitew będziecie mieli okazję obserwować na żywo i to na lotnisku trawiastym w Świdniku? Retro Sky Team, słowaccy piloci, którzy będą gościli na III Świdnik Air Festival, przygotowują niepowtarzalne widowisko.

Retro Sky Team (fot. Retro Sky Team v Dubnici, www.lietadla.com)

Grupa rekonstrukcyjna Retro Sky Team wykonuje pokazy na samolotach Zlin Z226 i 526, Jak-52, Antonow An-2. Cztery Zliny zostały ucharakteryzowane na niemieckie Messerschimty Bf 109, a jeden na sowieckiego Miga-3. Kolejne samoloty wspierające grupę sowiecką to Jak-52 oraz AN-2.

Słowacy mieli już okazję gościć w Polsce. Będzie to jednak ich pierwszy pokaz na Świdnik Air Festival. Tego nie można przegapić!

"Antek" ze Świdnika

Zasłynął w całej Polsce wożąc gwiazdy polskiej estrady, a także uczestnicząc w akcjach pomocy powodzianom we Wrocławiu i Czechach w 1997 roku. Szkolił wojskowych spadochroniarzy. Mało brakowało, a nie zobaczylibyśmy go na III Świdnik Air Festival. Samolot An-2, nazywany często „Antkiem”, należący do Aeroklubu Świdnik był już spisany na straty. Na szczęście w ostatniej chwili udało się zebrać pieniądze na remont samolotu, dzięki czemu będzie cieszył nasze oczy jeszcze przez wiele lat.

"Antek" ze Świdnika (fot. Aeroklub Świdnik)

W minionych latach „Antki” były w Polsce bardzo popularne. W WSK Mielec wyprodukowano ich ponad 13 tysięcy. Były eksportowane do 20 krajów świata. Jednak z biegiem czasu ta starzejąca się konstrukcja była wypierana przez bardziej nowoczesne. Obecnie w Europie lotne egzemplarze można policzyć na palcach jednej ręki. Tym większym rarytasem dla miłośników awiacji jest An-2, który zaprezentuje się nam 4 czerwca. Samolot będzie częścią desantu trzydziestu spadochroniarzy otwierającego III Świdnik Air Festival.

Gdzie zaparkować na III Świdnik Air Festival

Organizatorzy, Miejski Ośrodek Kultury i Miasto Świdnik, przygotowali parkingi, na których będzie można zostawić samochód. Zachęcają jednak, by, w miarę możliwości, świdniczanie wybrali się na wydarzenie pieszo albo na rowerze.

Parking płatny z bezpośrednim wejściem na teren imprezy będzie kosztował 20 zł za cały dzień. Organizatorzy wyznaczyli na nim 15 bezpłatnych miejsc dla osób niepełnosprawnych, które okażą ważną kartę parkingową.

W sąsiedztwie lotniska trawiastego dostępne będą także parkingi bezpłatne. Zostaną zlokalizowane przy: Bricomarche wzdłuż ul. Żwirki i Wigury (w pobliżu torów kolejowych), Dworcu Przesiadkowym, ul. Kolejowej, Komendzie Powiatowej Policji w Świdniku (al. Lotników Polskich 1), al. Lotników Polskich – obok Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej, przy targu oraz hali targowej (ul. Targowa 9). Graficzny rozkład parkingów można znaleźć TUTAJ.

Parking dla posiadaczy biletów VIP zostanie wyznaczony na terenie przy stadionie MKS Avia Świdnik. Rowerzyści natomiast zostawią swoje jednoślady w specjalnej, bezpłatnej strefie wyznaczonej w pobliżu wejścia na teren imprezy.

Mapka z lokalizacją parkingów na Świdnik Air Festival

Autobusem albo pociągiem

Dla tych, którzy przyjadą na III Świdnik Air Festival spoza Świdnika organizatorzy zapewnili komunikację zbiorową.

Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie w porozumieniu z Miastem Świdnik uruchomi linię „Air Festival”, która będzie obsługiwała dwie trasy. Pierwsza: Dworzec Główny PKS (Ruska) – al. Tysiąclecia – ul. Mełgiewska – ul. Lotnicza – ul. Żwirki i Wigury – Świdnik stadion. Druga: Felin – al. Witosa – al. Jana Pawła II – al. Lotników Polskich – Świdnik stadion. Autobusy będą kursowały między godz. 12.00 a 23.00. Na linię „Air Festival” obowiązują bilety zgodnie z aktualnym taryfikatorem ZTM. Rozkład jazdy można pobrać TUTAJ. Więcej informacji na stronie www.swidnik.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony